Share IT! Udostepnij


English translation Cookie info: Strona nie gromadzi bezposrednio informacji na temat użytkowników (loginy, hasła), wszelkie komentarze sa dodawane anonimowo. Tresc audiowizualna pochodzi z firmy YouTube, a tresci reklamowe pochodza od dostawców. Pliki Cookie pochodza jedynie od reklamodawców: Google Adsense i AdKontekst.

Tremolo ⇰ Artykuly ⇰ Glosniki katalog

Szybki podgląd! Miniatury /Artykuly/Glosniki.

Powrót do sch//Artykuly

0. B-52 AT412a opis paczki gitarowej

1. Barytonowa i 8 strunowa paczka gitarowa z grubym dołem

2. Głośniki do gitar basowych

3. Głośniki monitory odsłuchowe

4. Głośniki nie do końca gitarowe

5. Głośniki_gitarowe

6. Katalog głośników gitarowych

7. Łączenie glośników gitarowych

8. Łączenie paczek gitarowych

9. Subwoofer nietypowy

10. monitory_studyjne

Głośniki_gitarowe

Wstęp

Glośniki gitarowe to specjalna podgrupa glosników, sa stosowane tylko w gitarach i sa to konstrukcje jednodrożne lub z wykorzystaniem kilku jednakowych glośników w jednej komorze. W przeciwienstwie do głośników stosowanych do nagłasniania koncertów czy Radia w domu ich walory brzmieniowe sa inne. Głosniki stosowane w domu musza być jak najbardziej płaskie neutralne w dynamice, cięcia i przesunięcia fazowe nie powoduja większych efektów nieporządanych bo muzyka miksowana w studiach jest tak bogata w alikwoty, delikatne chorusy, echa, wielorakie harmoniczne że ucho nie zauważa tego co robi w zestawie wielodrożnym zwrotnica, bo po prostu zazwyczaj muzyka jest batalia kilkunastu instrumentów i kilkuset wielotonów.

Natomiast głośnik gitarowy jest jak instrument, musi mieć swoje naturalne podbicia, bo gitara grała by jak kąsek patyka. A jakbyś powiedzmy w kolumnie dwudrożnej z cięciem 5000Hz wyemitował na ostrym przesterze taką właśnie częstotliwość no to miałbyś tam nieciekawy efekt - po części by strasznie haratało wysokotonowym po drugie nierównomiernie by dwa głośniki ze soba interferowały. Po jeszcze tam któres jakbyś przygrał 5000Hz przy ostrym przesterowaniu odezwały by się wyższe harmoniczne powiedzmy 10000Hz - czyli w grze gitarowej tak zwany "piasek" nieprzyjemne brzmienia.

Glosnik gitarowy tam już praktycznie nie przenosi.

Głośnik gitarowy powinien ciagnąć do około 5000Hz a potem jego pasmo przenoszenia powinno opadać.

Forum: Głośniki gitarowe

podyskutuj na forum o tematyce głośników gitarowych

Dzięki takim oto założeniom głośnik gitarowy przy prostej konstrukcji nie pełnym pasmie, możliwosci podbijania podbarwiania. Może mieć dużą skuteczność, niezły polot a przy tym i naturalność.

Czyli budowanie paczek gitarowych i niegitarowych...

Na górę

| WSTĘP | DEFINICJA | CO SIĘ NIE NADAJE DO GITARY | PARAMETRY GŁOSNIKA | Parametry - Moc | Parametry Thielle'a-Small'a | Obudowa | Obudowa cd. | Łączenie głośników, wzory | Obudowa - wykonanie | Obudowa zamknięta | Obudowa wentylowana (BR) | Obudowa wentylowana (BR) Metoda na słuch i przesuw tylnej scianki | Głośniki nadajace sie w miare lub lepiej do grania na gitarze elektrycznej

Na górę

WSTĘP

Głośniki gitarowe należą do urzadzeń najbardziej wpływających na dźwięk naszego systemu gitarowego. Są przetwornikami sygnału wysokiego poziomu na dźwiek. Skomplikowana tyrada dźwieków po przejściu przez efekty, przedwzmacniacze, wzmacniacze korekcyjne trafia kablami do głosnika lub głosników. Generalnie często słysze jak ktoś podłacza swój system do głośników z wieży, starych głośników z rubina (już lepiej), albo pod głośniki, które mimo swojej nazwy czy przeznaczenia sie do tego celu nie nadają.

Na górę

DEFINICJA

O głośniku mówi nam definicja encyklopedyczna: GŁOŚNIK, przetwornik elektroakust. przetwarzający przebiegi (sygnały) elektr. o częstotliwości akust. (sygnały foniczne) na fale akust. (mowa, muzyka itp.). Najważniejszymi cechami charakteryzującymi głośnik są: pasmo przenoszenia, poziom ciśnienia akust., zniekształcenia nieliniowe, skuteczność, sprawność, moc znamionowa i impedancja znamionowa. W głośniku dynamicznym (magnetoelektr.) - najbardziej rozpowszechnionym - przekształcany prąd elektr. przepływa przez umieszczoną w stałym polu magnet. cewkę, wskutek czego działa na nią siła elektrodynamiczna proporcjonalna do chwilowej wartości prądu elektr.; drgania cewki są przenoszone na połączoną z nią mechanicznie membranę, która staje się źródłem dźwięku; głośniki dynamiczne mogą być niskotonowe, przenoszące dolne pasma częstotliwości (zawierają ciężką, dużą, miękko zawieszoną membranę stożkową), średniotonowe, wysokotonowe, przenoszące górne pasmo częstotliwości (mała, lekka, sztywno zawieszona membrana); 2 ostatnie głośniki mają membrany stożkowe lub - odznaczające się b. równomierną charakterystyką kierunkową - membrany kopułkowe; rozróżnia się też głośniki wysokotonowe o dużej sprawności (tubowe), szerokopasmowe i in. W głośniku elektrostatycznym membrana z cienkiej (10 ľm) metalizowanej folii jest zawieszona między 2 perforowanymi elektrodami, między którymi istnieje silne pole elektrostat.; doprowadzony do elektrod sygnał foniczny modeluje pole elektrostat., wprawiając membranę w drgania. Na odmiennych zasadach działają głośniki plazmowe (jonowe; bezmembranowe), w których do wytworzenia dźwięku wykorzystuje się pulsacje zjonizowanego powietrza, znajdującego się w pobliżu elektrody w kształcie perforowanej kuli, oraz .głośniki piezoelektryczne, w których drgania membrany są powodowane odkształceniami materiału piezoelektr. pod wpływem przyłożonego do niego napięcia o częstotliwości akustycznej.

W celu uzyskania wyrównanego pasma przenoszenia stosuje się zestawy różnych głośników w jednej obudowie, czyli kolumny głośnikowe. W kolumnie głośnikowej pasmo przenoszonych częstotliwości dzieli się zazwyczaj na 3 części za pomocą filtrów elektr. (zw. zwrotnicami), doprowadzających przebiegi składowe do odpowiednich głośników; kolumny głośnikowe aktywne zawierają ponadto w swojej obudowie wzmacniacz mocy. Do często stosowanych należą kolumny typu bass- reflex, zawierające m.in. głośnik niskotonowy pobudzający do drgań powietrze zawarte w obudowie i emitujący dźwięk przez znajdujący się w niej otwór (zwiększa to skuteczność kolumny, rozszerza pasmo przenoszenia niskich częstotliwości, zmniejsza zniekształcenia), oraz kolumny typu compact, mające obudowę całkowicie zamkniętą, które przy zestawieniu odpowiednio dobranych głośników mimo małych rozmiarów dość dobrze odtwarzają niskie tony. Przykładowy głośnik szerokopasmowy ARZ 6604: w rysunku technicznym:

Na góre

Na górę

CO NIE NADAJE SIE DO GITARY:


Co nie bedzie nadawało się do gitary:

- membrana z zawieszeniem gąbczastym - zbyt duże wychylenie membrany sprawia, że gitara gra bardzo mulasto, nieciekawie, w dodatku tego typu głośnik nadaje się bardziej do gitry basowej, aczkolwiek nie każdy. Tego typu głośniki mozna stosować w subwooferach w głosnikach Hi-Fi do przetwarzania muzyki już nagranej, a nie takiej, która akurat jest tworzona przez nas.

- membrana z zawieszeniem gumowym o dużym skoku, bardziej wytrzymała od zawieszenia gąbczastego jesli chodzi o parametry są antygitarowe jak wyzej (skok roznica miedzy maksymalnym wychyleniem głośnika a najglębszym)

- Głośnik ze zwrotnicą - nie stosuje sie go dlatego, iż zwrotnice, po za cięciem i rozdzielaniem pasma przenoszenia wbudowują w sygnał przesuniecia fazowe i inne nieciekawe elementy dźwiekowe.

- Głosnik piezoelektryczny - dziadostwo stosowane bardziej w budzikach, telefonach, zegarkach i tanich zestawach estradowych - nieciekawy dźwiek, obciązenie pojemnościowe, brak parametów

- Głośnik z napisem ALPHARD !! Uwaga - straszny szajs szczególnie seria HW i HWC

- Głośnik lub zestaw o małej skuteczności - głośnik o skutecznosci poniżej 90dB nie nadaje się z faktu trudnego uzyskania czytelności dźwięku. O wiele lepiej takie głośniki lączyć po dwa a najlepiej po cztery, w starych zestawach znajdziemy wzmianke nawet o 9 głośnikach w jednej obudowie, a wszystko dla skuteczności. Jesli zwiększymy ilość głosników (łącząc je rownolegle - niestety spada impedancja) o jeden wówczas skuteczność napięciowa wzrasta o +3dB. Glośnik o mocy 100W i skuteczności 87dB da nam to samo co głośnik 50W i skuteczności 90dB

Zatem najlepszymi glośnikami do gitary sa glośniki sztywno zawieszone, kiedyś zawieszenia były wykonane z zagiętego papieru lub tkaniny (takie też teraz spotkamy), teraz mamy niskoskokowe gumy (Visaton).

Na górę

Na góre

PARAMETRY GŁOŚNIKA:

Impedancja

Impedancja: jest to najniższa wartość modułu impedancji (oporności biernej) głosnika w pasmie przenoszenia. Zazwyczaj najniższą impedancje głośnik posiada w dolnym paśmie przenoszenia. Impedancja jest zmienna, ponieważ przy zmianie częstotliwości prądu układy bierne np. głośnik stawiaja zmienny opór prądowi zmiennemu.

Układ zastępczy glośnika to cewka, cewka posiada swoja indukcyjność, a co za tym idzie reaktancje indukcyjną ponadto rezystancje i reaktancje pojemnościową, gdyż niechciana pojemność znajduje sie pomiędzy uzwojeniami cewki. Rezystancja sie zmienia w czasie ponieważ cewka w wyniku tarcia i przepływającego prądu nagrzewa się. Pojemność też może być zmienna w funkcji długo terminowej, a opor który nadaje taki niechciany kondensator pomiedzy uzwojeniami zmniejsza swoją wielkość gdy zwiększamy częstotliwość. Odwrotnie jest z cewką ona zwiększa swój opór dla prądów o wyższej częstotliwości.

Ponadto jest to układ dynamicznie się poruszający, ciągle znajduje się w polu magnetycznym magnesu stałego (czasami stosuje się elektromagnes), który także wprowadza zmiane parametrów cewki. W rezultacie na głosniku mamy napisany parametr zwany impedancją znamionowa. niekiedy jest podana absolutnie najniższa wartość impedancji (mozna to znaleźć w katalogu) . Ważne jest to, żeby impedancja głosnika była taka sama lub większa niż impedancja wyjścia wzmacniacza, jesli będzie mniejsza, to wzmacniacz bedzie się po pierwsze bardziej grzał, po drugie może to zaowocować spaleniem wyjscia wzmacniacza, końcowki, zasilacza wzmacniacza. Jesli impedancja głosnika bedzie wieksza niż wzmacniacza, wowczas układ będzie posiadał mniejszą moc, a co za tym idzie bedzie płynął mniejszy prąd. Układ może stracić na dynamice. Na góre

Na górę

Moc znamionowa WATY

obecnie w handlu znajduje się mnóstwo głośników, jesteśmy często informowani, ile dany głosnik ma Watów. Wat to oczywiście nie jest jednostka głośności, ale mocy. Moc nalezy do najczęściej okłamywanych parametrów głosnika. Szczególnie chodzi tu o tzw. PMPO, która jest po za swoja definicją znakomitym czynnikiem reklamowym dla danego głosnika. Jeśli kupujesz dobry głosnik nie nadziejesz się na ten parametr. Ale moc nie jest jednoznacznie określona. Moc głośnika jest to maksymalna moc która może być dostarczona przy znamionowej impedancji wzmacniacza i glośnika, w której to głośnik bedzie długo działał.

Moc znamionowa - jest to moc jaką głośnik może przyjmować w pracy ciągłej, mierzona w watach. Nie ma jednej normy w której jest to mierzone. Wg DIN45-573 jest to: sygnał 1 min, włączony, 2 min wyłączony przez 5 minut. Wg IEC 268-5 do głośnika doprowadzony jest sygnał 100 godzinny. Z tego wynika, że ten sam głośnik może mieć różną moc znamionową w zależności od normy w której został mierzony (przy IEC jego moc na pewno będzie mniejsza).

Stare zasady doboru głosnika do wzmacniacza opowiadały się o 2 razy słabszym wzmacniaczu. Dzisiaj można dac troche więcej mocy. Byle nie przekraczać mocy maksymalnej, która to niekorzystnie moze wpłynąć na mechaniczne aspekty życia głośnika. W krótkich okresach wzmacniacz przy przesterowaniu może oddawac więcej mocy aniżeli wynika z jego parametrów, napisu na obudowie. Chodzi głównie o przesterowania, sygnały nieczyste. jest to tak zwana moc muzyczna pojawiajaca sie w ułamku sekundy, i może być nawet dwa razy większa od mocy znamionowej. jest to po prostu związane z częściową nieokreślonością mocy zestawów.

Często odpowiadam na pytanie czy stanie sie cos, jezeli mój głosnik bedzie miał większa moc od wzmacniacza, to czy spale wzmacniacz. Z pewnością nie jeśli bedzie miał własciwa niemniejsza impedancje. Wzmacniacz interesuje tylko impedancja głośnika im mniejsza tym przy takim samym sygnale prad bedzie większy co może zaowocować spaleniem końcówki. Więc można podnipać kolumny 100Watowe pod wzmacniacz 10W

Dobór wzmanciacza.

Impedancja powinna być taka sama jak głośnika lub zespołu głosnikowego (przy czym stosuje się popularne wzory na opór zastepczy).

Na górę

Parametry Thielle'a-Small'a

VAS - objętość ekwiwalentna w litrach lub decymetrach sześciennych. Jest to objętość zastępcza obliczana na podstawie podatności zawieszenia i powierzchni membrany, czym te obie wartości są większe tym VAS jest większe.

Qms - dobroć mechaniczna, czyli tarcie występujące na górnym zawieszeniu oraz resorze.

Qes - dobroć elektryczna

Qts - dobroć całkowita określana wzorem: Qts=(Qms*Qes)/(Qms+Qes). Na podstawie tego parametru w połączeniu z Fs i VAS możemy określić charakterystykę głośnika w zakresie niskich częstotliwości. Do obliczenia obudowy należy obliczyć Qts zastępcze:

Qts(zastępcze)=Qts*(Re+Rs)/Re ( Re - rezystancja cewki głośnikowej, Rs - rezystancja cewki włączonej szeregowo z głośnikiem). Obliczenie tego parametru pozwala na wybór obudowy najodpowiedniejszej dla danego typu głośnika

Qts - jest podane w katalogu.

FS - częstotliwośc rezonansowa głośnika

dia, d - Diameter - czyli średnica mierzona w różny sposób. Najwazniejsza w obliczeniach jest średnica liczona od polowy zawieszenia. Ale w celach konstrukcyjnych można podac średnice pomiedzy wkrętami albo zewnętrzną średnice głosnika.

Sd - powierzchnia membrany która promieniuje dźwięku (powierzchnia membrany + powierzchnia połowy zawieszenia) podawana zazwyczaj w centymetrach kwadratowych

Efektywnosć - jest to miara ciśnienia akustycznego w pewnej odleglości od głosnika przy pomocy sygnału napięciowego lub mocy.

Standardowo podaje się dwa typy efektywości: mocową gdzie sprawdza sie natężenie ciśnienia akustycznego w odległosci metra przy użyciu mocy 1Wata

Druga skutecznosć to miara napięciowa, gdzie podaje się napięcie 2,83V mierzy natężenie dźiweku w odległości 1 metra.

Obie te efektywności sa wyliczane jako średnia z całego pasma przenoszenia.

I tu uwaga do parametru Efektywnosć: Nie należy się sugerować tylko mocą głośnika, do najważniejszych parametrów nalezy efektywnosć.

Jest to miara logarytmiczna, głośnik o 3 dB słabszy na efektywnosci gra dwa razy słabiej jesli chodzi o ciśnienie.. A głośnik słabszy o 12dB gra w rezultacie 16 razy słabiej.

Logarytmicznosc efektywnosci polega na tym iż jeżeli zwiekszymy ilość głośników 2 razy efektywnosc zwrośnie o 3 dB

PASMO PRZENOSZENIA

Pasmo przenoszenia: jest to taki interwał częstotliwości, w którym efektywność nie spada poniżej linii prostej bardziej niż o 3dB.


Przykładowy wykres pasma przenoszenia Na góre

Na górę

OBUDOWA

Obudowa jest konstrukcją wykonaną z twardego materiału, ktorej zadaniem jest odizolowanie drgań powietrza sprzed głośnika od drgań za głośnikiem - ma to na celu zwiększenie efektywności głośnika. Robi się bardzo rożniste obudowy, typów obudów jest bardzo wiele, nas beda interesować obudowy zamknięte i otwarte. Inne typy jak Bass reflex - bedą nas mniej interesowały - sa cieższe do policzenia, a nadto cięzko znaleźć tanie głośniki nadajace się do tego celu i w dodatku do gitary. Bas reflex swoim rezonansem zmniejsza predkosć działania głośnika w dodatku obniża pasmo w tych rejestrach, w których bardziej działa gitara basowa aniżeli elektryczna.

Obudowa zamknięta jest tak dobrana, aby wsadzony do niej głośnik wykazał jak największa liniowość. Zatem rezonans obudowy powinien byc ciut poniżej rezonansu głosnika - oczywiście w hercach. W przypadku kolumn Hi-Fi nie można przekraczać parametru Vas (objętości nominalnej). W konstrukcjach gitarowych można tą zasade ominąć. Budując na przykład kolumny otwarte.

Kolumna otwarta to powierzchnia bryły, której część za glośnikiem jest częściowo otwarta, zazwyczaj otwiera się 2/3 powierzchni ściany za głośnikiem. Na góre

Na górę

OBUDOWA - rozeznanie

Aby wykonac obudowe nawet otwartą, trzeba zapoznac się z parametrami glosników. Najlepsze glośniki do gitary powinny mieć skutecznosć większą od 97dB. Jednak większośc tanich głosników takiej skutecznosci nie posiada. Mówie tu oczywiście o Alphardach i innych tego typu urzadzeniach. Dlatego w zestawach gitarowych stosuje się często od dwóch do czterech a nawet dziewięciu głosników zazwyczaj takich samych. Na góre

Na górę

GŁOŚNIKI - ŁąCZENIE WIELU GŁOŚNIKÓW

A teraz przedstawie to jak można lączyć ze sobą głosniki w sposób równoległy i szeregowy:


Tak oto można laczyć ze sobą głosniki

Gdy do kolumny włożymy jeszcze jeden głośnik powierzchnie membrany wzrośnie dwukrotnie, w przypadku trzech głośników wiadomo. Jednocześnie zwiększa się nam gabaryty oraz skuteczność. Generalnie im większa powierzchnia membran tym lepiej. Skuteczność dla zestawu dwugłośnikowego wzrasta o 3dB, dla 3 głośników o 4,7dB - oczywiście skutecznośc napięciowa i to tylko przy polaczeniu równoległym. Impedancja w przypadku szeregów glośnikowych wzrasta, a w przypadku równoległego połaczenia maleje. Łączenie ze sobą większej ilości głośników ma sens nie tylko w zestawach gitarowych. To o ile zmieni się skuteczność i impedancja pokazane jest na rysunku poniżej.

Jak widać z powyższych wzorów, nie można sobie łączyć głośników w szeregi ile nam sie chce, gdyż impedancja nam wzrasta i moc maleje - nie wykorzystujemy całej mocy. Nie można lączyć równolegle bo impedancja maleje tylukrotnie ile głosników włozyliśmy. Dlatego stosuje się połączenia mieszane. Są one pokazane na rysunku poniżej

Na górę

Łączenie głośników ze wzmanciaczem

Głośniki najlepiej łączyć lutując miedziane kable w obrębie wyprowadzeń wokół magnesu. Wszelkie węzły najlepiej ustawić na blaszcze wychodzacej z głośnika. I zalutowywać. jest to wazne, gdyż miedź pozbawiona izolacji zacznie korodować, pokrywać się śniedzią, tlenkiem i węglanem miedzi. Dlatego nie wystarczy podłaczyć głośnika na okrętke.

Trzeba teraz obalić przesądy audiofilów jakoby kable bardzo wpływały na prace systemu muzycznego. Glównym naszym parametrem jaki bedzie nas obchodził jesli chodzi o kable to jego przekroj podany w mm2. Im on większy tym kabel może przepuścić większą moc. Obecnie na rynku jest mnóstwo rodzajów kabli. Ceny zaczynają się na 80 groszy a kończą na 5000 zł. Nie daj se nabić w butelke nie kupuj drogo. Zazwyczaj kabel glosnikowy w zintegrowanym piecu gitarowym jest, krotki zatem myśle przy mocy do 100 W kabel 1,5-2,5 mm2 powinien starczyć.

Na górę

OBUDOWA WYKONANIE

Obudowe najlepiej wykonac z płyty wiórowej, jest sztywna i wytrzymała, MDF może okazac się zbyt delikatny na koncerty, za to lepszy, jesli chodzi o własciwości akustyczne. Trzeba bedzie się zaopatrzyć w odpowiednia ilość płyt wiórowych, pilke do drewna, scyroryk, nożyk do drewna, cyrkiel, liniał, pilnik, wiertarke, śrubokręt no i oczywiście głosniki, co lepiej zaopatrzeni mogą zaopatrzyć sie w wyżynarke do drewna, tokarke z nożami do drewna i wszystkim czym będziemy mogli swobodnie "rzeźbić".

Zapewne, kazdy kto ma tokarke wie jak się nią obsługiwać, ale udowodnie teraz że najtańszym sposobem bez wyrafinowanego sprzętu można nasz projekt ziścić.

CIĘCIE PŁYT (sposób domowy)

Zakreslamy linie prostą w miejscu cięcia na płycie z obu stron. Nastepnie tak oznaczone ślady pogłębiamy scyzorykiem, nożem z piłką lub nożem do drewna. Po czym piłujemy od krawędzi wgląb deski na glębokość 5 milimetrów. Wystarczy teraz użyć siły i złamać taką płyte. Taką płyte najlepiej teraz zeszlifować pilnikiem albo na szorstkim kamieniu trzymając płyte rękoma.

WIERCENIE OTWORÓW (metoda siłowa)

Zakreślamy koła cyrklem, które bedą średnicą zewnętrzną kosza głośnika. Trzeba oczywiście wziąść pewien naddatek - to nie może wchodzić na "styk". Wiertarką wiercimy tak, aby kólka powstałe wskutek wiercenia stykały się wewnętrznie z kołem nakreslonym cyrklem. Nastepnie wykonujemy odwierty dookoła. Po czym powstałe otwory można rozwiercać lub wyłamywać śrubokrętem. I teraz wystarczy to wszystko zeszlifować równo. Aby powstało koło lub cos podobnego. Metoda ma pare wad - długo trwa wywiercenie otworu, nie majac w tym wprawy można zniszczyć płyte lub przesadzić z wymiarami otworu. Dlatego lepiej to wykonac na tokarce, niestety nie są to tanie maszyny.

Jeśli udało się nam już to zrobić, wystarczy zaopatrzyć sie w zestaw śrub do drewna i wierła. nastepnie zamontowac głośniki. Następnie w miare regularnie zamontować śruby na krawędziach obudowy.

Na górę

OBUDOWA ZAMKNIĘTA

Obudowa zamknięta zwana też czasami obudową typu COMPACT jest to zamknięta skrzynka w której od przodu znajduje sie głosnik, lub wiecej głośników ustalonych w tej samej fazie. Jest to proste uogólnienie, głośniki bowiem moga byc w przeciwfazach lub umieszczone z różnych stron. Taka sytuacja ma miejsce w kolumnach kina domowego, gdzie uzyskuje się w ten sposób efekt dźwięku zdelokalizowanego. Wada jest spadek skutecznosci kolumny, na który w gitarze pozwolić sobie nie możemy.

Obudowy mogą być z częściowo pochylona scianka przednią lub tez całościowo pochylone. Ma to na celu polepszenie charakterystyki kierunkowej paczki gitarowej.

Większośc glośników może bez wątpienia działac bez problemu w obudowie zamkniętej, bez sprawdzania nawet parametrów TS.

Wydawało by się, ze ta obudowa jest niebezpieczna dla głośnika. Gdyż głośnik sciska powietrze uchodzace donikąd... j ednakże jak okazuje sie jest ona bezpieczniejsza od obudów półotwartych i BR.

Jedynym skutkiem złego dobrania głośnika nadającego się do BR w obudowe zamknietą jest fakt iż głośnik straci troche dolnego pasma przenoszenia. Jednak,gdy paramatry sa niepewne zawsze warto stosować ten typ obudowy. Chodzi o wszelkie głosniki Alphard itp...

Oto wykres jak zmienia sie zakres częstotliwości, gdy bedziemy zmieniać wielkość litrażu głośnika w obudowie zamknietej. Jak widać z wykresu zamieszzonego powyżej przy zwiekszeniu obudowy. Za wzrostem obudowy pojawia się podbicie charakterystyki, które moze nam uwydatnić Basy i zmieniać brzmienie paki. Może nam to ulepszyć brzmienie, moze stac się twardsze, cięższe, również skrzynia staje się ciężka. Zauwazmy jednak, że mimo zmiany wielkosci obudowy o kilkadziesiąt litrów pasmo przenoszenia w Closed pozostaje niezmienione.

Przedstawiony powyżej rysunek jest tylko symulacją z programu WINISD uzyskane wyniki trzeba okiełznać pod pryzmatem rzeczywistej charakterystyki głośnika zawsze dostepnej u solidnych producentów głośników. W realiach nie mozna w nieskończonosć zwiększac obudowy, niesie to za soba problem parametru zwanego Vas - objętość ekwiwalentna. przekroczenie Vas niekorzystnie wpływa na wytrzymałość mocową. Głośnik 100Watowy w zbyt wielkiej skrzyni przy niektórych czestotliwościach moze wytrzymywać zaledwie 5% tej mocy...

Jezeli zwiększymy ilość głośników w obudowie (bez zmieny objętości) to tak jakbysmy podzielili objętość obudowy przez 2. Każdy głośnik widział będzie mniejsza objętość - charakterystyka skuteczność wzrośnie dla wyższych częstotliwości bardziej niż dla niższych w obrębie częstotliwości rezonansowej.

Co by było gdyby: Wstawiac do jednej obudowy głośniki o rożnym Vas:

Na górę

OBUDOWY WENTYLOWANE

Głośniki gitarowe ze względu na swoje zastosowanie posiadają wysokie czestotliwości rezonansowe. Charakterystyki u dołu często są zniekształcone ze względu na bardzo szerokie pasmo przenoszenia i dużej mocy głosnika. Aby temu zaradzić, a także móc budować mneijsze skrzynki gitarowe dobrym rozwiązaniem dla głośnika gitarowego jest skrzynka wentylowana.

Patrząc od pewnej strony obudowa gitarowa otwarta może być traktowana jako obudowa typu bass reflex. Z tym że otwór rezonansowy jest prostokątny. Częśto gitarzyści mylnie nazywają taką obudowe tubą stawiając paczke gitarowa pod biurko czy inny mebel.

To jak wielki jest otwór rezonansowy zalezy od wielu czynników. Tak oto można w skrócony sposób pokazac co sie dzieje z czestotliwoscią otworu, gdy bedziemy zmieniać parametry otworu:

1. Wydłużenie rury czy tez otworu liczonego od krawędzi zewnętrznej obudowy do końca rury wewnątrz czy też końca otworu prostokątnego wewnątrz obudowy powoduje zmniejszenie częstotliwości rezonansowej otworu. Skrócenie - zwiększenie częstotliwości - tracimy pasmo u dołu.

2. Poszerzenie otworu rezonansowego niesie za sobą zwiększenie czestotliwości rezonansowej, tracimy pasmo czestotliwości u dołu. Jeśli będziemy zmniejszać otwór do pewnych granic częstotliwosć rezonansowa spadnie, będziemy mieli głębsze pasmo. Stosowanie zbyt wąskich otworów powoduje swisty powietrza

3. Dwa otwory rezonansowe o tych samych częstotliwościach rezonansowych, a rożnych średnicach mają odpowiednio wielkie długości. Im większa średnica tym większa długość.

4. Zwiększenie ilości otworów rezonasnsowych niesie za sobą konieczność wydłużenia każdego z nich. ze względu na wysokie częstotliwości rezonansowe głośnika kolumne tez trzeba odpowiednio wysoko stroić dlatego możliwe jest w pewnych przypadkach nie stosowanie "tradycyjnych" otworów BR tylko normalnych wielkich szczelin. Można tak dobrac obudowe zeby otwór w jej tyle był otworem rezonansowym. Zwiększając pole przekroju wylotowego zwiększamy czestotliwość rezonansowe. Otwory powinny byc dużych rozmiarów w przeciwieństwie do subwooferów kina domowego gdzie czestotliwości rezonansowe sa o wiele inne, a przeznaczenie głośnikow to odtwarzanie prawie infradźwieków. Pewne wybiórcze obliczenia da nam program zwany WIN ISD LINEARTEAM Możemy mu tam zadać odpowiednio profilowany, wymiarowany prostokątny albo kulisty otwór BR o okreslonej czestotliwości. I tu ważna uwaga, wielkoscią otworu rezonansowego i jego rezonansem możemy poprawiac charakterystyke paczki gitarowej w obrębie minimów lokalnych (pomiedzy rezonansami, gdzie skuteczność spada).

Są to czestotliwości 200-300Hz i odpowiadają one otworom w tyle obudowy 1/3 do 2/3 otwartego tyłu obudowy. W kazdym bądź razie to co uzyskamy w WinISD to teoria. Fachowe firmy mają zapewne więcej czasu niż standardowy domowy konstruktow układów grających. Zatem pozostaje nam program AUDUA SPEAKER WORKSHOP

- AUDUA pozwala on na zbadanie charakterystyki czestotliwosciowej kolumny głośnikowej w funkcji czestotliwości, opóźnień czasowych itp. Wymagany jest tylko wmiare dobry czyli drogi niestety mikrofon, aczkolwiek pomiary ogolne zrobimy na zwykłym elektrotecie.

Na górę

Budowa otwartych paczek w sposób na "słuch"


Dużo prostszą metodą dostrajania otwartych skrzynek głośnikowych od liczenia parametrów TS (które nie dają w zasadzie zadowalających wyników, ale w miare jako tako ukazują charakterystyke głosnika) jest metoda na słuch Polega ona na tym że budujemy skrzynkę interesujących nas wymiarów, jesli mamy parametry TS to jest to objetość około Vas/2 .. 3/4 Vas. Składamy wszystkiwe ściany skrzyni w prostopadłościan bez ściany tylnej - robimy dziure na głośnik, wstawiamy go tam, podpinamy do pieca, na którym bedziemy pracować (Heada, modułu)

Nastepnie konstruujemy płyte wielkości ścianki tylnej. Przykładamy ją do dziury w skrzyni. Możemy teraz sprawdzić czy lepiej gra obudowa zamknięta czy obudowa wentylowana, stopniowo poszerzamy wielkość otworu rezonansowego, tak, aby powstający bas najbardziej nas interesował. Najlepszy otwór rezonansowy trzeba pomierzyć policzyć podstawę i wysokość wyrazić w centymetrach. Teraz trzeba policzyć pole czyli pomnożyc te dwie wartości centymetrowe przez siebie. Nastepnie tworzymy otwory rezonansowe o polu powierzchni równym otworowi w wyniku wykonania próby.

Warto też próbe przeprowadzić w okolicach mocy znamionowej w pomieszczeniu do którego przeznaczony jest piecyk, jesli okarzę się, że lepiej gra w obudowie zamkniętej, to taką obudowę zostawić i zamontowac.

Pomiaru dokonać na brzmieniu Clean.

Na górę

Moje typy

przynajmniej, żeby sąsiedzi nie uciekali.

Głośniki przystosowane do gitar elektrycznych:

sprawdzone przeze mnie lub znajomych lub pewniki:

TESLA TVM VALMEZ

TESLA (TVM: ARZ 6604, ARZ 6608, ARA 312-00-8, ARA 312-00-4, ARA-389-00/4, ARA-389-00/8

Na górę

Tonsil

TONSIL (Tonsil, Tonsil prof.): GDS 30/30, GD 30/50, GD30/100, GD 30/50/3, GDG (kazdy jaki znajdziecie), GD25/50, GDS 30/100; GD 30/100E (nowy), GD 38/300 , GD 20/40

Selenium

Selenium 8G1, Selenium 8G1 / 8G1PE, Selenium 12G1 / 12G1PE, Selenium 10G1 / 10G1PE, Selenium G12M Modern Lead, Selenium 15B1 / 15B1PE, Selenium 15B1 / 15B1PE

Eminence

EMINENCE pewniaki:(www.eminence.com): LEGEND: B15, CB15, 151, 121, V12, GB12, 125, 122, Modeling 12, FS12, V101, 105, 102, BP102, 875, 675, PATRIOT: The Copperhead, Ragin Cajun, Delta Demon,: Blue Tick Hound, Black Powder, Blue Tick Hound, Black Powder, Stonehenge, Swamp Thang, The Governor, Red White and Blues, Red Fang, Screamin Eagle, The Wizard, Red Ryder, Cannabis Rex, The Tonespotter, Man O War, The Tonker, BIG BEN

Celestion

CELESTION (http://celestion.com) : Rocket 50, Super 65, Seventy 80, G12T *Hot 100*, G12K-100, G12M, G12H, V12-60, Super 8, Tube 10, G12 Century, G12 Century Vintage, Celestion Blue, G12M *Greenback*, Vintage 30, G12H, G12T-75, Classic Lead, G10 Vintage

Beyma

BEYMA, (BEYMA.com), 12GU/EM, 12G350, 12M300, 12K200

Fane

FANE (http://www.fane-acoustics.com/): AXA10, AXA.12, AX.12, AX.12.75, AX.12.100, AX.12.150, AX.10.75, AX.15.300B

Dexon

DEXON (http://www.dexon.pl - BRB 8*/100/01,8 - 05 029, DRFD 20/15/01,8 - 05 008

Syf:

A teraz głośniki, które się nie nadają do gitary - nie kupujcie tego SYFU:
ALPHARD - nie podaje strony, żeby nikt nie kupił... Chodzi o serie HW800, HW1000, HW1200, HW1500, HW1800, HWC-100...

Powrót do strony głównej | Katalog nadrzędny do /Artykuly/Glosniki


Skomentuj stronę


kod: heavy3

Komentarze i pytania

57 komentarzy dla tego widoku

Głośniki gitarowe - - elektronika i schematy- - fachowiec gitarowy - Glosniki - Głośniki gitarowe


Wielka baza danych o głośnikach gitarowych... Polecam, jak ktoś chcę liznąć troszkę teorii, taki na luzie artykuł napisany dawno temu przez młokosa - czyli mnie. Można sobie przejrzeć, jest tu trochę teorii opisujacej wpływ obudowy na brzmienie głośnika, przy założeniu, że głośnik gitarowy zachowuje się jak głośnik typowo basowy i działają na niego reguły takie jak rezonans obudowy. Oczywiście w praktyce wygląda to ciutkę inaczej. Jednakowoż dalej uważam, że otwarta obudowa ładnie współgra z głośnikami gitarowymi. Poza precedensami i graniu z dużą ilością efektów, jednak myśle, że typowo głośnik gitarowy będzie lepszy niż byle co udającego głośnik gitarowy. Czasami można jednak się mile zaskoczyć podłączając do gitary antyczny głośnik RFT, Tonsil, jajowy głośnik z adapteru i kilka innych konstrukcji na przykład głośnik z telewizora Rubin - chętnie bym takowy kupił. Standard gitarowy to 12 cali. Takie głośniki to jest to to, co tygryski lubią najbardziej. Z drugiej storny dużo prościej jest użyć symulacji niz ogarnąć jak dobrze nagrać gitarę prosto z piecya używając mikrofonu.
2016-05-21 10:10:20, a22ffe8d skomentuj #2314

Chwyty gitarowe - najpopularniejsze - - fachowiec gitarowy - Gitary - Chwyty gitarowe


chwyty gitarowe - największa baza - różne pozycje
2016-05-21 06:46:06, 1804fe8d skomentuj #2312

Mostki gitarowe - - artykuly - Gitary - Mostki gitarowe


guitar bridges :D
2015-10-30 06:27:54, 206939f4 skomentuj #2273

Troszkę o głośnikach odsłuchowych - - artykuly - Glosniki - Gl os niki monitory odsl uchowe


toszkę o głośnikach odsłuchowych do domowego studio gitarowego
2015-07-20 07:45:23, c1fa23e5 skomentuj #2227

S? stosowane w gitarach - artyku?y - Glosniki - G?o?niki gitarowe


w zasadzie jest tu racja powinno by? napisane - u?ywane do nag?o?nienia gitar - i w zasadzie tylko ich:)
2014-11-09 01:52:34, f9acaa8f skomentuj #2173

SteFun - komentarz..


Powiadasz ?e s? one montowane w gitarach... hmmm, pewnie w elektrycznych... to te gitary musz? by? du?e!
2014-11-08 22:47:31, 1c49c459 skomentuj #2172

G?osniki gitarowe STX 25cm 10 cali - 25 cm 10 cali g?o?niki basowe


Do sprzedania nówki g?o?niki ze stajni STX nadaj?ce sie do gitary
2014-09-15 15:22:57, fa3523e5 skomentuj #2161

Eminence TEXAS HEAT 412, Tonsil 412 i HEAD - na tablica.pl


Okazja: Na sprzeda? Eminence Texas HEAT 412 + Tonsil 412 (sko?na + prosta + dodatkowo head Tonsil
2013-11-16 12:15:37, c6c14ec0 skomentuj #2090

czego nie dowiecie si? w normalnym czasopi?mie gitarowym - artyku?y - Glosniki - G?o?niki nie do ko?ca gitarowe


kontrowersyjne g?o?niki gitarowe, non standard guitar speaker constructions
2013-11-12 23:05:22, f4e6cb3f skomentuj #2088

STX GDE 25/300 - artyku?y - Glosniki - G?o?niki gitarowe


Opinia moja jest taka, ten 25/300 jest za cichy na g?o?nik gitarowy. Co prawda wspólnie z headem nag?o?nionym przez mikrofon przez przody brzmi ?wietnie, to w d?wieku brakuje tego czego?. Do ma?ego Combo polecam g?o?nik Ibanez 6,5"
2013-10-14 07:42:53, c55223e5 skomentuj #2077

Maciej - artyku?y - Glosniki - G?o?niki gitarowe


Polecam równie? g?o?nik do ma?ego comba firmy STX model GDE-25-300. Teraz si? nazwa zmieni?a,ale gra na prawd? ?wietnie!
2013-10-13 23:14:56, d6bd20b4 skomentuj #2076

G?o?niki gitarowe Eminence Celestion itp - artyku?y - Glosniki - G?o?niki gitarowe


Glo?niki gitarowe to specjalna podgrupa glosników, sa stosowane tylko w gitarach i sa to konstrukcje jednodro?ne lub z wykorzystaniem kilku jednakowych glo?ników w jednej komorze. W przeciwienstwie do g?o?ników stosowanych do nag?asniania koncertów czy Radia w domu ich walory brzmieniowe sa inne. G?osniki stosowane w domu musza by? jak najbardziej p?askie neutralne w dynamice, ci?cia i przesuni?cia fazowe nie powoduja wi?kszych efektów nieporz?danych bo muzyka miksowana w studiach jest tak bogata w alikwoty, delikatne chorusy, echa, wielorakie harmoniczne ?e ucho nie zauwa?a tego co robi w zestawie wielodro?nym zwrotnica, bo po prostu zazwyczaj muzyka jest batalia kilkunastu instrumentów i kilkuset wielotonów. Natomiast g?o?nik gitarowy jest jak instrument, musi mie? swoje naturalne podbicia, bo gitara gra?a by jak k?sek patyka. A jakby? powiedzmy w kolumnie dwudro?nej z ci?ciem 5000Hz wyemitowa? na ostrym przesterze tak? w?a?nie cz?stotliwo?? no to mia?by? tam nieciekawy efekt - po cz??ci by strasznie harata?o wysokotonowym po drugie nierównomiernie by dwa g?o?niki ze soba interferowa?y. Po jeszcze tam któres jakby? przygra? 5000Hz przy ostrym przesterowaniu odezwa?y by si? wy?sze harmoniczne powiedzmy 10000Hz - czyli w grze gitarowej tak zwany "piasek" nieprzyjemne brzmienia. Glosnik gitarowy tam ju? praktycznie nie przenosi...
2013-08-13 15:01:39, 97b123e5 skomentuj #2056

G?o?niki gitarowe - obudowy oraz wplyw glo?nika na brzmienie


G?osniki gitarowe EMINENCE V30 w róznych obudowach, zamkni?tej, otwartej i pó?otwartej. Zobaczcie sobie filmik z poni?szego linku.
2012-11-16 17:43:44, 57d7d0f3 skomentuj #1910

tremolo - pytanie gitarowe glosniki glosniki ..


glosniki gitarowe, gitara solowa, paczka glosnikowa, buda, obudowa, otwor stratny
2012-09-06 22:14:56, 189a1baa skomentuj #1842

Masa w Gibsonie GA-5 - pytanie gitarowe wzmacniacze kablo..


?ciezka masy to osobny wielki w?tek. Mo?na to zrobi? na zasadzie magistrali - szyny - czyli am gdzie jest znaczek - symbol masy poci?gn?c przewód. I z tego uk?adu liniowej masy odnoga do wspólnego punktu.
2012-06-19 20:13:54, 3406a9a2 skomentuj #1735

ucze? - pytanie gitarowe wzmacniacze kablo..


I nadal nie wiem jak poprowadzi? t? nieszcz?sn? ?cie?k? masy. Z rysunków nic na ten temat nie wynika, szkoda :-(
2012-06-19 18:59:08, 4396f19c skomentuj #1734

Tremolo - g?o?niki odsluchy 2-dro?ne


B?dzie to cykl artyku?ów powi?zanych mam nadzieje tematycznie ze sob? o nag?o?nieniu naszej malej sceny, naszego ma?ego pubu, naszego ma?ego wesela itp.

G?o?niki gitarowe s? specyficzne. Maj? swoje ulubione ?rednice 10-12" i okre?lone charakterystyczne brzmienie, które jest ró?ne w zale?no?ci od typu muzyki jak? chcemy gra?... 

Natomiast g?o?niki do ods?uchu tego - to inna bajka. 
2012-05-25 21:38:23, 4c388220 skomentuj #1709

Rafi - gitara do zwyk?ych g?o?ników


A mnie si? uda?o zaadoptowa? moje zwyk?e g?o?niki palermo iBoxa 2.1 i do nich pod??czam gitark?. Moja siora nawet mikrofon pod??cza do nich i ?piewa. Tak?e da sie i graj? (dos?ownie) ?wietnie :). W domowych warunkach to w zupe?no?ci wystarcza. Potrzebny jest tylko ma?y przedwzmacniacz :)
2012-03-26 11:22:44, 4899b998 skomentuj #1679

Mostki gitarowe - sta?e, ruchome i wibruj?ce


Nowy artyku? na stronie tremolo.pl. Mostki gitarowe gitar elektrycznych. 
2011-12-16 12:55:58, d8e723e5 skomentuj #1614

Wykres g?o?no?ci glo?ników - komentarz gitarowe glosniki glosni..


Zobacz sobie ten link poni?ej: tam mo?na to wyja?ni?.

Je?li wzmacniacz Laney mia? s?ab? cewk? s?aby magnes to nie mog?a mu pomóc moc. G?o?nik o skuteczno?ci 100dB jest 2x g?o?niejszy ni? taki 97dB - je?li trafi?e? na Alpharda to prosta sprawa. Móg? mie? i 94dB co oznacza, ?e przy mocy 60W gra? tak jak dobry gitarowy g?o?nik przy 15Watach. Oporno?? ma tu mniejsze znaczenie. Bo g?o?niki skaluje si? wg 1W mocy i w takiej mocy porównuje g?o?no??. 
2011-11-24 19:57:15, 99789200 skomentuj #1600

Akustyk-amator - gitarowiec


To do?? rozbudowana sprawa.

oporno?? g?o?nika to jakby opór przerzutki jak? mamy w rowerze czy bieg w aucie. Moc wzmacniacza to jakby pr?dko?? auta. Powiedzmy auto jedzie szybko - czyli ma ma?y opór, to du?a moc mo?e spali? auto - obroty b?d? du?e. G?o?nik mo?e zewrze?.

Je?eli podepniemy g?o?nik o ma?ej impedancji do wzmacniacza przystosowanego (tu wazne s?owo - przystosowanego do danej impedancji). Do du?ej powiedzmy 8 Ohm - to mo?emy spali?. W odwrotn? stron? (g?o?nik 16Ohm do wzmacniacza 4Ohm) po prostu zmniejsza si? nam moc. W przypadku bardzo du?ych oporów - powiedzmy linia 100V nag?o?nieniowa po prostu wzmacniacz b?dzie przesterowywa?.

W przypadku realnym przechodz?c z 16Ohm na 8 Ohm zwi?kszamy moc teoretycznie x2 ale w rzeczywisto?ci o jakie? 150% gdy? napi?cie nam spadnie na ko?cówce mocy. A pr?d x napi?cie to moc (w uproszczeniu).

Z innej strony jesli kto? ma g?o?nik 15" 16Ohm 110dB w zakresie 4000Hz to b?dzie on g?o?niejszy na tym samym wzmacniaczu co 4Ohmy 8" 95dB ... mimi i? ten pierwszy zje mniej pr?du przy tej samej nastawie pieca. 15 dB ró?nicy to ponad 10x ciszej a 16/4 to pr?d tylko 4x wi?kszy... Dlatego jako?? g?o?nika ?wiadczy o nim samym i ha?asie si? z niego wydobuj?cym

2011-11-19 15:51:26, 7ea3cb3f skomentuj #1598

for you - komentarz..


Pytam si? ogólnie o wytrzyma?o?? g?o?nika, bo kiedy? mia?em do czynienia z laney tf-300 i tam by? wzmacniacz 120W-4ohm i g?o?nik 60W 8Ohm, czyli moc wzmacniacza spada?a do 80W, a g?o?nika nie wiem. Wiem tyle, ?e dobrze si? nie przebija? przez perkusje, gorzej ni? 15W-30W wzmacniacz z 12 calowym g?o?nikiem.
2011-11-19 13:54:48, 50456693 skomentuj #1597

for you - g?osnik


I nie wiem do dzi?. Jak to jest z tym dopasowaniem impedancji g?o?nika do impedancji wzmacniacza. Np mam 30W 4ohm wzmacniacz i 16 ohm 80W g?o?nik pod??czony do niego. Z tego co czytam spada moc wzmacniacza o 25%, je?li ma o po?ow? mniejsz? oporno?? ni? g?o?nik, czyli w tym przypadku b?dzie mia? wzmacniacz 15W, a ile b?dzie mia? g?o?nik? tego nie wiem, 20W, 40W, czy te fizyczne 80W z oddaniem tylko mocy wzmacniacza 15W? Czy je?li by mia? zamiast tych 80W np 30W, to co by si? dzia?o z g?o?nikiem?
2011-11-19 13:43:54, abc56693 skomentuj #1596

tremolo - reply gitarowe glosniki glosniki g..


Da? 6mm i podkladki 9-10mm :)
2011-10-02 20:17:17, 839dd350 skomentuj #1511

- komentarz..


Na stronie eminence jest podane, ?e niby 6,4mm trzeba da? (o ile sie nie myl?) , a otwory w ich g?o?nikach te? maj? po 7,9mm ?rednicy.
2011-09-30 19:09:28, 87552990 skomentuj #1510

sid2 - komentarz..


No, a je?li w celestion vintage 30 s? cztery otwory na ?ruby monta?owe i ich ?rednica wynosi  7,9mm, to jakie ?ruby zastosowa? 8mm czy 6mm?
2011-09-30 19:05:12, 7caa2990 skomentuj #1509

Admin - reply gitarowe wzmacniacze kablowa..


Zgadza si?, ?lepota - potem jest juz poprawione na ostatnim. Prawdopodobnie przy wrzucaniu na serwer wrzucone zosta?o foto sprzed przeróbki. 

dzi?kuje serdedznie za komentarz.

2011-09-28 11:26:11, 694523e5 skomentuj #1508

PIKUS - komentarz gitarowe wzmacniacze kab..


Witam
Na pocz?tku chyba jest b??d K1 6 pin lampy chyba 8 pin 2,2k opornik?
Pozdrawiam

2011-09-27 22:00:54, 2fcc2ad7 skomentuj #1507

Gitara - komentarz gitarowe glosniki glosni..


Glo?niki gitarowe to specjalna podgrupa glosników, sa stosowane tylko w gitarach i sa to konstrukcje jednodro?ne lub z wykorzystaniem kilku jednakowych glo?ników w jednej komorze. W przeciwienstwie do g?o?ników stosowanych do nag?asniania koncertów czy Radia w domu ich walory brzmieniowe sa inne. G?osniki stosowane w domu musza by? jak najbardziej p?askie neutralne w dynamice, ci?cia i przesuni?cia fazowe nie powoduja wi?kszych efektów nieporz?danych bo muzyka miksowana w studiach jest tak bogata w alikwoty, delikatne chorusy, echa, wielorakie harmoniczne ?e ucho nie zauwa?a tego co robi w zestawie wielodro?nym zwrotnica, bo po prostu zazwyczaj muzyka jest batalia kilkunastu instrumentów i kilkuset wielotonów. Natomiast g?o?nik gitarowy jest jak instrument, musi mie? swoje naturalne podbicia, bo gitara gra?a by jak k?sek patyka. A jakby? powiedzmy w kolumnie dwudro?nej z ci?ciem 5000Hz wyemitowa? na ostrym przesterze tak? w?a?nie cz?stotliwo?? no to mia?by? tam nieciekawy efekt - po cz??ci by strasznie harata?o wysokotonowym po drugie nierównomiernie by dwa g?o?niki ze soba interferowa?y. Po jeszcze tam któres jakby? przygra? 5000Hz przy ostrym przesterowaniu odezwa?y by si? wy?sze harmoniczne powiedzmy 10000Hz - czyli w grze gitarowej tak zwany "piasek" nieprzyjemne brzmienia. Glosnik gitarowy tam ju? praktycznie nie przenosi...
2011-09-09 19:58:21, a8d04eca skomentuj #1460

Tremolo - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


Do bani CO my?licie o g?o?nikach SICA ? Albo Jensen 'ach? Kto? gra na tym?30CM SZER-PASMOWY GDS 30/350 350W ZAMIENNIK TONSIL Na Allegro tym handluj?, wpisa? w wyszukiwarce to zaraz znajdzie.
2011-08-09 07:42:44, 93ab23e5 skomentuj #1416

Bzyku - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


co s?dzicie o tych g?o?nikcha iccon?
2011-08-09 07:41:26, bb6f23e5 skomentuj #1415

Tremolo - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


Jakie? porz?dne g?o?niki gitarowe to s?, jakiej firmy? Bo jesli miernikiem omów zmierzy?e?, to g?o?niki maj?ce rezystancje 6 om maj? impedancje oko?o 8om. Lampowemu Headowi nic si? nie stanie. Aktualizacja listy g?o?ników: GTC 30/70 - G?o?nik niskotonowy o ogromnych mo?liwo?ciach dynamicznych. Dzi?ki zastosowaniu podwójnego magnesu oraz sztywnego zawieszenia g?o?nik charakteryzuje si? pot??nym, twardym basem.
2011-08-09 07:40:58, 93ab23e5 skomentuj #1414

Rabtosz - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


Wielkie dzi?ki, Jeszcze jedna niejasno??... Mój wzmacniacz to head 100W pe?na lampa.Czy 6 ohm mo?e spali? ko?cówk? mocy o wyj?ciu z oporem 8 ohm?Pisa?e? o tranzystorze wi?c nie jestem pewien.Drugim wyj?ciem jest kupno g?o?ników...czy to b?dzie jedyne rozs?dne i bezpieczne rozwi?zanie bior?c po uwag? wzmacniacz lampowy? Pozdrawiam serdecznie.
2011-08-09 07:39:59, 937323e5 skomentuj #1413

Tremolo - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


Nie bardzo... 100% napi?cia ze wzmacniacza dzieli si? na 75% które spadnie na pojedy?czym g?o?niku i 25% które spadnie na 3 sztukach g?o?ników przy okazji pr?d przez ka?dy pojedynczy g?o?nik bedzie wynosi? tylko 33% warto?ci tego z g?osnika pojedy?czego, czyli 8,25% (-10dB) mocy kolumny przypada na g?o?niki równolegle a reszta mocy 75% przechodzi na g?o?nik pojedy?czy. uzyskasz 8 Ohm ale zupe?nie niepotrzebnie Pod??cz jako 6 omówka i oszcz?dzaj wzmacniacz - kontroluj temperature transformatorów i radiatorów jak to tranzystorowy piec
2011-08-09 07:39:12, 93ab23e5 skomentuj #1412

Rabtosz - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


Witam serdecznie, Chcia?bym uzyska? 8 ohm w paczce 4x12 przy g?o?nikach ka?dy 6 ohm.My?l? o pod??czeniu trzech g?o?niki równolegle i jednego z nimi szeregowo.Czy b?dzie to dobre rozwi?zanie?Czy g?o?nik pod??czony szeregowo b?dzie gra? ciszej od trzech g?o?ników o oporze 2 ohm? Pozdrawiam
2011-08-09 07:37:21, 937323e5 skomentuj #1411

tremolo - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


W zasadzie mozna tak zrobi?, najlepiej, jesli b?dziesz ?aczy? g?o?niki ró?noimpedancyjne równolegle. Szeregowo charakterystyki mog? si? wzajemnie nak?ada?. Oczywi?cie przy róznoimpendancyjnej kolumnie oporno?? wyj?ciowa bedzie wymaga?a bardziej skomplikowanych wzorów.
2011-08-09 07:36:50, e1e723e5 skomentuj #1410

chester464@wp.pl - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


hej chicialbym sie zapytac czy mozna polaczyc w jednym z powyzszych schematow glosniki o roznych opornosciach... i przyznaje sie bez bicia ze nie mam pojecia o elektronice... prosze o szybak odpowiedz chester464 ..a i jeszcze jedno ... moge podlaczyc 6 omowa pake do wzmacniacza 8 om.. tak zeby go nie spalic bo chyba roznica 2omow to nie duzo prawda? pozdrawiam i gratuluje pomyslu na strone:P
2011-08-09 07:35:45, 1fee23e5 skomentuj #1409

Tremolo - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


Warto poszuka? glo?ników PJ 1216 Power Jam z Ibaneza. Cena do ok. 100 z?.
2011-08-09 07:34:57, 93ab23e5 skomentuj #1408

3molo - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


Nienienie lepszy B?DZIE byle jaki ma?y g?o?nik jesli chodzi o jako??
2011-08-09 07:33:43, 2e1023e5 skomentuj #1407

widelec - reply gitarowe glosniki glosniki gi..


A taki wynalazek nada?by si?? 30CM SZER-PASMOWY GDS 30/350 350W ZAMIENNIK TONSIL Na Allegro tym handluj?, wpisa? w wyszukiwarce to zaraz znajdzie.
2011-08-09 07:32:59, 5a3123e5 skomentuj #1406

- komentarz gitarowe glosniki glosnik..


G?o?niki gitarowe maj? popsuty koniec pasma przy wysokich tonach ok 4-5kHz. No i maj? brzmienie takie swoje nietypowe nie do ko?ca do opisania za pomoc? charakterystyki cz?stotliwo?ci i nat??enia d?wi?ku w danej czestotliwosci. To charakterystyka delikatnych przesterowan samego g?osnika, charakterystyka dynamiki. GD 30/50 graj? bardzo fajnie, je?li gra sie powiedzmy na przystawce pod gryfem, powiedzmy Fender Stratocaster z przystawk? HS-2 DiMarzio pod gryfem. Miodzio. Do grania Bluesa... Jakie? delikatne przesterki, czysta barwa..
2011-08-09 07:27:05, 5c4523e5 skomentuj #1399

Chwyty gitarowe - gitarowe chwyty gitary gitarzysty p..


Chwyty na gitar? klasyczn?, akustyczn?, elektryczn? 6-strunow? w standardowym stroju eBGDAE lub po europejsku: eHGDAE
2011-08-01 14:05:15, 4cea23e5 skomentuj #1385

korba - smyczkowe instrumenty oraz akustycz..


Polecam: Wojciech ?ukawski ul. Jasna 24 41-500 Chorzów tel.: +48 32 7971031 kom.: +48 519 594 762 mail: kontakt@lukawskimusic.com http://lukawskimusic.com/
2011-07-25 15:39:30, 0d910330 skomentuj #1370

Sicaman - artykul poradnik gitarzysty glosniki glosniki gitarowe


Dlaczego nie mo?na gra? na Alphardach? Testowa? kto? nowe chi?czyki z Alpierda?
2011-05-14 23:27:42, 5d3994bc skomentuj #1263

Lutnicy klasyczni ZPAL - spis lutników gitary klasycznej


Lutnicy klasyczni stowarzyszeni w Zwi?zku Polskich Artystów Lutników. Alfabetycznie wg nazwisk informacja pochodzi ze strony: www.zpal.pl/
2011-02-15 09:28:20, 1ceb23e5 skomentuj #1056

G?o?niki gitarowe -Glosniki-artyku? poradnik gitarzysty


Odznaczono ten artyku?: G?o?niki gitarowe > Glosniki > artyku? poradnik gitarzysty
2011-02-02 23:07:40, 57f2517c skomentuj #895

Chwyty gitarowe - C D E F...


Chwyty gitarowe C D E F G A B(H) i tak dalej: Cm Dm Em Fm Gm Am Bm (Hmoll) Csus4 Csus2... Guitar chords 
2010-12-22 13:19:22, b24723e5 skomentuj #779

Chwyty akordy - gitarowe


chwyty gitarowe, du?a rozpiska przeró?nych chwytów, sama rozpiska, same rozpiski utworów znajduj? si? w serwisach zewn?trznych np w www.chords.pl
2010-12-21 07:53:29, f2d923e5 skomentuj #758

ARZ 6604 6608 - jako gitarowy


ARZ 6604, ARZ 6608, ARA 312-00-8, ARA 312-00-4, ARA-389-00/4, ARA-389-00/8, Celestion, Ibanez, Eminence dane g?osników gitarowych
2010-08-26 13:47:08, 68e323e5 skomentuj #586

Chwyty akordy gitarowe - guitar chords


Oznaczenia nazw akordów, wypisanych w tabeli powyżej:

X - zastepuje symbol wysokości dźwieku (C,D,E Fis itd...)

X - durowy (duży, majorowy)
Xm - molowy (mały, minorowy)
X7 - dominantowy septymowy
Xm7 - septymowy molowy z septymą małą
X6 - durowy z dodaną sekstą wielką
Xm6 - molowy z dodaną sekstą wielką
X7+ - durowy z septymą wielką
X0 - septymowy zmniejszony X9 - nonowy z noną wielką
X9- - nonowy z noną małą
X11 - dominantowy septymowy z kwartą (zamiast tercji) = X7sus4
X5+ - zwiększony
Xm5-7 - septymowy półzmniejszony = Xm6 = Xaug
2010-08-09 15:08:22, f00f23e5 skomentuj #555

Celestion, Eminence, Vintage, Jensen, Sica - dane techniczne g?o?ników


Dane techniczne popularnych g?osników gitarowych: Pe?ne dane g?o?ników gitarowych znajdziesz tutaj: skuteczno??, sprawno??, omowo??, impedancja, zawada (sensitivity, ohm, impedance, resistance DC itp) -
2010-07-08 11:41:14, 0fa423e5 skomentuj #498

Kablowanie Gibsona GA 5 SL - ma?e Combo za ma?e piei?dze


Gibson GA 5SL Schemat - powy?szy schemat dotyczy mojej propozycji kablowania wzmacniacza gitarowego Gibson GA 5 SL
2010-05-29 21:07:30, ca0dd907 skomentuj #437

Gibson GA 5 SL - jak kablowa?!!


http://www.tremolo.pl/Schematy/Firmowe/GIBSON/ga-5sl-jp.gif.html#schemat - powy?szy schemat dotyczy mojej propozycji kablowania wzmacniacza gitarowego Gibson GA 5 SL
2010-05-29 21:05:53, 3189d907 skomentuj #436

Programming, Troubleshooting, PHP, CSS, Google Adsense, WWW design, Social Media, selling of old staff tubes by my website http://guitarelectric.eu . I can sell post cards antiques, old games, electic tubes for old radios, amp, vinyls. I'm Endomondo lover... I'm technical GEEK: I was manager of quality control of electronic staff. I was a serviceman and I know how to sell old or new product. I'm ex guitarist of Symphonic Metal Band. I'm cyclist. I very like to start in competition (MTB, Hybrid)