𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / gitarąbarytonowa♔

gitarąbarytonowa♔

Gitara barytonowa – odmiana standardowej gitary, o wydłużonej menzurze, która pozwala na niższe strojenie. Jako pierwsza gitarę barytonową przedstawiła w końcu lat 50. XX w. The Danelectro Company. Nie była ona jednak początkowo popularna, zarówno wśród muzyków, jak i słuchaczy. Mimo to, instrument zaczął pojawiać się w muzyce surf oraz jako tło w wielu ściezkach filmowych. Można też go usłyszeć w nagraniach muzyków country (Merle Haggard, Johnny Cash, Dwight Yoakam, George Jones, Willie Nelson), często dublującego partię basu akustycznego. Na gitarze barytonowej zostały zagrane otwierające takty piosenki "Woman from Liberia" folk-popowego piosenkarza Jimmiego Rodgersa. W ostatnim czasie używali jej Stevie Ray Vaughan i Barenaked Ladies.

Podyskutuj na forum

forum o gitarze... w nieco inny sposób.

Standardowe strojenie normalnej gitary[1] to EADGHE. Gitarę barytonową stroi się zazwyczaj o kwintę niżej (ADGCEA), kwartę niżej (HEADF#H) lub o oktawę niżej (EADGHE). Gretsch, Fender, Jerry Jones i inne firmy produkowały gitary barytonowe, aczkolwiek w mniejszych ilościach, z powodu niskiego zainteresowania.

Gitary barytonowe mają większy korpus niż zwykłe gitary oraz dłuższą menzurę, która pozwala na niższe strojenie bez zbyt drastycznego zmieniania naprężenia. Menzura zwykłej gitary wynosi od 24.75" do 25.5", a grubość sześciu strun waha się od .012" do .054". Parametry te dla gitary barytonowej wynoszą odpowiednio 27"-30" oraz między .012"-.054" a .017"-.080"

Elektronika gitara barytonowa

Jeśli chodzi o elektronikę gitarową w takim instrumencie, to nei ma żadnego problemu, schematy są takie same jak dla gitar zwykłych lub 7-strunowych... Zasada jest ta sama. Jednakże kondensatorki mogą być większe.