𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Gitary / Gitara stereofoniczna 2 w jednym♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Gitary

◀️ Poprzedni: Gitara elektryczna a gitara klasyczna♔
Gitara z płyty meblowej z Ikei♔ Następny: ▶️

Gitara stereofoniczna 2 w jednym♔

Odmienność

Pewną odmianą w wielkiej gamie UKŁADÓW przystawek są przystawki stereofoniczne wchodzące w skład gitar elektrycznych. Ich odrózniającą formą jest to, że generują dwa różne od siebie sygnały akustyczne. Razem ze sobą tworzą efekt przestrzenności typu stereo -> patrz niżej schematy firmy Rickenbacker. Taka gitara może działać wraz ze specjalnymi piecami stereofonicznymi, a także ze zwykłym piecem, aby uzyskać mozliwość podpięcia takiej gitary pod zwykły piecyk wystarczy zewrzeć oba wejścia, taki mix będzie sygnałem monofonicznym. Oczywiście możliwa jest praca gitary tylko na jednym wyjściu. Ale nie ma jak stereo.

Układ jest bardziej rozbudowany niż w innych gitarach. Jest aż 5 potencjometrów (!) 3 kondensatory, 2 przystawki, 1 przelącznik dwóch obwodów, na schemacie zapakowany jako dwa przełaczniki - można stosować 2, będą tańsze niż taki wyspecjalizowany i będziemy mogli w prosty sposób wyłączyć gitare gdy oba będą nie zwarte.

Przy mostku i gryfie

Konstruktorzy tego układu nazwali jedną z przystawek basową a zatem cały układ odnoszący się do niej oparty jest na bardziej "basowym" brzmieniu. Druga przystawka zwana jest sopranową i charakteryzuje się innymi podpięciami niż bas (w szczegolności kondensatory i potencjometr miksujący).

Gdy załączona zostanie przełącznikiem Przel.1 przystawka basowa, wówczas sygnał poprzez filtrujący blok C2 i R3 (regulator barwy) dostaje się na miksowanie, gdzie ograniczony zostaje prąd, nadany potem na potencjometr R1, gdzie sygnał ostatecznie jest regulowany (głośność) i wychodzi na zewnątrz.

gitara stereo, stereofonia

Gdy załączona zostanie przelącznikiem Przeł. 2 przystawka sopranowa wówczas, podobnie jak w układzie przystawki basowej otrzyma odpowiednią barwe w układzie C3 i R4. Następnie sygnał odfiltrowany zostanie przez C1 - kondensator separujący o niskiej pojemności, w niektórych rozwiązaniach pomijany, i dostanie się na potencjometr głośności, przez który wdostanie się na zewnątrz.

Ważne, aby nie zapominać o podpięciu masy do mostka gitary.

Spis elementów:

  • R1-R5 250 kOhm
  • C1 4,7 nF
  • C2 47nF
  • C3 4,7 nF
  • L1,L2 Przystawki typu pickup
  • Gniazdo stereo
  • kable koncentryczne itp...

Eksperymentowanie

Zachęcam Was do poeksperymentowania z Waszymi gitarami elektronika jest bowiem dla ludzi. Instrumenty w Polsce szczególnie te lepsze są bardzo drogie w porównaniu z zarobkiem przeciętnego Polaka, dlatego alternatywą jest budowanie wasnych konstrukcji i szukanie tam, gdzie to łatwe i tanie. Zobacz też na stronie opis zrobienia power breaka, kill switcha, wymiana przystawek: to wszystko sprawia, że gitara może działać lepiej.

Zadanie

Jeżeli masz gitarę z 2 przystawkami możesz użyć podstawowego układu z artykułu: Podstawy kablowania gitar elektrycznych nastepnie zamontować dwa wyjścia Jack z gitary :) i podpiąć dwa wzmacniacze. Może się pojawić pętla mas.

Zobacz też

Baza artykułów, opisów schematów i poradników o gitarze elektrycznej: o piecach, wnętrzu elektronicznym gitar i Basów, symbiozie mechaniki i elektryki w budowaniu brzmienia gitary, nagrywaniu, akustyce renowacji, grzebaniu: Marshalli, Fenderów, nie znajdziesz drugiej takiej strony. Informacje o kablach gitarowych.

Tematyka gitarowa i basowa

wg typów urządzeń

Efekty gitarowe

Efekty gitar elektrycznych - podzielone na poszczególne podkategorie wg funkcji jakie spełniaj± w przetwarzaniu fali dĽwiekowej. Bardzo szerokie rozeznanie od efektów mechanicznych, poprzez akustyczne po typowo elektroniczne uzdrojstwa.

Patrz też schematy Efekty A-Z

Gitara i techniki grania na gitarze

W tej kategorii dowiecie się o budowie i modyfikacjach elektrycznych gitary. Znajdziecie tez sporo o technikach grania na gitarzę itp.
Patrz też schematy Gitary elektryczne, przystawki

Poradniki PDF download

Wersje co ciekawszych artykułów w PDF. WYtłumianie, gitary, akustyka.

Gitarzyści i wymiatacze

Troszkę informacji o gitarzystach,wymiataczach pokroju Petrucciego Malmsteena itp.

Głośniki gitarowe, domowe i estradowe

O głośnikach gitarowych i basowych, tworzenie wyobrazenia o pudłach gitarowych i ich symulowaniu.

Artykuły o elektronice i wzmacniaczach lampowych

Jak w tytule wzmacniacze pentodowe i tetrodowe - teoria, naprawa Marshalla 1959 (replikowanie). I wiele wiele innych ciekawostek z wnętrz wzmacniaczy gitarowych.
Patrz też schematy Wzmacniacze, amps, transistor power stages | Preamps, preamplifier, przedwzmacniacz | Firmowe, najlepsze, markowe wzmacniacze gitarowe |

Akustyka gitarowa

Praktyczne wskazówki do zbudowania sobie studio gitarowego. Dźwiękochłonnosć i dźwiękoizolacyjność materiałów. Wyciszanie pogłosu echa, walka z hałasem, ekrany akustyczne i inne takie rzeczy...

Schematy

Szybki skrót do elektroniki gitarowej na serwerze tremolo.pl.

Strona główna - powrót