Menu 🏃 / sch / Artykuly / Akustyka / Jak-podlaczyc-gitare-do-komputera♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Akustyka

◀️ Poprzedni: Dyfuzory akustyczne - Ekrany rozpraszające♔
Nagrywanie gitar elektrycznych♔ Następny: ▶️

Jak podlaczyc gitare do komputera♔

Metod podłączania gitar i wzmacniaczy do komputera jest bardzo dużo. Elektronicy i projektancji wymyślali praktycznie w każdej epoce różne typy wtyczek i różne systemy nagrywające. Obecnie mamy całe multum różnego rodzaju kart Artykuly/Akustyka/fotos/muzycznych, studyjny, pseudo High-Definition, High-Fidelty, super 3D surround itp.

Jack 1/2" i inne

Obecnie najpopularniejszym standardem w gitarach jest standard Jack. Składa się on z cypelkowatego wtyku, który wsadzamy do gitary. Standardowa gitara monofoniczna posiada jack MONO posiadajacy jeden cypelek i jedną nazwijmy to: prowadkę do wtykniecia do gitary.


Rysunek 1: Wtyk Jack zwany czasami św. Jackiem

taki oto powyższy wtyk wkładamy do dziurki od naszej gitary (najczęściej). Koniec cypelka jest uznawany za przewód gorący natomiast podłużny walec jest uznawany jako masa i jest połączony (jak to widać w dziale schematy) z mostkiem, ekranem gitary, ekranem przystawek, obudowami potencjometrów i przełaczników.

Moc sygnału przetwornika gitarowego

Sygnał z gitary w zalezności od przetworników jest słaby lub mocny o bardzo zmiennej dynamice. Od okolic 1mV w przypadku starych polskich przetworników i chińskich gitar, do około 30mV w przypadku przetworników Di Marzio Single Coil bezszumnych (takich jakich uzywa Yngwie Malmsteen), aż do około 500-1000mV w przypadku najmocniejszych przetworników pasywnych typu Humbacker i aktywnych, to różnica wielkosci 3 rzędów. Dlatego nie można podłączać gitary bezpośrednio do komputera za pomocą przejściówek z allegro, gdyż stracimy na dynamice, barwie, jakosci.

Przejsciówki, reduktory

Większość przejściówek wykorzystuje wejście mikrofonowe komputera typu PC, o wąskiej dynamice przystosowane do ludzkiej mowy i mikrofonu elektretowego niskiej jakosci. Ja proponuje państwu coś innego, a mianowicie wykorzystanie wyjscia Line IN. Będzie nam potrzebny multiefekt podłogowy lub preamp w racku lub preamp gitarowy lub efekt studyjny z wyjściami stereo...
ZOOM G1 - najpopularniejszy, mogą być też jego odmiany z wyjsćiem stereofonicznym


ZOOM B1 - dla basowców, tak im tez się nalezy komnakt z komputerem


Digitech RP 50 - dla nie'fanów ZOOMA

Jack mini-mini

Jak juz mamy efekt podłogowy - to potrzebujemy kabla do kompa. Ja użyłem kabla od monitora Belinea typu JACK-JACK mini takiego jak poniżej: (ten jest lepszej firmy)

Nastepnie wpiąłem go do :

Przejsciówki z chińskich słuchawek, udało mi się go tez podpiąć przez złote złacza ze słuchawek KOSS (zdjecie podobne), tą przejściówkę wsadziłem do OUTPUT (ew. wyjścia na SŁUCHAWKI HEADPHONES) naszego multiefektu gitarowego STEREO

Nastepnie małego Jacka wpinamy do wejścia niebieskiego LINE IN naszej karty dźwiękowej:

Po lewej u góry zwykła zintegrowana karta po prawej stara Yamaha a na dole jakiś udający zarąbistego soundbastero podobny Creative.

Do efektów typu RACK STUDYJNY DIGITECH z preampem przyda się nam przejściówka tego typu: Przejsciówka STEREO -> 2x MONO gitarowe

Ogólnie kombinacji tyle co klocków LEGO, ale można wszystko ze wszystkim połączyć.

Uruchomienie

Włączamy w menu Start uruchom

sndvol32

lub uruchamiamy mixer (tam gdzie ustalamy głośność) ustawiamy, że chcemy mieć jedno wejście LINE-IN (input)

Tu ustawiamy głośnosć naszej gitary pokrętłem LINE-IN, można sobie dołączyć też mikrofon jak ktoś lubi śpiewać z gitarką
Po czym w opcjach programu ustalamy wejścia nagrywające: ustawienia opcje nagrywania itp.


Tu wybieramy regulacje nagrywania i ustawiamy moc sygnału nagrywanego przez kartę można ją zmiksować z mikrofonem i uzyskać ciekawe efekty.