𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑schArtykulyElektronikaOprzewodowanie-wzmacniaczy-gitarowych.html

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Elektronika

◀️ Poprzedni: MosTube one it is solid state vacuum tube equivalent.jpg
Piec lampowy - renowacja gruchota.html Następny: ▶️

Oprzewodowanie wzmacniaczy gitarowych.html



Kablowanie gitar elektrycznych polaga na tym, ze na podstawie schematu łączymy ze sobą poszczególne części gitary. Kablowanie wzmacniacza gitarowego to nie tylko łączenie samych przewodów, ale tez wykonanie mechanicznej obudowy, zdolnej do ergonomicznej obsługi wzmacniacza, łatwej wymiany lamp, dobrego odprowadzenia ciepła z elementów, dobrej izolacji (w środku znajdują sie bardzo wysokie napiecia), jak i dobrego ekranowania od wpływów zakłóceń zewnętrznych. Istotną sprawą jest prowadzenie masy.

Masa i buczenie

Masa to najważniejsza ścieżka w układzie jaka może być. Wystarczy pojedyńcza pętla, źle odkładające się napiecie by cały wzmacniacz przesterowywał.

Dwie metody

Kablowanie wzmacniaczy gitrarowych czyli ich montaż to dwie różne METODY.

Płytka drukowana

Jedna polega na wykonaniu płytki drukowanej (wersja nowocześniejsza). Dużo bardziej polecaną metodą jest tzw montaż klasyczny polegający na łączeniu wszystkich elementów ze sobą za pomocą przewodów. Aby było łatwiej - elementy przyłącza się "do drabinkowych" płytek drukowanych TURRET BOARD i pomiedzy elementami prowadzi "mostki" z przewodu elektrycznego. Taki montaż zapewnia proste serwisowanie i wymianę podzespołów. Takie wzmacniacze graja też lepiej wg niektórych źródeł i "audiofilów".

Gibsony i inne ewenementu

Poniżej znajduje się schemat jednego z podstawowych wzmacniaczy GIBSONA, schemat przeróbki od samego wejścia aż po sam koniec prac związanych z końcowym okablowaniem urządzenia.


Gibson GA 5 SL JP

Elementy wzmacniacza

Co mamy we wzmacniaczu: jest tam obudowa, dwa transformatory (co najmniej), opcjonalny dławik, do tego wtyczka gniazda Jack i inne, gniazdo bezpiecznika lub najlepiej dwóch. Dwa przełączniki - jeden do zapalania żarzenia, drugi do podawania wysokiego napięcia. W zależności od złożoności układu, przełączanie wielkiej ilości kanałów może odbywać się przy pomocy przełączników, przekaźników programowalnych oraz tranzysforów polowych JFET.

Jak zacząć

Trzeba kupić lutownicę powiercić obudowe zdobyć płytke i można zacząć pracę.

















Zobacz też