𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Elektronika / Wzmacniacz-Ibanez-ValBee-naprawa-i-modernizacja♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Elektronika

◀️ Poprzedni: Regeneracja kopii Marshall 1959 Plexi♔
Zamienniki lamp♔ Następny: ▶️

Wzmacniacz Ibanez ValBee naprawa i modernizacja♔

Ibanez Valbee to przyzwoicie brzmiący mały piecyk treningowy bez zbędnych głupstw typu sprężyna pogłosowa. Składa się z małej paczuszki i głośnika 30Watowego 6,5" ze stajni Ibanez (miałem z tej firmy 12" i wiem co te głośniki potrafią). Ma piękną artykulacje, doskonale współpracuje z efektami cyfrowymi i analogowymi. Bas i harmoniczne są dobrze odwzorowane - może ze względu na podobne rezonanse wzdłużne co na głośniku 12". We wzmacniaczu nie działał sygnał wyjściowy - mimo mocnego wejścia (preamp Gainiac, Zoom G1...) urządzenie działało tylko w opcji podpięcia do gniazda RETURN. 

Pod koniec artykułu będzie podane - jak naprawiono.... Ale przejadę się po tym wzmacniaczu...

A teraz minusy. Wzmacniacz jest łatwy do uszkodzenia - wystarczy go otworzyć. Pewnego razu założyłem złe lampy co spowodowało przepalenie się przedwzmacniaczy scalonych z płytki głównej. Wymieniłem je i w dobrych warunkach technicznych przy okazji popalone Opampy na lepsze. W środku wzmacniacza pasuje ogólna ciasnota: Płytka na gniazdo wejściowe z kondensatorem idzie na płytkę preampu i tam jest mostek do płytki 12AX7 i 6L6GC - gdzie pół duotriody wzmacniacz stąd sygnał wraca na główną płytkę, gdzie jest modyfikowany. Guzik SPDT (Boost) w dziwny sposób przełącza kanały - nie ma tu footswitcha ani nic takiego. Stąd przedwzmocniony sygnał idzie przez moduł pętli efektów na końcówkę mocy - pół 12AX7 i 6L6GC - klasyka brzmienia - jak się da dobre NOS'y i dużą kolumnę zewnętrzną to brzmienie powala na kolana. Niestety brak wyjscia na końcówkę wyjściową. Dodatkowo jest jeszcze jedna płytka - wyjścia słuchawkowego, którą nieco zmodyfikowałem, by uzyskać wyjście nagrywające

Widok wzmacniacza:
Rozłączamy chassis od paczki:


Bagałan w środku

Plątanina wewnątrz... Po lewej gniazdo nagrywające (dziura na nie). 


Grzebiemy głębiej

Jeszcze bardziej rozwalone wnętrze.

Schemat całego urządzona, dzięki rosyjskim, hiszpańskim i francuskim stronom jest juz u mnie na stronie: 


KONSENSUS:

Popatrzcie na płytkę petli efektów - w środku ruszałem wszystko oprócz tego - okazało się ze gniazdo wyjściowe - małe złącza podobne do tych w płytach głównych PC są uszkodzone i fabrycznie przegwałcone, jak pominąć ten krok wzmacniacz ruszył. Przy okazji zmodernizowałem wzmacniacz nastepująco:

- poprawa pętli efektów - oczyszczenie, zalakowanie wtyczek. 
- wymiana opampów na lepsze
- wymiana lamp na NOS - General Electric z lat 80-tych jako zamiennik 12AX7, oraz 6L6GC z firmy EGRO. 
- wyciągnięcie opornika 5W 4Ohm z gniazda do słuchawek/nagrywającego - teraz można nagrywać i odsłuchiwać bezpośrednio (niewidoczny na w/w foto)
- dodanie gniazda na zewnętrzny głosnik - rozłącza sygnał wyjściowy lub dopałka do istniejącego głośniczka. 

Baza artykułów, opisów schematów i poradników o gitarze elektrycznej: o piecach, wnętrzu elektronicznym gitar i Basów, symbiozie mechaniki i elektryki w budowaniu brzmienia gitary, nagrywaniu, akustyce renowacji, grzebaniu: Marshalli, Fenderów, nie znajdziesz drugiej takiej strony. Informacje o kablach gitarowych.

Tematyka gitarowa i basowa

wg typów urządzeń

Efekty gitarowe

Efekty gitar elektrycznych - podzielone na poszczególne podkategorie wg funkcji jakie spełniaj± w przetwarzaniu fali dĽwiekowej. Bardzo szerokie rozeznanie od efektów mechanicznych, poprzez akustyczne po typowo elektroniczne uzdrojstwa.

Patrz też schematy Efekty A-Z

Gitara i techniki grania na gitarze

W tej kategorii dowiecie się o budowie i modyfikacjach elektrycznych gitary. Znajdziecie tez sporo o technikach grania na gitarzę itp.
Patrz też schematy Gitary elektryczne, przystawki

Poradniki PDF download

Wersje co ciekawszych artykułów w PDF. WYtłumianie, gitary, akustyka.

Gitarzyści i wymiatacze

Troszkę informacji o gitarzystach,wymiataczach pokroju Petrucciego Malmsteena itp.

Głośniki gitarowe, domowe i estradowe

O głośnikach gitarowych i basowych, tworzenie wyobrazenia o pudłach gitarowych i ich symulowaniu.

Artykuły o elektronice i wzmacniaczach lampowych

Jak w tytule wzmacniacze pentodowe i tetrodowe - teoria, naprawa Marshalla 1959 (replikowanie). I wiele wiele innych ciekawostek z wnętrz wzmacniaczy gitarowych.
Patrz też schematy Wzmacniacze, amps, transistor power stages | Preamps, preamplifier, przedwzmacniacz | Firmowe, najlepsze, markowe wzmacniacze gitarowe |

Akustyka gitarowa

Praktyczne wskazówki do zbudowania sobie studio gitarowego. Dźwiękochłonnosć i dźwiękoizolacyjność materiałów. Wyciszanie pogłosu echa, walka z hałasem, ekrany akustyczne i inne takie rzeczy...

Schematy

Szybki skrót do elektroniki gitarowej na serwerze tremolo.pl.

Strona główna - powrót