𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑schArtykulyGitara-elektryczna-a-gitara-klasyczna.html

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly

◀️ Poprzedni: Gitara basowa - basówka.html
Gitara elektryczna.html Następny: ▶️

Gitara elektryczna a gitara klasyczna.html



Wielu znakomitych muzyków i akustyków zawodowych pisało już o gitarach elektrycznych, akustycznych i klasycznych. Moja strona jest inna, toteż inaczej będę pisał o pewnych sprawach pomijanych przez większość teoretyków i praktyków. Również każdy inaczej definiuje typy gitar... gitara klasyczna, akustyczna, elektryczna - w niektórych typach gitary cięzko dowieść do jakiej grupy można wstawić daną bałałajkę 6-strunową. Będę używał własnego podziału.

Gitara klasyczna

Gitara klasyczna jest to instrument wywodzący się z czasów pradawnych. Współczesną gitarę klasyczną zaprojektował Antonio de Torres. Posiada ona większe pudło rezonansowe niż instrumenty uzywane przed gitarą. Gitara dzięki właściwością rezonansowym i brzmieniowym wyparła prawie w całości inne instrumenty.

Struny gitary klasycznej

Gitara klasyczna wyposażona jest w miękkie struny, dawniej wykonywane z preparowanych jelit zwierzęcych, a począwszy od 1946 r. z nylonu. Jest cichsza niż gitara akustyczna, która ma struny metalowe - najczęsciej ze stopów brązu.

Nagłaśnianie gitary klasycznej

W zasadzie bez nagłośnienia poprzez specjalne przystawki lub mikrofony nie ma co jej używać w grze zespołowej. Może ponadto sprzężać dźwięk (mikrofonować) - Dzieje się najczęsciej tak, gdy logicznym wywodem mikrofon zakładamy na gitarze, podpinamy pod wzmacniacz, a ten pod głośnik i okazuję się, że część dźwięku wraca nam do gitary, gdzie ponownie skomasowany - schwytany jest przez mikrofon dodany do aktualnego dźwięku i ponownie wyemitowany głośnikiem. Po kilku chwilach cała gitara rezonuje i cały zestaw piszczy przesterowując. Dlatego też dobrze jest mieć zakryty otwór rezonansowy gitary podczas takich eksperymentów.

Gitara akustyczna

W zasadzie to gitara klasyczna z metalowymi strunami.
Wikipedia opisuje to tak: Według niektórych źródeł gitarą akustyczną nazywany jest instrument towarzyszący, służący do grania akordami. W związku z tym ma nieco inną budowę niż gitara klasyczna: węższy gryf, co ułatwia chwytanie akordów oraz większe pudło rezonansowe. Zwykle używane są struny stalowe (stal wysokowęglowa), dodatkowo zwykle cztery struny są owijane drutem z brązu.

druga definicja akustycznej

A dalej pisza tak: Niekiedy również za gitary akustyczne uważa się całą grupę gitar, których źródłem wzmocnienia dźwięku jest pudło rezonansowe – w przeciwieństwie do gitar elektrycznych, w których wzmocnienia dźwięku strun dokonuje się dzięki użyciu wzmacniaczy gitarowych, czyli za pośrednictwem prądu elektrycznego. Taka definicja zalicza do gitar akustycznych także m.in. gitarę klasyczną. Czyli juz nie wiadomo co jest jaką gitarą. Ja bym nazwał gitarę akustyczną gitarą o metalowych strunach, z możliwością wmontowania przystawek i przetworników odpowiednio generujących sygnał do odtworzenia przez wzmacniacz gitarowy do gitary akustycznej.

Gitara elektryczna z akustycznej

Wg pewnych źródeł wmontowanie strun stalowych miało zapewnić zwiększenie mocy instrumentu - by dźwiek stał się bardziej przenikliwy. Ale dopiero gitara elektryczna lub elektroakustyczna ma pełną możliwość generacji każdego natężenia dźwięku za pomocą wzmacniaczy, głośników itp.
Wyobraźmy sobie moment, gdy do gitary klasycznej wmontujemy przetwornik gitarowy, magnetyczny z magnesem i nabiegunnikami oraz cewką - okaże, się że albo nic nie gra albo dźwięk jest bardzo cichy. Sytuacja poprawi się nam jak jeden z biegunów podepniemy pod mostek, a przez to pośrednio do wszystkich metalowych strun gitary będą dochodziły elektrony i w końcu nasz dźwięk wyemituje się dalej, dźwiek oczywiście nie bedzie w pełni zadowalający ze względu na pewne niedopasowanie gitary do wzmacniacza na skutek braku potencjometrów lub oporników, ale to wszystko można naprawić.
Tak powstała pierwsza gitara elektryczna. Aby dźwięk był bardziej płaski i mniej zmulony konstruktorzy wyeliminowali klasyczne pudło rezonansowe z konstrukcji gitary. Zostały tylko puste miejsca na wypełnienie elektroniką, elementami mechanicznymi, pokrywami, gdzie dźwięk może rezonowac kształtując charakterystykę gitary.

Zobacz też