𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Gitary / Fender-3molo-China-Edition♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Gitary

◀️ Poprzedni: Elementy elektroniki gitarowej♔
Flażolety piski itp♔ Następny: ▶️

Fender 3molo-China Edition♔Już od dawna myślałem dlaczego moja gitara ma dźwięk taki a nie inny mianowicie: poziom dźwięku jest strasznie niski. Gra Cicho w dodatku brak temu zaparcia. Chodzi o gitare Squier (z rodziny Fenderów Chińskich). Gitara w oryginale posiadała 3 przystawki typu Single Coil, prawdopodobnie najtańsze z możliwych. Brakowało mi mocy, mocy, pałeru no i przede wszystkim tak ważnych harmonicznych. Pokrywa była z najtańszego plastiku, który pękał. Był za twardy i jednowarstrowy, biały, przez to strasznie brud było na nim widać. Co się z nim stało widać na dole - nie trzeba było dużo siły by to coś wygiąć.gitara made in china
Od wierzchu i od spodu, MADE IN CHINA

Wyjechana pokrywa i piezaki

Przystawki jakie były w tej gitarze, to najtańsze chińczyki. Piezoceramiczne, lekkie co dużo mówi o ich cenie i jakości wykonania.
Jedną przystawkę środkową sprzedałem za allegro za parę groszy,jedną przeznaczyłem na inny cel, o którym będzie kiedy indziej. Nie miała dla mnie ona żadnego brzmienia. Cicha, klarowna czyściutka. W sam raz jak dla mnie pod gryf (na razie tam jest - myśle o jakichś (Hot Rails). środkową przystawkę wymieniłem na jakąś z Fendera Meksykańskiego - z duzym magnesem. Dało mi to dość ciekawe brzmienia dołaczając do tych Squierowskich, ale nietypowe po pewnym czasie szybko się nudziło. Gitara wizualnie wyglądała wtedy menij więcej tak : https://www.fender.com/products/search.php?partno=0119700800

MERITUUM

tuning gitary

I teraz się zaczyna istota całej przeróbki. Zamiast przystawki pod gryfem zainstalowałem podwójną przystawkę typu Seymour Duncan Trembucker Jeff Beck Model TB-4 (uzywaną między innymi przez Marty'ego Friedmana z Megadeth, wcześniej grającego z Jasonem Beckerem)- wysoko oceniana na Harmony Central.

Miałem dwie mozliwości, albo przerobić istniejącą pokrywę pod układ HB-SC-SC albo kupić nową. Zkupiłem przypalaną pokrywę do Fendera pod Humbacker, niestety o innym rozstawie niektórych śrub.

Standardowy Squier czy Fender w środku wygląda mniej więcej tak:

schemat stratocastera

U góry widać przystawkę, którą chciałem wymienić na podwójną. Natrafiły mnie na drodze dwa problemy. Podwójna przystawka to cztery przewody i ekran, i jak to wszystko połączyć. Oznaczone są kolorami:

*Zielony - masa wewnętrzna
*Biały i Czerwony sygnał podprzystawki dolnej i górnej
*Czarny - gorące wyjście.


Wszystko można połaczyć na wiele sposobów, podam te najprostsze, jeden z nich zastosowałem.

HUMBUCKER TYLKO PODWÓJNYBiały łączymy koniecznie z czerwonym przewodem po czym Zielony i ekran łączymy z masą całej gitary;czarny przewód to sygnał, który wpinamy do przełacznika w zamian za przystawkę, która wcześniej wymontowaliśmy. Taki układ pozwolił na takie nastawy: Mostek, Mostek+środek, środek, środek+Humbacker podwójnie, Humbacker podwójnie.

HUMBACKER Z ROZDZIELANIEM CEWEKmontaż dodatkowego przełącznika w gitarze
Przykładowe rozmieszczenie dodatkowego przełącznika na pokrywie

Biały łączymy koniecznie z czerwonym przewodem po czym Zielony i ekran łączymy z masą całej gitary;czarny przewód to sygnał, który wpinamy do przełacznika w zamian za przystawkę, która wcześniej wymontowaliśmy. Miejsce laczenia biały-czerwony dołączamy do przełacznika ON/OF, którego drugi koniec lączymy z masą dzięki temu jedną z przystawek będziemy mogli wyłaczać, a HB zagra jak całkiem przyzwoity Single Coil. Całą metamorfoze można zobaczyć na schemacie poniżej.

Porównaj powyższy schemat z tym:
po przeróbce bedzie to wyglądało tak:

WIĘCEJ MOŻLIWOśCI NA STRONIE: TU>>

INNE MOŻLIWOśCI PODŁĄCZANIAGibson Les-Paul 2x HB - podłączenie wg Seymoura-Duncana.

Jesli masz problemy ze swoja elektroniką przejdś do działu przystawki.

W ten prosty sposób z delikatnej gitarki zrobiliśmy machine do robienia Fojera. Wystarczy wsadzić nowe strunki

i jakoś to bedzie grało.WIĘCEJ ZDJĘĆ GITARY