𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Gitary / Gitara-elektryczna-a-gitara-klasyczna♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Gitary

◀️ Poprzedni: Gibson V♔
Gitara stereofoniczna 2 w jednym♔ Następny: ▶️

Gitara elektryczna a gitara klasyczna♔



Wielu znakomitych muzyków i akustyków zawodowych pisało już o gitarach elektrycznych, akustycznych i klasycznych. Moja strona jest inna, toteż inaczej będę pisał o pewnych sprawach pomijanych przez większość teoretyków i praktyków. Również każdy inaczej definiuje typy gitar... gitara klasyczna, akustyczna, elektryczna - w niektórych typach gitary cięzko dowieść do jakiej grupy można wstawić daną bałałajkę 6-strunową. Będę używał własnego podziału.

Gitara klasyczna

Gitara klasyczna jest to instrument wywodzący się z czasów pradawnych. Współczesną gitarę klasyczną zaprojektował Antonio de Torres. Posiada ona większe pudło rezonansowe niż instrumenty uzywane przed gitarą. Gitara dzięki właściwością rezonansowym i brzmieniowym wyparła prawie w całości inne instrumenty.

Struny gitary klasycznej

Gitara klasyczna wyposażona jest w miękkie struny, dawniej wykonywane z preparowanych jelit zwierzęcych, a począwszy od 1946 r. z nylonu. Jest cichsza niż gitara akustyczna, która ma struny metalowe - najczęsciej ze stopów brązu.

Nagłaśnianie gitary klasycznej

W zasadzie bez nagłośnienia poprzez specjalne przystawki lub mikrofony nie ma co jej używać w grze zespołowej. Może ponadto sprzężać dźwięk (mikrofonować) - Dzieje się najczęsciej tak, gdy logicznym wywodem mikrofon zakładamy na gitarze, podpinamy pod wzmacniacz, a ten pod głośnik i okazuję się, że część dźwięku wraca nam do gitary, gdzie ponownie skomasowany - schwytany jest przez mikrofon dodany do aktualnego dźwięku i ponownie wyemitowany głośnikiem. Po kilku chwilach cała gitara rezonuje i cały zestaw piszczy przesterowując. Dlatego też dobrze jest mieć zakryty otwór rezonansowy gitary podczas takich eksperymentów.

Gitara akustyczna

W zasadzie to gitara klasyczna z metalowymi strunami.
Wikipedia opisuje to tak: Według niektórych źródeł gitarą akustyczną nazywany jest instrument towarzyszący, służący do grania akordami. W związku z tym ma nieco inną budowę niż gitara klasyczna: węższy gryf, co ułatwia chwytanie akordów oraz większe pudło rezonansowe. Zwykle używane są struny stalowe (stal wysokowęglowa), dodatkowo zwykle cztery struny są owijane drutem z brązu.

druga definicja akustycznej

A dalej pisza tak: Niekiedy również za gitary akustyczne uważa się całą grupę gitar, których źródłem wzmocnienia dźwięku jest pudło rezonansowe – w przeciwieństwie do gitar elektrycznych, w których wzmocnienia dźwięku strun dokonuje się dzięki użyciu wzmacniaczy gitarowych, czyli za pośrednictwem prądu elektrycznego. Taka definicja zalicza do gitar akustycznych także m.in. gitarę klasyczną. Czyli juz nie wiadomo co jest jaką gitarą. Ja bym nazwał gitarę akustyczną gitarą o metalowych strunach, z możliwością wmontowania przystawek i przetworników odpowiednio generujących sygnał do odtworzenia przez wzmacniacz gitarowy do gitary akustycznej.

Gitara elektryczna z akustycznej

Wg pewnych źródeł wmontowanie strun stalowych miało zapewnić zwiększenie mocy instrumentu - by dźwiek stał się bardziej przenikliwy. Ale dopiero gitara elektryczna lub elektroakustyczna ma pełną możliwość generacji każdego natężenia dźwięku za pomocą wzmacniaczy, głośników itp.
Wyobraźmy sobie moment, gdy do gitary klasycznej wmontujemy przetwornik gitarowy, magnetyczny z magnesem i nabiegunnikami oraz cewką - okaże, się że albo nic nie gra albo dźwięk jest bardzo cichy. Sytuacja poprawi się nam jak jeden z biegunów podepniemy pod mostek, a przez to pośrednio do wszystkich metalowych strun gitary będą dochodziły elektrony i w końcu nasz dźwięk wyemituje się dalej, dźwiek oczywiście nie bedzie w pełni zadowalający ze względu na pewne niedopasowanie gitary do wzmacniacza na skutek braku potencjometrów lub oporników, ale to wszystko można naprawić.
Tak powstała pierwsza gitara elektryczna. Aby dźwięk był bardziej płaski i mniej zmulony konstruktorzy wyeliminowali klasyczne pudło rezonansowe z konstrukcji gitary. Zostały tylko puste miejsca na wypełnienie elektroniką, elementami mechanicznymi, pokrywami, gdzie dźwięk może rezonowac kształtując charakterystykę gitary.
  1. Efekty gitarowe 🎛️ 📁
  2. Wzmacniacze kompletne - Top marki 📁
  3. Katalogi głośników gitarowych 📁 🔉🔉
  4. Przedwzmacniacze - preampy gitarowe - kanały wzmacniaczy 🎙️ 📁
  5. Elektronika gitarowa, przetworniki gitarowe 🎸🎸 - wewnątrz gitary - układy przystawek 📁
  6. Elektronika gitarowa 🎸 - pickupy gitarowe wg ilości - układy przystawek 📁
  7. Końcówki mocy gitarowe (różne) 📁
  8. Wzmacniacze firmowe - custom amps PA i piece gitarowe/basowe 📁
  9. Aukcje i fotki sprzętu - częsci NOS 📁
gitara elektryczna.
Wnętrze polskiej kopii wzmacniacza Marshall - RARE
Struny to poczatkowy etap naszej podróży, to tu powstaje drganie przez muśnięcie wykonane paznokciem, plektronem, kostką, piórkiem. Na skutek skomplikowanych praw spisanych przez XIX-wiecznych fizyków Faradaya, Maxwella i innych jegomości magistrów, drganie zamienia się magicznie w prąd. To tu trafiamy na pierwszy etap, jakim zajęła się nasza strona. Po krótce. Wzmacniacz wzmacnia napięcie jakie wychodzi z gitary. Mostek i podstawa gniazda JACK (sleeve) to uziemienie. Struna drga tj. jej długość i grubość oraz naciąg odpowiedają za wysokość tonu tudzież zwaną częstotliwością. Przetwornik w gitarze taki najprostszy składa się z magnesu, lub magnesów tzw. nabiegunników wokół których jest nawinięta cewka. Kilka tysięcy drobniutkich drucików lub par drucików wokół magnesów. Nie poruszają się. Nie indukuje się prąd. Z praw Maxwella tylko zmienne pole magnetyczne generuje prąd elektryczny. Magnes magnesuje strunę nad nim, struna drgając falą stojącą zakłóca pole magnetyczne magnesów. Ta różnica odkłada się na cewce przetwornika lub przetworników bo może ich być więcej, jako prąd. Co za tym idzie gdzies to musi wyjść. Te elektorny są wypychane do wyjścia... Aby trafić w końcu do głośnika. Magia by się na tym skończyła, ale tak nie jest. Wiele tysięcy zwojów posiada swój rezonans, ze względu, że w przewodach cewki odklada się urojona pojemność elektryczna. CO za tym idzie, rezonuje to z indukcyjnością. Konstrukcja gitary jest z drewna, nie jest nieskończenie sztywna. Drgania drewna powodują dodatkowe zniekształcenia i delikatne przesunięcia się przetworników. Przetworniki są na sprężynach. Drgają mechanicznie zawieszone tak jakby na resorach. Taki skomplikowany zestaw rezonansów mechanicznych i elektrycznych buduje gitarę elektryczną jako profesjonalny instrument z duszą.
Jeżeli nie interesują Cię schematy, a bardziej artykuły zapraszam do działu artykułów: tutaj - dział artykułów/poradników.

Strona główna

Nowości na stronie i strona główna..

Index

Schematy, fora i artykuły...

Przetworniki gitarowe - schematy gitar

Znajduja się pod strunami. Pod każdą struną znajduje się nabiegunnik. To w niej powstaje pole elektryczne, skad wzięła się nazwa całej gitary: elektryczna. Dział zawiera różnej maści uklady przystawek wraz z innymi częściami, które sa powkładane do gitary i sprzedawane w tym sprzętem potencjalnym ofiarom.

Wyprowadzenia Humbacker'ów HB

Rozpiska popularnych przystawek podwójnych ze względu na polaryzacje i konfiguracje wyprowadzeń. Kolory oznaczeń, wszystko co przyda się przy zamianie tanich Ibanezów na Seymoury, Gibsony itp.

Głosniki gitar elektrycznych i basowych

Jedna z nowszysch kategorii na stronie, dane głośnikow w formacie PDF - takie jak impedancja, skuteczność, średnice, wymiarowania, masa netto bez kolumny.

Efekty 🎛️

Czyli Fuzzy, distortiony, kaczki, filtratory, equalizery, imitatory lamp, tube screamery, chorusy, kompresory, limitery, zasilacze do efektów, overdrive...

To kolejna stacja naszej podróży. Jako, że dźwięk gitary wymyślonej w latach 30-tych może znudził się muzykom, wymyślono, że można zastosowac kilka zjawisk elektrycznych czy mechanicznych by zmodulować, wyostrzyć, zmienić dźwięk gitary. A gdy już urządzenie będzie gotowe: zamknąc w puszce i opatentować jako efekty gitarowe. Wszystko; aby w miarę naszych chęci i możliwości znieksztalcić, uwydatnic, uszczuplic, odszumic, upiększyc, wysublimowac dźwiek naszego wiosła.

Przedwzmacniacze gitarowe

Dział zawiera schematy i częściowo opisy kilkunastu przedwzmacniaczy gitarowych wymontowanych z konstrukcji firmowych. Chodzi o to, że sygnał z gitary ma inne poziomy, inna barwę, charakterystyke, impedancje jak sygnał z CD, adaptera czy licznika rowerowego, dlatego tez do gitary potrzebny jest coś takiego jak przedwzmacniacz, żeby to jakoś gadało wraz z wpakowaną na wyjscie końcówką mocy. Preamp może być wbudowany do całej machiny zwanej piecem, ale o tym poniżej

Wzmacniacze firmowe - markowe

Zawierają schematy najbardziej zasłużonych i ciekawych konstrukcji, głównie gitarowych, ale znaleźć można kilka ciekawostek ze świata mody, część wzmacniaczy posiada opisy brzmienia, opisy budowy i to czego można się spodziewać po budowie.
||MARKI:| AI Ampeg Ankoru CJ Copland Dynaco Eltron Fender Genelec Gibson Grant Harmakandon Heathkit Hiwatt Laney Londoncity Marantz Marshall Mcintosh MESABOOGIE Musicman Orange Peavey Radford Radmor Riviera Selmer Simms Soldano SoundCity Polish Vermona Vox

Wzmacniacze różne (losowo dobrane) - Końcowki Mocy

Dział zawiera kilka ciekawostek odnośnie wzmacniaczy nie tylko gitarowych, znajdziemy tu też schematy wzmacniaczy PA, Hi-Fi i innych rzeczy, są one opisane w miarę mozliwości technicznych. jak juz wpakowalismy w struny naszą rękę, wzmocnilismy szumy, które przeszły jak przez sito przez efekty, to warto ten sygnal wzmocnić, aby mógł zostac odtworzony na zywo w glośnikach - do tego służa wzmacniaczem czy tez końcówki mocy z wpiętymi na wejście przedwzmacniaczami (aby brzmiało madrzej PREAMPAMI).

A jeśli czegoś szukasz no to:

klikaj w ten link - spis wszystkich schematów i działów w których są od początku działania witryny - AD 2002

Głośniki i kolumny

łączenie ze sobą sprzętów grających takich jak kolumny i głośniki gitarowe.