Guitar mods

Home / sch / Artykuly / Gitary / Mostki-gitarowe♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Gitary

◀️ Poprzedni: Moje gitary - Robert Gabor♔
Pierwsza gitara jak kupić♔ Następny: ▶️

Mostki gitarowe♔

Moja strona ma nazwę wywodzącą się od techniki grania na gitarze zwanej Tremolo. Nie jest to jedyna definicja.Jedną z definicji tremolo - jest typ mostka gitarowego jednostronnie przestrajającego w dół. Mostek to część gitary utrzymująca struny nad pudłem bądź body gitary. Zobacz budowę gitary: Budowa gitary.
Mostek w zależnosci od konstrukcji mechanicznej gitary i typu może być różnie zamocowany w gitarze. Najprostsze mostki gitarowe to blokady "oczek" strun gitarowych na sztywno umieszczone w otworach. Oczka są wykonane z mosiadzu, który ma bardzo niską ścieralność.

Mostki stałe.

To nazwa dużej grupy mostków gitar elektrycznych i basowych. Ich starszymi kolegami są mostki stosowane w gitarach akustycznych i klasycznych. Wszystkie sześć strun znajduje się w stałej odległosci od body gitary. Jeśli chodzi o wysokość jak i odległość w linii gryfu. Długość struny jest stała. Mostek stały wymaga regulacji. Kalibruje się wysokosć struny i długość za pomocą grupy śrub. Nalezy robić to ostrożnie, gdyż struny są zawsze mocno naprężone a siła naciagu wynosi nawet kilkanaście kilogramów. Dlatego wydłużanie menzury (czyli długości struny) za pomocą poziomych śrub na sprężynach lub na prowadnicach podstrunowych wymaga dużej ostrożności.
Gibson Flying V
Gitara Gibson Flying V ze stałym mostkiem tak zwanym Tune-o-matic. Struny przytwierdzone są do body za pomocą mostu dwuczęsciowego. Jedna część słuzy do regulacji dlugości strun (wyzsza część przy przystawce). Druga do stałego przytwierdzenia. Długość struny reguluja się za pomoca prowadek. Jest to praktycznie niepsujące się urządzenie w przeciwieństwie do tanich mostów regulowanych.
NluesHawk Gibson Inny gibson z innym typem mostu. Mostek podłaczony jest za pomoca 4 śrub do drewna.
Fender Telecaster
Mostek stały w gitarach Telecaster. Blacha zakrywa częśc pierwszej przystawki. Mostek stabilny. Przedłuza sustain.

Są tez inne mostki stałe tzw. mostki przewlekane przez gryf. Struny znajduja się w tulejach, które siedza w dość dużych dziurach z tyłu BODY. RG 320 mostek stały przewlekany
Dziury w body

Mostek stały przewlekany przez body. Widać charakterystyczne otworki na struny.

Mostki ruchome (z tzw. wajcha)

Specjalna grupa mostków wywodzacych się z modyfikacji mechanicznych gitar które od połowy lat 50 XX wieku urozmaicały w sposób fizyczny technikę gry na gitarze.

Mostek Vib-rola i inne Whammy-bar

jeden chyba z najstawszych mechanizmów regulujących naciąg struny - a co za tym idzie wysokość dźwięku. Podobnie jak technika bend.
Vib-rola
Mostek vibrola.

Bigsby

bigsbyMostek bigsby. Kolejny WHAMMY BAR - nieco inna budowa - wajcha zmieniajaca długość struny.

Mostek synchroniczny typu Tremolo

Jest to patent firmy Tremolo wprowadzony w latach 50-tych XX wieku. Tu podczas ruszania wajchą zmienia się zarówno długość struny jak i jej naciąg. Jest dużo stabilniejszy niż inne mostki wczesniej opatentowane. Tego typu mostek najczęsciej jest stosowany w tanich gitarach. Został skopiowany w milionach egzemplarzy.
Fender wikipedia. tremolo synchronized

Budowa tremolo fender

Jest to mostek, który jest amortyzowany za pomocą sprężyn. Przeciwstawiają się one sile naciągu strun. Działa to podobnie jak mechanizm wagi, gdzie dodajac po jednej stronie naprężenie na wajchę popuszczamy naciąg strun i rozciągamy sprężyny umieszczone na spodzie gitary w specjalnie wydrążonej niszy.
Mostek tremolo działa tylko w jedną stronę. Mozna tylko obniżać naciąg strun i ich długość oraz co za tym idzie zmniejszać wysokość dźwięku. Po czym można dźwięk popuścić i podwyższyć jego częstotliwość. Mostek służy do wykonywania techniki Vibratio, Tremolo.

Dalsza ewolucja mostów

Floyd Rose

Firma, która opatentowała w 1977 roku system tremolo podwójnie blokowanego. W odróżnieniu od zwykłego tremolo można zarówno podwyższyć naciąg jak i obniżyć naciąg strun.
Wiele firm tworzy własne floydy na licencji OEM. Ibanez, Jackson, Fender, maja własne konstrukcje ulepszone zarówno do gitar 6- i 7-strunowych.
Floyd budowa gitary

Skomentuj stronę


kod: heavy3

Komentarze i pytania

1 komentarzy dla tego widoku

Mostki gitarowe: stałe tremolo Bigby vibrola Floyd rose - elektronika i schematy- - fachowiec gitarowy - Gitary - Mostki-gitarowe [doc]

Różne mostki gitarowe
2018-02-02 21:38:38, 851888f2 #3642