Sciezka tremolo / sch / Artykuly / Gitary / Przystawka ROLAND GK-3 [doc]

Widok ikon Widok miniatur Do artykulu

Kategoria /Artykuly/Gitary

← Przewody gitarowe wg pojemności [doc] | Skale gitarowe [doc] →

Przystawka ROLAND GK-3 [doc]

Przystawka 13-pinowa ROLAND GK
//jazzmando.com/new/archives/images/MannGRK3_pu.jpg

nowoczesna przystawka cyfrowa do gitary

13-pionowa przystawka gitarowa "GK" firmy Roland pozwala odseparować oddzielne sygnały z poszczególnych strun, rozpoznać je w sposób cyfrowy i następnie przesłać owe sygnały do procesora, interfejsu MIDI lub syntezatora. Przystawka składa się z pickup'u, montowanego pod strunami oraz sterownika.

(w zwykłych przetwornikach sygnał analogowy podawany jest zewnętrznymi pinami - w sposób analogowy)

Całość skonstruowano w taki sposób, aby oba elementy nie wpływały niekorzystnie na wygląd samej gitary, a montaż nie przysparzał żadnych kłopotów.

W standardowych gitarach pickup rozpoznaje pole drgań strun i umożliwia wysłanie sygnału mono na zewnętrzny procesor efektów. Przystawki "GK" umożliwiają rozdzielenie sygnału pochodzącego od strun i wygenerowanie ich w sposób polifoniczny, a specjalne, 13-pinowe połączenie umożliwia traktowanie poszczególnej struny jako niezależny sterownik dla brzmienia.

Instalacja pikup'u zarówno na gitarze jak i na basie jest wyjątkowo prosta. Mocowanie sterownika może odbywać się na śrubie łączącej pasek gitarowy lub na froncie gitary (za pomocą specjalnych przylepców). Sterownik, połączony z pickup'em za pomocą specjalnego kabelka, posiada potencjometr Volume, 2 przyciski (do góry/do dołu) oraz przełącznik Gitara-Syntezator-Gitara/Syntezator
Na podstawie:
//www.artmusic.pl/offer/196/6234/roland_gk3_przystawka_gitarowa.html

Po co to wszystko

W takim przypadku można fizycznie odseparowac od siebie struny. I na przykład dolne struny podłaczyć do kanału Distortion a górne do Kanału Clean bez stosowania dwóch wzmacniaczy gitarowych z osobnymi kanałami itp. Nie potrzeba też nam dodatkowego procesora gitarowego, który nie ma szans rozdzielić nam sygnału bez ważnych strat ze wzledu na duża liczbę harmonicznych sygnału.

Przestrajanie i zmiana instrumentu

Można zmieniać tryb pracy i instrument w zależnosci od naszej chęci oraz dokonywac szybkiego przestrojenia i korekty odstrojenia strun...
Nie wiem czy to dobre - ale bardzo się przydaje w studiu - gdy trzeba nagrać komus ścieżkę jakiegos innego instrumentu niż gitara - wówczas możemy wziąć pod uwage zalety systemu MIDI i wygenerowac dowolny TON.

Zamiennik

Jak zrobić rozdzielenie strun bez cyfryzacji

Trzeba by podpiąc pod struny pod każdą strunę osobny nabiegunnik wraz ze ssoją cewką. W gitarze zrobić specjalna zwrotnicę 6->3 do gitary zamontowac 3 wyjscia gdzie wybieralibysmy jaki sygnał do którego kanału by szedł. Z gitary do 3 wyjsć na każdym wyjsciu inny piec z innym poziomem wysterowania. A co do przestrajania - to już problem o wiele bardziej złożony...
Facebook Twitter Email More..
kod: heavy3

Komentarze i pytania

0 komentarzy dla tego widoku

Gitara | Wzmacniacz |Przedwzmacniacz | Gitara basowa | Pickup | Lutnik | Głosniki