Sciezka tremolo / sch / Artykuly / Gitary / Stereofoniczny BAS [doc]

Widok ikon Widok miniatur Do artykulu

Kategoria /Artykuly/Gitary

← Solówki w utworach metalowych i rockowych [doc] | Struny gitarowe - gitara elektryczna klasyczna i basowa [doc] →

Stereofoniczny BAS [doc]

Często stajemy przed dylematem, czy też zastanawiamy się czy na prawde nasz bas jest taki dobry. Po pewnym czasie widzimy ze czegoś nam brakuje - potencjometry strzelają, barwa gitary basowej nam nie pasuje. A do szczęścia nie brakuje wcale tak wiele. Artykuł ten kieruje do tych wszystkich, którzy posiadają bas mizernej firmy i chcieliby coś z nim zrobić, aby coś zaiskrzyło. Chodzi o poprawienie jakości brzmienia.

Co najmniej dwie przystawki

Ważne jest to - aby nasza gitara posiadała dwie przystawki. Z ich pomocą oraz czterema potencjometrami uda nam się uczynić hit lat 60 i 70 a mianowicie bas stereofoniczny. Jeśli więc posiadamy w basie jedną przystawke, udajemy się do sklepu muzycznego i kupujemy przystawke basową odpowiednią dla danego typu gitary, i montujemy ją tam gdzie jej nie było. Wymaga to jednak ingerencji w budowe gitary.

Dwie głośności

Jeśli już wszystko jest w porządku musimy zaopatrzyć się w 2 potencjometry logarytmiczne 250kΩ do regulacji głośności (po jednym na kazdy kanał) oraz 2 potencjometry liniowe 500kΩ. Do tego dokupujemy jeden kondensator 4,7 nF ( 0,0047 μF) i dwa 4,7 nF (0,047 μF). Chyba najważniejszym elementem bedzie wtyczka Jack i zaopatrzenie się w piec stereo lub w dwa piece i odpowiedni rozdział. Ewentualnie można wyposażyć gitare w dwa wyjścia mono.

W układzie będzie też potrzebny przelacznik rozdzielający sygnały, oraz coś co pozwoli nim zaekranować kable. Są to tzw. rurki termokurczliwe - jako ekranu można uzyć folii aluminiowej do potraw. Pamietajmy o podlączeniu mostka do masy, oraz ekranów do masy. Ekranować kable parami (masa + sygnał).

Schemat

Bas stereofoniczny

Powyżej przedstawiono układ jaki zamontowałem w moim rekonstruowanym basie, który uważam za najbardziej chyba eksperymentalne urządzenie do grania. Odpowiednie przystawki łączymy wedle wyżej przedstawionego schematu. Można w ostateczności zewrzeć wejścia stereo i stworzyć "zwyczajną" gitare monofoniczną.

Można inaczej

Zamiast dwóch potencjometrów Volume - można użyć jednego stereofonicznego oraz dać dodatkowy potencjometr...

Wiecej schematów gitar basowych

Gitary basowe - tu znajdziesz inne schematy - w większosci monofoniczne.
Facebook Twitter Email More..
kod: heavy3

Komentarze i pytania

0 komentarzy dla tego widoku

Gitara | Wzmacniacz |Przedwzmacniacz | Gitara basowa | Pickup | Lutnik | Głosniki