./menustat.html

Robert Gabor alias Tremolo

/ tremolo / sch / Artykuly / Gitary / Teoria dzwiekow [doc]

Widok ikon Widok miniatur Do artykulu

Kategoria /Artykuly/Gitary

← Techniki grania na gitarze [doc] | Twoja pierwsza gitara [doc] →

Teoria dzwiekow [doc]

Gitara, instrument strunowy szarpany, o 6 strunach strojonych w kwartach, z tercją między struną 4 a 5. Struny zarywane są palcami lub płytką zwaną plektronem.

Pochodzi z czasów średniowiecza, szczególną popularność osiągnął w XVIII i XIX w. Współczesna gitara elektryczna, za pomocą przetwornika elektroakustycznego, przetwarza drgania strun w drgania elektryczne, transmitowane przez głośnik - używana jest głównie w zespołach rozrywkowych, rockowych czy jak je tam jeszcze nazwać. W gitarze hawajskiej dźwięk wydobywa się za pomocą suwaka, uzyskując intensywną wibrację i glissanda.

Tyle możemy się mniej więcej dowiedziec o gitarze z wiem.onet.pl

Chciałbym przedyskutować temat dotyczący gitary w sposób nieco naukowy. Aby budować linie melodyczne przyswajalne dla ludzkiego ucha, nalezy budowac melodie w oparciu o dźwięki odpowiednio porozstawiane w przedziałach częstotliwościowych. Dźwięki są budowane z tonów składowych - alikwotów. Aby melodia była chwytalna przez ludzie ucho, system kolejno po sobie nastepujących dźwięków powinien być równomiernie temperowany. To znaczy każdy dźwięk nastepujący od pierwszego dźwięku np. A1 o częstotliwości określonej powinien byc równy iloczynowi częstotliwości tego pierwszego i danej stałej. Dzieje się tak dla wszystkich dźwięków.

Przyjęło się, że wszytkie instrmenty powinno sie stroic począwszy od dźwięku A razkreślnego, czyli o częstotliwości 440 Hz. Hertz (Hz) - jest to jednostka czestotliwości oznaczająca 440 okresów w ciągu jednej sekundy. Częstotliwości dźwięków kolejno sasiadujących układają sie w ciąg geometryczny, o ilorazie równym pierwiastkowi dwunastego stopnia z 2 czyli w przybliżeniu 1,0594630943592952645618252949461

Każda oktawa dzieli się na 12 dźwięków. Ucho jest przyrządem logarytmicznym, aby wyraźnie rozróżniało częstotliwości, wszystkie prawie instrumenty klawiszowe i strunowe z progami zaopatrzone są w zestawy dźwięków ułozonych wykładniczo. Przez co m.in. gryf gitary został specjalnie nierównomiernie ponacinany i do tych otworów wprowadzone metalowe progi.

Dwanaście dźwięków powiedzmy od C do C' można rozpisac następująco - dla systemów polskiego i amerykańskiego:

Lp. 1.2.3.4.5.6. 7.8.9.10.11.12.
Nazwa dźwięku (pol.) CC#DD#EF F#GG#AA#H
Nazwa dźwięku (amer.) CC#DD#EF F#GG#AA#B

Dźwięk A z następnej oktawy bedzie miał częstotliwość 880 Hz natomiast z poprzedzającej 220 Hz. Łatwo zauważyć, że wymnażający pierwiastek 12 stopnia z 2 12 razy przez siebie otrzymamy 2 stąd te zależności.

jedi

Data i godzina wpisu:19:48:32 14.10.2007 * Adres hosta kwestującego:90-156-5-145.as.kn.pl


w systemie europejskim nie ma A#, jest natomiast B.
Data i godzina wpisu:15:50:15 31.01.2008 * Adres hosta kwestującego:77-253-162-5.adsl.inetia.pl


Jest Ais spokojnie nie ma bH to chyba B


Facebook Twitter Email More..
kod: heavy3

Komentarze i pytania

0 komentarzy dla tego widoku

Gitara | Wzmacniacz |Przedwzmacniacz | Gitara basowa | Pickup | Lutnik | Głosniki