𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑schArtykulyGitaryZ_ycie-z-gitara_.html

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Gitary

◀️ Poprzedni: Wymiana przystawek HB.html
images Następny: ▶️

Z_ycie z gitara_.html

To co charakteryzuje prawdziwego muzyka bez względu na to czy jest to gitarzystą, perkusista, saksofonista czy pianista, to to, że mocno związany jest ze swoim instrumentem.

Można powiedzieć, że prawdziwi muzyczni pasjonaci nie rozstają się ze swoim instrumentem nawet na chwilę. Oczywiście fortepianu nikt ze sobą nie będzie z domu na koncert ciągał, ale w przypadku bardziej mobilnych instrumentów muzyk i instrument stanowią jedną całość i są nierozłączni. Można to przyrównać dosłownie do małżeństwa, a to żeby było udane i szczęśliwe, to trzeba o nie cały czas dbać i je pielęgnować.

Z gitarą jest bardzo podobnie tak więc, to nie tylko sama przyjemność z grania, ale i nasz obowiązek odpowiedniego dbania o nią. Im lepiej o nią zadbamy, tym dłużej będzie nam ona służyła i dłużej odwdzięczać się nam będzie dobrym brzmieniem.

Tak więc bez względu na to czy jesteś już dojrzałym gitarzystą, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z gitarą, to warto sobie kilka takich dobrych nawyków od razu wyrobić. Nie tylko sprawią one, że nasza gitara będzie dłużej w dobrej kondycji, ale i komfort samego grania nam się znacznie polepszy.

Nie bez przyczyny nadałem gitarze taki ludzki obraz, bo tak jak człowiek powinien dbać o siebie, o swoje zdrowie itd., tak muzyk powinien dbać o swój instrument. Mowa tu oczywiście o higienie, czyli utrzymaniu naszego instrumentu w czystości. W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od siebie, czyli do gitarki zasiadamy zawsze z czystymi dłońmi. Gitara powinna mieć swoje stałe miejsce spoczynku. Najlepsze będzie takie, gdzie będzie miała stałą pokojową temperaturę. Unikajmy więc miejsc chłodnych i wilgotnych oraz zbyt ciepłych i przesuszonych. W zdecydowanej większości gitara jest zbudowana z drewna, a drewno jest materiałem, które reaguje na warunki atmosferyczne.

 Więc jeżeli nie chcemy by np.: nasza gitara zaczęła się rozsychać lub w jakiś sposób wypaczać nie trzymajmy jej w zawilgoconej piwnicy, przesuszonej kotłowni, ani przy kaloryferze czy w pobliżu okna gdzie latem będzie narażona na operowanie promieni słonecznych i wysokie temperatury, a zimą na oddziaływanie gorącego kaloryfera. Osobiście doradzałbym ją trzymać sobie w futerale, a futerał np.: w szafie.

To będzie dość bezpieczne miejsce. Na rynku do wyboru macie futerały sztywne lub miękkie. Te drugie są znaczne lżejsze niż te pierwsze. Jak nie trudno zatem się domyśleć w sztywnym będzie ona znacznie bezpieczniejsza i nawet przy ewentualnym niechcącym uderzeniu o jakiś przedmiot typu stół, krzesło czy regał unikniemy ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

A dla osób podróżujących ze swoją gitarą np.: z domu do szkoły muzycznej, czy z domu na próbę lub koncert sztywny futerał to obowiązek.







Powiedzieliśmy sobie już, żeby do instrumentu zawsze zasiadać z czystymi dłońmi, ale też dobry takim zwyczajem po zakończonym graniu jest przetrzeć struny jakąś bawełnianą szmatką. Są do tego specjalne dedykowane kosmetyki, których kupno nie powinno zbytnio naruszyć naszego domowego budżetu. Koszt takiej buteleczki, która starcza na kilka miesięcy to zaledwie ok 20 zł.

Czynności tą też starajmy się wykonywać dokładnie, tak by nie tylko frontowa część strun była przetarta, ale i ta od strony gryfu została oczyszczona i odtłuszczona. Jak już jesteśmy przy strunach, to warto od czasu do czasu po prostu je wymienić. Na tym też przesadnie nie oszczędzajmy, bo w końcu komplet strun nie jest taki drogi. Oczywiście, w momencie kiedy niedawno zmieniliśmy struny i jakaś struna pękła po tej wymianie, to nie będziemy wymieniać odnowa wszystkich strun, tylko tą jedną. Natomiast przy dłuższym już użytkowaniu warto wymienić wszystkie.

Pamiętajcie, że w przypadku gitary akustycznej struny albo wymieniajcie jedna po drugiej, czyli ściągamy jedną strunę i od razu zakładamy na to miejsce nową albo w przypadku jak chcecie wszystkie struny najpierw ściągnąć, a potem założyć nowe, to nie zostawiajcie zbyt długo gitary samej bez strun.

Gryf w gitarze akustycznej jest regulowany prętem i zbyt długi czas gitary bez naciągniętych strun może spowodować zmianę ustawienia gryfu względem pudła rezonansowego i będzie wymagało to ponownej regulacji gryfu.

 Pamiętajcie, że niezniszczone, czyste struny, to też bardziej klarowne i czystsze brzmienie. To jakie struny zakupicie, jakiej marki grubości itp. zależy oczywiście od Waszych indywidualnych preferencji. Od tego co gracie, jak gracie i w jakim stroju.

Jako takie uniwersalne struny np.: do gitary elektrycznej godne zainteresowania są Ernie Ball Regular Slinky Nickel Wound 10-46.

Do gitary akustycznej natomiast dość fajnym zestawem jest D'Addario EJ11 80/20 Bronze Acoustic Guitar Strings, Light, 12-53. Oczywiście jak już zostało powiedziane wybór strun powinien być podyktowany stylem muzycznym jaki gracie i techniką jaka się posługujecie.

  



Z kolei by wymiana strun sprawniej nam przebiegała polecam zaopatrzyć się w specjalistyczną korbkę. Taka korbka nie tylko przyspieszy nam ten proces, ale i same struny będą w bardziej estetyczny sposób nawinięte na kołki. Warto zatem taką korbkę sobie sprawić.



Akcesoriów gitarowych trochę jest a jednym z tych co ułatwia nam granie jest podnóżek w który również warto się zaopatrzyć. Oczywiście rockandrollowcą grającym na stojaka jest on zbędny, ale osoby grające na gitarze klasycznej jakieś przebiegi melodyczne powinny sobie taki podnóżek zorganizować. Dzięki niemu zwyczajnie będziecie mieli lepszy komfort grania. No i oczywiście stroik do gitary, to już raczej standard, który powinniśmy posiadać i zawsze mieć przy sobie.

 Naturalnie jak ktoś ma tak wyćwiczone ucho, że nie musi stroika używać, to tylko pogratulować, ale osoby początkujące, które jeszcze nie mają takiej wprawy w strojeniu powinny taki stroik sobie zorganizować. Nie ma też możliwości sprawdzenia na słuch na scenie, gdy w tle ustawiają bębny czy inne instrumenty. Nie ma nic gorszego jak ćwiczenie na rozstrojonym instrumencie, a tym bardziej granie na scenie. Dobrze również mieć w zapasie jakąś kostkę gitarową jeżeli takowej używacie.

 Podsumowując pamiętajcie, że wybierając się np.: na koncert lub chociażby na wakacje warto mieć ze sobą zapasowy zestaw strun. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo kiedy nam struna może strzelić. Z reguły te najcieńsze są podatne na tego rodzaju awarię, ale nieraz i te najgrubsze potrafią pęknąć, dlatego najlepiej mieć pod ręką cały komplet.

Dbajcie o swoje instrumenty i opiekujcie się nim, tak jak kochający rodzic dba o swoje dziecko. To naprawdę zaprocentuje Wam tym, że będziecie się mogli cieszyć swoim instrumentem przez długie lata. Przykre jest patrzeć jak muzyk wyciąga niedawno kupioną gitarę, która jeszcze dobrze nie została rozegrana a już jest jakaś porysowana i umorusana.

Zupełnie inaczej otoczenie odbiera muzyka, który np.: wyciąga taki vintagowy model gitary, która liczy już 40 czy 50 lat i jest w świetnym stanie. Poza tym instrument muzyczny jak jest dobrze utrzymany, to ma swoją wartość. Za dobrze utrzymaną gitarę można dostać naprawdę dobre pieniądze, ale o wartości instrumentu decyduje przede wszystkim jego stan. A jak szukacie gitary dla siebie, bądź chcecie zaopatrzyć się w komplet markowych strun, to polecam Wam odwiedzić specjalistyczny sklep internetowy https://strunygitarowe.pl/, w którym to znajdziecie wszystko to, co jest potrzebne gitarzyście do życia.

Zobacz też