Sciezka tremolo / sch / Artykuly / Gitarzysci / Eddie Van Halen [doc]

Widok ikon Widok miniatur Do artykulu

Kategoria /Artykuly/Gitarzysci

← Adam Fulara - obureczny taping z Polski [doc] | Jason Becker - zarys postaci [doc] →

Eddie Van Halen [doc]

Van Halen – grupa hardrockowa, powstała w 1972 roku w Kaliforni, najpierw pod nazwą Mammoth (MAMUT). Już pierwszy album zespołu osiągnął ogromny sukces komercyjny oraz artystyczny. Edward Van Halen został obwołany wirtuozem gitary a zespół bił rekordy sprzedaży biletów na swoje szalone koncerty. Van Halen sprzedał ponad 80 milionów płyt dzięki czemu zajmuje 19 miejsce na liście artystów, którzy sprzedali największą ilość płyt. Biorąc pod uwagę same Stany Zjednoczone zespół sprzedał 56 milionów płyt, z których dwa albumy: Van Halen I oraz 1984 sprzedały się w liczbie ponad 10 milionów egzemplarzy. Tylko 5 innych zespołów może pochwalić się podobnym osiągnięciem za oceanem: The Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd, AC/DC oraz Def Leppard - pozostałe grupy to zespoły POP lub Country. Album Van Halen I okazał się jednym z najbardziej udanych debiutów w historii muzyki rockowej. Pod tym względem album porównywany jest do debiutanckich płyt: Led Zeppelin, The Jimi Hendrix Experience, Black Sabbath czy Guns N' Roses.

Po nagraniu albumu 1984 z zespołu odszedł charyzmatyczny wokalista David Lee Roth, który zdecydował się na rozpoczęcie kariery solowej. Nie był to zbyt dobry moment na rozstanie ponieważ płyta, na której pojawił się ponadczasowy Jump sprzedawała się rewelacyjnie. W roku 1985 oficjalnym następcą Rotha został Sammy Hagar znany z występów solowych oraz z zespołu Montrose. Pomimo licznych spekulacji o rychłym rozpadzie zespołu Van Halen, kwartet potwierdził swoją klasę znakomicie przyjętym albumem 5150. Sammy Hagar znacznie starszy od pozostałych członków Van Halen nagrał z zespołem również kolejne albumy: OU812, For Unlawful Carnal Knowledge oraz Balance. Po nagraniu płyty Balance oraz odbyciu trasy koncertowej Hagar odszedł z zespołu.Zespół osiągnął wiele dzięki znakomitemu i niesamowicie uzdolnionemu gitarzyscie, grającemu w technikach nieznanych dotychczas szerokiemu kregowi. To oczywiście EDDY VAN HALEN. Dla niektórych Bóg gitary. Prawdziwy maestro tappingu, lider komponowania swietnych Riffów np Ain Talking aBOUT lOVE. Niesamowicie szybki na gryfie.. Potrafi wytrzeć palcami gryf i go zapalić. Gra tapingiem, legatem, tłumionym potencjometrami Volume arpeggiami, power chordsami, figurami symetrycznymi i innymi sztuczkami technicznymi wychodzacymi poza zakres alikwotów dostrzegalnych przez laików.

Zresztą popatrzcie na załaczony poniżej filmik. On uczył sie na szkole Page'a z Led Zeppelin starych demonów wczesnego Heavy, by to na jego podbudowie wyszkolić takich graczy jak Jason Becker!
Facebook Twitter Email More..
kod: heavy3

Komentarze i pytania

0 komentarzy dla tego widoku

Gitara | Wzmacniacz |Przedwzmacniacz | Gitara basowa | Pickup | Lutnik | Głosniki