𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Gitarzysci / Eddie-Van-Halen♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Gitarzysci

◀️ Poprzedni: Adam Fulara - obureczny taping z Polski♔
Jason Becker - zarys postaci♔ Następny: ▶️

Eddie Van Halen♔

Van Halen grupa hardrockowa, powstaa w 1972 roku w Kaliforni, najpierw pod nazw Mammoth (MAMUT). Ju pierwszy album zespou osign ogromny sukces komercyjny oraz artystyczny. Edward Van Halen zosta obwoany wirtuozem gitary a zesp bi rekordy sprzeday biletw na swoje szalone koncerty. Van Halen sprzeda ponad 80 milionw pyt dziki czemu zajmuje 19 miejsce na licie artystw, ktrzy sprzedali najwiksz ilo pyt. Biorc pod uwag same Stany Zjednoczone zesp sprzeda 56 milionw pyt, z ktrych dwa albumy: Van Halen I oraz 1984 sprzeday si w liczbie ponad 10 milionw egzemplarzy. Tylko 5 innych zespow moe pochwali si podobnym osigniciem za oceanem: The Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd, AC/DC oraz Def Leppard - pozostae grupy to zespoy POP lub Country. Album Van Halen I okaza si jednym z najbardziej udanych debiutw w historii muzyki rockowej. Pod tym wzgldem album porwnywany jest do debiutanckich pyt: Led Zeppelin, The Jimi Hendrix Experience, Black Sabbath czy Guns N' Roses.

Po nagraniu albumu 1984 z zespou odszed charyzmatyczny wokalista David Lee Roth, ktry zdecydowa si na rozpoczcie kariery solowej. Nie by to zbyt dobry moment na rozstanie poniewa pyta, na ktrej pojawi si ponadczasowy Jump sprzedawaa si rewelacyjnie. W roku 1985 oficjalnym nastpc Rotha zosta Sammy Hagar znany z wystpw solowych oraz z zespou Montrose. Pomimo licznych spekulacji o rychym rozpadzie zespou Van Halen, kwartet potwierdzi swoj klas znakomicie przyjtym albumem 5150. Sammy Hagar znacznie starszy od pozostaych czonkw Van Halen nagra z zespoem rwnie kolejne albumy: OU812, For Unlawful Carnal Knowledge oraz Balance. Po nagraniu pyty Balance oraz odbyciu trasy koncertowej Hagar odszed z zespou.Zesp osign wiele dziki znakomitemu i niesamowicie uzdolnionemu gitarzyscie, grajcemu w technikach nieznanych dotychczas szerokiemu kregowi. To oczywicie EDDY VAN HALEN. Dla niektrych Bg gitary. Prawdziwy maestro tappingu, lider komponowania swietnych Riffw np Ain Talking aBOUT lOVE. Niesamowicie szybki na gryfie.. Potrafi wytrze palcami gryf i go zapali. Gra tapingiem, legatem, tumionym potencjometrami Volume arpeggiami, power chordsami, figurami symetrycznymi i innymi sztuczkami technicznymi wychodzacymi poza zakres alikwotw dostrzegalnych przez laikw.

Zreszt popatrzcie na zaaczony poniej filmik. On uczy sie na szkole Page'a z Led Zeppelin starych demonw wczesnego Heavy, by to na jego podbudowie wyszkoli takich graczy jak Jason Becker!
  1. Efekty gitarowe 🎛️ 📁
  2. Wzmacniacze kompletne - Top marki 📁
  3. Katalogi głośników gitarowych 📁 🔉🔉
  4. Przedwzmacniacze - preampy gitarowe - kanały wzmacniaczy 🎙️ 📁
  5. Elektronika gitarowa, przetworniki gitarowe 🎸🎸 - wewnątrz gitary - układy przystawek 📁
  6. Elektronika gitarowa 🎸 - pickupy gitarowe wg ilości - układy przystawek 📁
  7. Końcówki mocy gitarowe (różne) 📁
  8. Wzmacniacze firmowe - custom amps PA i piece gitarowe/basowe 📁
  9. Aukcje i fotki sprzętu - częsci NOS 📁
gitara elektryczna.
Wnętrze polskiej kopii wzmacniacza Marshall - RARE
Struny to poczatkowy etap naszej podróży, to tu powstaje drganie przez muśnięcie wykonane paznokciem, plektronem, kostką, piórkiem. Na skutek skomplikowanych praw spisanych przez XIX-wiecznych fizyków Faradaya, Maxwella i innych jegomości magistrów, drganie zamienia się magicznie w prąd. To tu trafiamy na pierwszy etap, jakim zajęła się nasza strona. Po krótce. Wzmacniacz wzmacnia napięcie jakie wychodzi z gitary. Mostek i podstawa gniazda JACK (sleeve) to uziemienie. Struna drga tj. jej długość i grubość oraz naciąg odpowiedają za wysokość tonu tudzież zwaną częstotliwością. Przetwornik w gitarze taki najprostszy składa się z magnesu, lub magnesów tzw. nabiegunników wokół których jest nawinięta cewka. Kilka tysięcy drobniutkich drucików lub par drucików wokół magnesów. Nie poruszają się. Nie indukuje się prąd. Z praw Maxwella tylko zmienne pole magnetyczne generuje prąd elektryczny. Magnes magnesuje strunę nad nim, struna drgając falą stojącą zakłóca pole magnetyczne magnesów. Ta różnica odkłada się na cewce przetwornika lub przetworników bo może ich być więcej, jako prąd. Co za tym idzie gdzies to musi wyjść. Te elektorny są wypychane do wyjścia... Aby trafić w końcu do głośnika. Magia by się na tym skończyła, ale tak nie jest. Wiele tysięcy zwojów posiada swój rezonans, ze względu, że w przewodach cewki odklada się urojona pojemność elektryczna. CO za tym idzie, rezonuje to z indukcyjnością. Konstrukcja gitary jest z drewna, nie jest nieskończenie sztywna. Drgania drewna powodują dodatkowe zniekształcenia i delikatne przesunięcia się przetworników. Przetworniki są na sprężynach. Drgają mechanicznie zawieszone tak jakby na resorach. Taki skomplikowany zestaw rezonansów mechanicznych i elektrycznych buduje gitarę elektryczną jako profesjonalny instrument z duszą.
Jeżeli nie interesują Cię schematy, a bardziej artykuły zapraszam do działu artykułów: tutaj - dział artykułów/poradników.

Strona główna

Nowości na stronie i strona główna..

Index

Schematy, fora i artykuły...

Przetworniki gitarowe - schematy gitar

Znajduja się pod strunami. Pod każdą struną znajduje się nabiegunnik. To w niej powstaje pole elektryczne, skad wzięła się nazwa całej gitary: elektryczna. Dział zawiera różnej maści uklady przystawek wraz z innymi częściami, które sa powkładane do gitary i sprzedawane w tym sprzętem potencjalnym ofiarom.

Wyprowadzenia Humbacker'ów HB

Rozpiska popularnych przystawek podwójnych ze względu na polaryzacje i konfiguracje wyprowadzeń. Kolory oznaczeń, wszystko co przyda się przy zamianie tanich Ibanezów na Seymoury, Gibsony itp.

Głosniki gitar elektrycznych i basowych

Jedna z nowszysch kategorii na stronie, dane głośnikow w formacie PDF - takie jak impedancja, skuteczność, średnice, wymiarowania, masa netto bez kolumny.

Efekty 🎛️

Czyli Fuzzy, distortiony, kaczki, filtratory, equalizery, imitatory lamp, tube screamery, chorusy, kompresory, limitery, zasilacze do efektów, overdrive...

To kolejna stacja naszej podróży. Jako, że dźwięk gitary wymyślonej w latach 30-tych może znudził się muzykom, wymyślono, że można zastosowac kilka zjawisk elektrycznych czy mechanicznych by zmodulować, wyostrzyć, zmienić dźwięk gitary. A gdy już urządzenie będzie gotowe: zamknąc w puszce i opatentować jako efekty gitarowe. Wszystko; aby w miarę naszych chęci i możliwości znieksztalcić, uwydatnic, uszczuplic, odszumic, upiększyc, wysublimowac dźwiek naszego wiosła.

Przedwzmacniacze gitarowe

Dział zawiera schematy i częściowo opisy kilkunastu przedwzmacniaczy gitarowych wymontowanych z konstrukcji firmowych. Chodzi o to, że sygnał z gitary ma inne poziomy, inna barwę, charakterystyke, impedancje jak sygnał z CD, adaptera czy licznika rowerowego, dlatego tez do gitary potrzebny jest coś takiego jak przedwzmacniacz, żeby to jakoś gadało wraz z wpakowaną na wyjscie końcówką mocy. Preamp może być wbudowany do całej machiny zwanej piecem, ale o tym poniżej

Wzmacniacze firmowe - markowe

Zawierają schematy najbardziej zasłużonych i ciekawych konstrukcji, głównie gitarowych, ale znaleźć można kilka ciekawostek ze świata mody, część wzmacniaczy posiada opisy brzmienia, opisy budowy i to czego można się spodziewać po budowie.
||MARKI:| AI Ampeg Ankoru CJ Copland Dynaco Eltron Fender Genelec Gibson Grant Harmakandon Heathkit Hiwatt Laney Londoncity Marantz Marshall Mcintosh MESABOOGIE Musicman Orange Peavey Radford Radmor Riviera Selmer Simms Soldano SoundCity Polish Vermona Vox

Wzmacniacze różne (losowo dobrane) - Końcowki Mocy

Dział zawiera kilka ciekawostek odnośnie wzmacniaczy nie tylko gitarowych, znajdziemy tu też schematy wzmacniaczy PA, Hi-Fi i innych rzeczy, są one opisane w miarę mozliwości technicznych. jak juz wpakowalismy w struny naszą rękę, wzmocnilismy szumy, które przeszły jak przez sito przez efekty, to warto ten sygnal wzmocnić, aby mógł zostac odtworzony na zywo w glośnikach - do tego służa wzmacniaczem czy tez końcówki mocy z wpiętymi na wejście przedwzmacniaczami (aby brzmiało madrzej PREAMPAMI).

A jeśli czegoś szukasz no to:

klikaj w ten link - spis wszystkich schematów i działów w których są od początku działania witryny - AD 2002

Głośniki i kolumny

łączenie ze sobą sprzętów grających takich jak kolumny i głośniki gitarowe.