./menustat.html

Robert Gabor alias Tremolo

/ tremolo / sch / Artykuly / Gitarzysci / Jason Becker - zarys postaci [doc]

Widok ikon Widok miniatur Do artykulu

Kategoria /Artykuly/Gitarzysci

← Eddie Van Halen [doc] | Jimmy Page - zarys postaci [doc] →

Jason Becker - zarys postaci [doc]

"Jason Becker miał pełne, gęste, dobrze wyartykułowane brzmienie, nawet gdy grał przez najprostszy sprzęt. Ten dzieciak mógł ruszyć niebo i ziemię, to jeden z najmilszych, najbardziej elastycznych, chcących się uczyć duchów, z jakimi miałem okazję pracować." - David Lee Roth.
Jason Becker urodził się 22 lipca 1969 roku. W wieku pięciu lat dostał pierwszą gitarę akustyczną od swojego taty, który uczył go utworów Boba Dylana. Od małego ćwiczył bardzo intensywnie, opanował międzyinnymi słynne, ciężkie Kaprysy Paganiniego, które ojciec serwował mu jako etiudy na gitarę, utwory bardziej nadające się na skrzypce ze względu na inny strój skrzypiec. Wkrótce dołączył także wujek Jasona, który uczył młodego gitarzystę zagrywek bluesowych. W tym okresie Becker inspirował się twórczością takich artystów jak m.in. wspomniany już Bob Dylan oraz Eric Clapton, Robbie Robertson, nieco później doszli także Jeff Beck, Jimi Hendrix, Jimmy Pagr, Steve Ray Vaughan i Eddie Van Halen. Gdy młody Becker już niesamowicie wymiatał na klasyku, wtedy po namowach Jasonowi została kupiona wymarzona gitara elektryczna. Od szóstej klasy Jason zaczął brać udział w szkolnych występach, a także grywał w lokalnych kawiarniach.
Gdy miał 16 lat poznał Marty'ego Friedmana, który zafascynowany jego umiejętnościami postanowił założyć razem z nim zespół. Tak powstało Cacophony, pod szyldem którego nagrali dwa albumy. "Speed Metal Symphony" i "Go Off!" pokazują niesamowite wręcz umiejętności obu gitarzystów.
Połączenie szybkiej metalowej muzyki z klasycznymi inspiracjami stworzyło styl zwany "bach'n'rollem", było tez to związane z muzyką Yngwiego Malmsteena, prekursora stylu zwanego Rockiem (metalem) neoklasycznym. W tym okresie Jason nagrał również swój pierwszy solowy album zatytułowany "Perpetual Burn" oraz zagrał gościnnie w dwóch utworach na solowym albumie Friedmana "Dragon's Kiss". Niestety, na skutek narastających konfliktów w zespole (najwięcej kłopotów sprawiał wokalista Peter Marrino), Cacophony rozpadło się.
W wieku 20 lat dostał propozycje od Davida Lee Rotha zastąpięnia w jego zespole Stevie'go Vai'ego. Becker nie zastanawiał się posłał demo. Na indywidualnej próbie grał wałki Van Halena i inne dziwne jak to sam określił rzeczy, lecz grał tak jak chciał i jak mu pasował nastrój.
Cała piękna bójna, niesamowicie techniczna gitarowa mestria została w końcu wykończona przez straszną chorobe: ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) - zespół stopniowego zaniku czynności mięśni. Jason nie chciał, aby ktokolwiek dowiedział się o nieuleczalnej, niszczącej chorobie. Jego mięśnie stawały się coraz słabsze. "A Little Ain't Enough" - był ostatnim albumem nagranym z Lee Rothem, wkrótce wszystko sie rozpadło. Niesłychanie dołującą obelgą był rozwiązany kontrakt z wytwórnią gitar Carvin, na reklame ich sprzętu, które to gitary Becker używał najczęsciej. Uznano, iz chora niedorajda będzie kryptoreklamą produktu.
Wszelkie próby leczenia choroby spełzły na niczym Jason po nich czuł się coraz gorzej. Mimo wszystko Jason Becker chciał grać mimo znacznego upośledzenia. W bliskim całkowitego paralizu stanie nagrał swój drugi solowy album, jednak, ozywienie kompozycji mogło dać jedynie skorzystanie ze zdrowych muzyków byli to: jego przyjaciele - m.in. Matt i Gregg Bissonette (znani ze współpracy ze Steve'm Vai'em i Joe Satrianim), Steve Perry, Steve Hunter. Na albumie wykorzystano tez fragmenty nagrane przed rozwojem choroby.
Siły opuszczały beckera z dnia na dzień. W koncu musiano zamputować mu dwie rurki, jedną do jedzenia drugą do oddychania. Obeckie Becker nieustannie poddawany jest róznym kuracjom. Po za tym nagrał jeszcze jeden solowy album. Jest to 25 utworów wyfdanych przed zakończeniem kariery.
Gdzie można usłyszeć BECKERA:
CACOPHONY - "GO OFF!!"
CACOPHONY - "SPEED METAL SYMPHONY"
JASON BECKER- "PERSPECTIVE"
JASON BECKER - "RASPBERRY JAMS"
JASON BECKER - "PERPETUAL BURN"
JASON BECKER - "BLACKBERRY JAMS"
MARTY FRIEDMAN - "DRAGON'S KISS"
DAVID LEE ROTH - "THE BEST OF DAVID LEE ROTH"
RITCHIE KOTZEN
DAVID LEE ROTH - "A LITTLE AIN'T ENOUGH"
HOWE II - "HIGH GEAR"


TRIBUTE CD:
"WARMTH IN THE WILDERNESS"
"WARMTH IN THE WILDERNESS" VOL.II TRIBUTE CD"
Facebook Twitter Email More..
kod: heavy3

Komentarze i pytania

0 komentarzy dla tego widoku

Gitara | Wzmacniacz |Przedwzmacniacz | Gitara basowa | Pickup | Lutnik | Głosniki