𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Gitarzysci / Jason-Becker---zarys-postaci♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Gitarzysci

◀️ Poprzedni: Eddie Van Halen♔
Jimmy Page - zarys postaci♔ Następny: ▶️

Jason Becker - zarys postaci♔

Jason Becker (ur. 22 lipca 1969 w USA) – amerykański neoklasyczny gitarzysta heavymetalowy, wirtuoz i kompozytor. Znany z występów z Martym Friedmanem w grupie muzycznej Cacophony, wraz z którą wydał dwa albumy: Speed Metal Symphony w 1987 i Go Off! w 1988 oraz współpracy z Davidem Lee Rothem, w którego zespole zastąpił Steve'a Vaia. W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 40. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

Inspiracje

Becker od początku był zafascynowany Niccolò Paganinim i jego twórczością, będąc jednym z pierwszych osób, które wykonały kaprys 24 na gitarze (po tym jak Yngwie Malmsteen stwierdził, że jest to niewykonalne). Na jego instruktażowym wideo ukazał się film pokazujący Jasona grającego kaprys 5, który był jego ulubionym. Interesował się także twórczością Bacha i Mozarta.

Styl

Jason Becker znany jest ze swojej gry arpeggio techniką sweep picking. Jego muzyka cechuje się ekspresywnością, a melodie nie trzymają się ogólnie przyjętych schematów. Tu najczęściej objawia się fascynacja muzyką poważną i luźne nawiązania do jej form (Opus Pocus, Speed Metal Symphony). Becker często używał egzotycznych skal m.in. skali japońskiej, na co bezpośredni wpływ miał Marty Friedman.

Choroba

Na początku lat 90. Becker zachorował na nieuleczalną chorobę, stwardnienie zanikowe boczne, co uniemożliwiło mu kontynuowanie kariery. Muzyk jest unieruchomiony oraz nie mówi. Korzysta w komunikacji ze światem z systemu rozpoznawania ruchów gałki ocznej, opracowanego przez swego ojca. Jest aktywnym kompozytorem i aranżerem.