Sciezka tremolo / sch / Artykuly / Gitarzysci / Jimmy Page - zarys postaci [doc]

Widok ikon Widok miniatur Do artykulu

Kategoria /Artykuly/Gitarzysci

← Jason Becker - zarys postaci [doc] | Joe Satriani - zarys postaci [doc] →

Jimmy Page - zarys postaci [doc]

Jimmy Page właściwie (James Patrick Page) urodził się 9 stycznie 1944 w Heston, mieścinie w hrabstwie Middlesex w Wielkiej Brytanii. Jego ojciec również nazywał się James) pracował w fabryce lotniczej. Matka Jimmiego była sekretarką lekarza. W połowie lat pięciesiątych zamieszkali w Epson, w hrabstwie Surrey. Jimmy juz jako dziecko był smotnikiem. Uciekał od ludzi aby smotnie poczuc się lepiej niż w tłumie. Gdy miał 15 lat znalazł gitare. Nie wiedział jednak co z nią robić. Na szczęście, wziąwszy gitare, do szkoły spotkał spotkał znajomego, który potrafił stroić. No i teraz największym przyjacielem Jimmiego została gitara. Często go wyrzucano z lekcji z jej powodów. Grał na niej na przerwie i podczas lekcji. Pewnego razu wkroczył w środowisko zbieraczy pluesowych winylów. W nim spotkał późniejszego innego świetnego gitarzyste Jeffa Becka.

Wczesne marzenia gitarzysty

Marzeniem Jimmiego Page'a było posiadanie gitary elektrycznej. Jak na tamte czasy, także i obecne, gitara elektryczna dla młodego gitarzysty był aniemałym wydatkiem. Jimmy zaczął roznosić gazety. W końcu podpisał umowe z ojcem o kupno ratalne wymarzonego instrumentu. gdy skończył 16 lat zaczął grać z lokalnymi zespołami w Epson. W 1961 kiedy gral na sali tanecznej, usłyszał go Neil Christian i po tej sytuacji Jimmy dostał propozycje gry w zespole Neil Christian & The Crusaiders. W końcu Jimmy uzyskał sławe gitarowego londyńskiego asa. Jednak stan zdrowia mu nie pozwolił mu na gre z zespołem. Wstapił do szkoły plastycznej, której nie ukończył. gdy ponownie zainteresował się gitarą. Podjął prace jako muzyk sesyjny i w ten sposób mógł grac dla THE WHO. Potem zaczął powaznie ćwiczyć bluesowe solówki. Często grywal u boku The Yardbirds, gdzie jego przyjaciel Eric Clapton był gitarzystą. Po pewnym czasie Jimmy miał zastąpić Claptona, jednak on się nie zgodził. jako producent płyt postanowił trafic do studia i nagrac singiel. Niestety nie dotarł on do listy przebojów. Próbował za namową muzyków grać na gitarze smyczkiem, ta technike można później obserwować na licznych późniejszych koncertach Jimmiego Page'a. W końcu trafił do The yardbirds na stałe, gdzie grał jako basista. W końcu całkowicie zastapił Jeffa Becka (drugi gitarzysta Yardbirds). W końcu zespół rozpada się i całą kontrole i pozycje frontmana dostaje Jimmy Page. W końcu był sam, więc musiał komus zaproponować grywanie w jego zespole. Zespół przemianowano na The New yardbirds, a za sprawą ciekawych skojarzeń ze stylem muzyki i ciężkością Led Zeppelin.

Skład Led Zeppelin

Skład zespołu był następujący, na klawiszach i gitarach basowych, a także w niektórych akustycznych kawałkach grał John Paul Jones. Wokal dostał Robert Plant, a perkusje John Bonham. Był rok 1968.

Na pierwszej płycie LED ZEPPELIN możemy spotkac dość ciekawie skonstruowane riffy. Szczególnie chodzi o utwór Communication Breakdown, jest za silny jak na tamte czasy. Wyprzedza je właściwie. Na taśmie video z BBC widzimy prawdziwie wirtuozerską szybką solówe, graną na telecasterze (darowanym Jimmiemu przez Jeffa Becka) dającym psychodeliczne brzmienie. Co do Dazed And Confised możemy sobie posłuchac bardzo piskliwych dźwięków wydawanych przez gitare pobudzaną smyczkiem. Jednak moim ulubionym utworem tej płyty jest How Many More Times, nigdy czegoś by było potem albo wczesniej czegos takiego nie słyszałem. To prawdziwy klasyczny Heavymetal. Z solówkami, zmianami nastroju, dynamiki i prawdziwą psychodelią.

Ostatnio wszyscy co znają albo J. Page'a albo Led Zeppelin kojarzą jedynie Stairway To Heaven, ballade, specjalnie napisaną by poruszała wyobraźnią młodego pokolenia tamtych czasów. Ale mamy przecież inne znane utwory: Whole Lotta Love, Dazed And Confused, No Quarter, Tea For One, Achilles Last stand - oraz inne...

Może Jimmy Page miał słabą technike, jednak jest uznawany za najlepszego kompozytora gitarowego wszechczasów. Potrafił łączyć praktycnie wszystko - każdy rodzaj Hard Rocka charakterystycznego dla lat 70-tych. Na nowej płycie Led Zeppelin zobaczyć możemy Bachowskie etiudy wkomponowane w Heartbreakera z niesamowitym jak na tamte czasy solem. W muzyce Jimmiego możemy tez spotkać ogromne masy arcydzieł bluesowych tj: Since I've Been Loving You, Tea For One (omowiony wczesniej) lub Bring It On Home (Williego Dixona).

Strojenie gitar Jimmiego Page'a:

D A G D A D - D modalne

Dla Jimmiego było to ulubione strojenie, oparte na konstrukcjach harmonikii indyjskiej. Dawało to efekt podobny do grania na sitarze. Pierwszy raz wykorzystał go w 1966 kiedy Al Steward nauczył go grać "Black Waterside" (wg folkowego muzyka Berta Janscha). Strojenie to pojawia sie również w utworze White Summer kiedy to Jimmy Page był członkiem The Yardbirds (1967 album Little games). Na pierwszej płycie Led Zeppelin pojawia się w "Black Mountain Side". Potem w "Kashmirze" z Physical Graphitti, oraz na mało znanym utworze "MIdnight Moonlight" znanym fanom bardziej jako Swan Song.

E C G C A C

Trzecia płyta kwartetu Led Zeppelin, bazowała na utworach akustycznych. Powyzsze strojenie wykorzystane zostało w utworach "Friends" oraz "Bron-Yr-Aur", te same strojenie znalazło się i w Led Zeppelin III oraz Physical Graphitti. Znajduje swój obraz w kompilacji smietnikowej o nazwie Coda ("Poor Tom").

E C G C G C

Otwarte C. Znalazło swój wyraz w "Hat's Off to (Roy) Harper" w 1970.

D B G D G D

Otwarte G jest wykorzystane "Black Country Woman" i "Going to California". Obniżone zostało o półton w dół w "That's The Way" (Otwarte Ges,Dis)

E B G D A D

Proste obniżenie jednej struny E do D miało miejsce na "Moby Dick" i "Ten Years Gone".

Rain Song (DCGCGD - wersja studyjna) (EDADAE - na żywo)

Zestawienia strojeń pochodzą z LedZeppelin.com

Jedne z najciekawszych uproszczeń i najciekawszych skal zaprezentował Jimmy Page w tych ustrojeniach. Również ja jako gitarzysta często uzywam tego strojenia, gdyż daje duże mozliwości twórcze :)

Wybrana dyskografia:

Rare Jimmy Page solo 45 1965 - studyjny singiel nagrany w mono DEATH WISH II - Soundrack do filmu o tym samym tytule.

Z Led Zeppelin:

"Led Zeppelin"
"Led Zeppelin II"
"Led Zeppelin III"
"Led Zeppelin IV (Four Symbols)"
"Houses Of The Holy"
"Physical Graffiti"
"Presence"
"The Song Remains The Same"
"In Through The Out Door"
"CODA"
"Remasters"
"BBC Sessions"
"Early Days - The best of Led Zeppelin - Vol. 1"
"Latter Days - The best of Led Zeppelin - Vol. 2"
"How The West Was Won"


BOOTLEGI:

"Led Zeppelin Live On The Blueberry Hill"
"Unburied Dead Zeppo's Grave"
"Led Zeppelin In The Light"
"The Destroyer"
"Melancholy Danish Pageboys Get It On"

KSIĄŻKI, FILMY:

"Młot Bogów" - Saga Led Zeppelin
The Song Remains The Same - Film
Led Zeppelin DVD
i inne o których jeszcze nie napisałem.

Data i godzina wpisu:1:59:00 04.12.2005 * Adres hosta kwestującego:system858917525.mtvk.pl


Mam na własność najnowsze DVD Led Zeppelina i musze powiedziec że to kawal Poweru, nowe ścieżki jak na lata 70-tę. Mimo wielu lat brzmienie wydaje się jak najbardziej świerze. Najbardziej zaciekawił mnie wałek White Summer, ta swietna gra Johna Bonhama paleczkami razem z szybkim nawalaniem na tym przeraźliwie piszczącym Danelectro .Test

Data i godzina wpisu:10:25:11 12.06.2007 * Adres hosta kwestującego:system858917525.mtvk.pl
3molo

Data i godzina wpisu:1:57:05 12.01.2008 * Adres hosta kwestującego:staticline13462.toya.net.pl


Co sądzicie o reaktywacji Led Zeppelin. Słyszałem urywki muzyki z koncertu na mp3 całkiem fajnie im to wyszło.Led Zeppelin Led Zeplin

Data i godzina wpisu:9:21:45 15.02.2008 * Adres hosta kwestującego:staticline13462.toya.net.pl
Muzyczka... Black DOg czarny pies

Data i godzina wpisu:14:38:00 17.07.2008 * Adres hosta kwestującego:87-205-178-226.adsl.inetia.pl


led Zeppelin


Facebook Twitter Email More..
kod: heavy3

Komentarze i pytania

0 komentarzy dla tego widoku

Gitara | Wzmacniacz |Przedwzmacniacz | Gitara basowa | Pickup | Lutnik | Głosniki