Sciezka tremolo / sch / Artykuly / Gitarzysci / Yngwie Malmsteen - zarys postaci [doc]

Widok ikon Widok miniatur Do artykulu

Kategoria /Artykuly/Gitarzysci

← Wishbone Ash [doc] |

Yngwie Malmsteen - zarys postaci [doc]

Yngwie Malmsteen powiedział:

"Gdy miałem 12 lub 13 lat zobaczyłem w TV szalonego rosyjskiego skrzypka grającego niesamowite solo - i wywinąłem orła. Nagrałem to szybko na małym magnetofonie. Powiedziałem sobie: 'Rany chciałbym tak grać na gitarze'. Ta inspiracja kazała mi rozwinąć swoje umiejętności na gitarze jak nigdy przedtem. Później dowiedziałem się, że ten skrzypek grał coś z '24 kaprysów' Paganiniego i stało się to moją ulubioną kompozycją. Intensywność Paganiniego zdmuchnęła mi z nóg skarpety i w kółko słuchałem jego muzyki. Moim celem - a wiedziałem, że będzie to niezwykle trudne - stało się zagranie jego muzyki na gitarze. Wszyscy inni gitarzyści kopiowali po prostu innych gitarzystów".

Muza klasyczna

"Ludzie słuchający muzykę klasyczną posiadają umysły bardziej muzycznie i intelektualne wysublimowane. Dla przykładu rock jest ogromnie uproszczony. Wielu słuchających tylko rocka nie zaciekawią niektóre z szybszych przebiegów jakie gram. Szybkie granie niekoniecznie musi być ćwiczeniem techniki. Dla mnie to sposób przekazania emocji (szybkość w klasyce jest uznawana jako środek wyrażający emocje)".

Lars Johann Yngve Lannerback

30 czerwca 1963 roku, w Sztokholmie, przyszedł na świat jako Lars Johann Yngve Lannerback. Zmienił nazwisko na panieńskie matki - Malmsten. Dla lepszego oddzwięku w stanach przyjął nazwe - YNGWIE MALMSTEEN (w amerykańskim: "Yngvay").

Jego głównymi inspiracjami stały się sceny podczas których Jimi Hendrix rozwalał na scenie swój sprzęt, następnie zainteresowała go inspiracja muzyką klasyczną w dziełach Ritchiego Blackmoore'a z Deep Purple. Tak Yngwiemu zaczął sie podobać Hard Rock. Z drugiej strony, pod wpływem siostry, zainteresował się muzyką klasyczną: Bach, Vivaldi, Beethoven czy Mozart. Od tej pory poświęcił się zgłębianiu tajników muzyki i gry na gitarze. Wtedy właśnie zaczął kształtować się jego unikalny styl. Brakujące ogniwo między muzyką poważną a rockowym graniem na gitarze wypełnił XIX wieczny wirtuoz skrzypiec Nicolo Paganini. O Nicolo Paganinim można wiele powiedziec był też ogniwem dla Jimiego Page'a, (często Page jest kojarzony z Paganinim ze względu na podobieństwo zyciorysów). Malmsteen po obejrzeniu w telewizji rosyjskiego skrzypka wykonującego fragment 24 Kaprysów, zrozumiał jak połączyć te dwie, zagnieżdżone style muzyczne jakim był stary dobry heavy i stary dobry styl klasyczny.

Szwecja...

W Szwecji jego muzyka nie znalazła uznania postanowil wysłac swoje tasmy demo do zagranicznych wytwórni. To przyniosło oczekiwany efekt. Jedna z taśm trafiła w ręce współpracownika Guitar Player'a i założyciela Shrapnel Music - Mike'a Varney'a. I tak Yngwie trafił do Stanów Zjednoczonych.

Mike Varney

Yngwie jest obecnie uważany za jednego z najszybszych gitarzystów na swiecie. Ale jego styl jest praktycznie oryginalny i niesamowicie charakterystyczny. NIektórym nieodpowiada jego "to coś", czują znużenie w słuchaniu kompozycji, ale ze względu na ich oryginalność radze ich przesłuchać; wystarczy przyspieszyć uszy i spróbować raz jeszcze. Duża ilość ludzi widzi twórce swoich inspiracji w osobie Yngwiego. Jako muzyk bardzo często wysyła fanom swoje zdjęcia i rożne inne rzeczy.

Dyskografia.

Płyty na żywo i w studio:

Rising Force
Marching Out
Trilogy
Odyssey
Live in Leningrad
Eclipse
YM Collection
Fire & Ice
Seventh Sign
Power & Glory
I Can't Wait
Magnum Opus
Inspiration
Facing the Animal
Concerto Suite
LIVE!! & Boxset of LIVE!!
Alchemy
Anthology 1994-1995
Best of Yngwie Malmsteen 1990-1999
War to End All Wars
Concerto Suite LIVE
ATTACK!!

Video/DVD:

DVD listings
Hear 'N Aid,
Metallic Live '84 (Alcatrazz),
Rising Force Live '85,
Live in Leningrad '89,
REH Instructional Master Series,
YM Collection
Leo Fender Bnefit,
Live at Budokan '94,
PLAY LOUD (3-part instructional series)
LIVE!! (Brazil '98),
Full-Shred (part of the Play Loud series)


Dzieła, które złożyl dla hołdu innym muzykom i inne wydawnictwa można odnaleźć tu: //www.yngwiemalmsteen.com/


Data i godzina wpisu:3:14:55 24.06.2004 * Adres hosta kwestującego:217.113.224.244


sprawdzemieData i godzina wpisu:0:02:59 22.04.2005 * Adres hosta kwestującego:staticline13834.toya.net.pl


Yngwie Malmsteen w Katowicach DNA 20-04-2005 , ostatnia aktualizacja 20-04-2005 23:48 Yngwie Malmsteen zawita w czerwcu do naszego kraju. 18 czerwca wystąpi w Polsce wirtuoz gitary Yngwie Malmsteen. Muzyk zagra w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Podczas koncertu Malmsteen promować będzie swój najnowszy album, zatytułowany "Unleash The Fury". Płyta ukazała się na razie tylko w Japonii. Data premiery wydawnictwa w Europie i Stanach Zjednoczonych nie jest jeszcze znana. W nagraniu albumu wzięli udział także: Doogie White (wokal), Patrik Johansson (perkusja) i Joakim Svalberg (klawisze).Data i godzina wpisu:1:06:42 06.03.2006 * Adres hosta kwestującego:system858917525.mtvk.pl


Hmm co do wizyty na koncercie, to większość ludzi nawet nie wprawionych w sprawy nagłosnieniowe moglo zauwazyć, że jest za glośno jak na typowa sale do nagłośnienia orkiestr, artystów kameralnych wykorzystywanej zazwyczaj przez polskie radio.

Ogólnie koncert mnie zaskoczył, nie wiedziałem, że Malmsteen potrafii grac całkiem nieźle Bluesa, w dodatku spiewac przy tym. Koncert bardzo ciekawy, urozmaicony ciekawymi rzutami gitarą, gimnastyka sportem gitarowym, efektami przestrzennymi no i wałkami klasycznymi przełozonymi na gitarę klasyczną + klawesyn tu: organy elektryczne... TO co neoklasycy lubia najbardziej.
Arpegia z piekła

Data i godzina wpisu:11:50:58 17.07.2008 * Adres hosta kwestującego:87-205-178-226.adsl.inetia.pl


Arpeggios From HELL


Facebook Twitter Email More..
kod: heavy3

Komentarze i pytania

0 komentarzy dla tego widoku

Gitara | Wzmacniacz |Przedwzmacniacz | Gitara basowa | Pickup | Lutnik | Głosniki