𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Glosniki / Barytonowa-i-8-strunowa-paczka-gitarowa-z-grubym-dołem♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Glosniki

◀️ Poprzedni: B-52 AT412a opis paczki gitarowej♔
Głośniki do gitar basowych♔ Następny: ▶️

Barytonowa i 8 strunowa paczka gitarowa z grubym dołem♔

Zainteresowany teorią i trendami w nowoczesnej sztuce metalowych gratów - przyjrzalem się nieco nowym kolumnom gitarowym, jakie można kupić w sklepach. Zauwazyłem ciekawy trend. Zarówno Ibanez Valbee - maleńki piecyk posiada z tyłu wywietrznik znany z tub samochodowych bass-reflexem - lub tubą (zupełnie nieprawdziwie). Jeszcze 10 lat temu ludzie z branży i akustycy pukali się w głowę jeśli chodzi o zastosowanie BR (bass reflex) w kolumnach gitarowych. Ale teraz zarówno wielka paka 412 z firmy B52 jak i polskie wytwórnie pak na podzespołach celestiona mają BR albo nisko strojone otwory szczelinowe, posiadające wlasny rezonans. 

Paczka 212 z Bugerą 6262

Poniżej głośniczki z paczuszki 212 o mniejszych gabarytach. Gamma 12 w otwartej skrzyni/przymykanej

Widać są gotowe narzędzia zbrodniBASS REFLEX w gitarze

Kiedyś normą było otwarcie tylnej obudowy na ponad 30%. Co z obliczeń dawało bardzo wysoko strojony wirtualny BR. Oczywiście taka paczka różnie sie zachowywała w różnych pomieszczeniach i nastawach. A zazwyczaj ten otwór powodował, że paka gitarowa nie musiała być tak bardzo szczelna jak obudowa zamknięta. 

NISKO EXTREMALNIE

Ja chciałem uzyskać niskie brzmienie z paczki zostałem właścicielem przodow na Eminence Gamma 12A - głośniki, które teraz w zasadzie są droższe niekiedy od Celestionów vintage 30. Ów przody lepiej grąły w konfiguracji GDS 30/30 bez zwrotnicy + tuba wysokotonowa z oryginalnego glośnika. Patrząc na charakterystykę głosniki te maja ją bardzo podobną do gitarowców. A zastosowanie jest głównie do gitar basowych i przodów.Jako, że miałem obudowe o litrażu około 80 litrów. Postanowilem wywiercić w niej dziury i uwolnić moc!


Z obliczeń - rury BR miały być dłuższe. Ale nieco podwyższyłem strojenie ze względów praktycznych - boje sie wiedzieć gdyby były zestrojone na oryginalnych rurach 14cm. Przy 63 litrach obudowy - no może trochę mniej i BR = 7cm średnicy długość jest około 10cm. I to daje okolice 50Hz. Jednym słowem jeszcze bardziej trzeba skrócić otwory, ale to w przyszłości. 600Watów piekielnej mocy. Czas już robić lampowca na 24x EL34 :D i około 2kW z kontaktu. Trafo chyba będzie trzeba wyciągnąć z rozdzielni :D

BASS REFLEX INSIDE


Test głośnika odbywał się na Bugerze 6262 z power brake'm własnej roboty. O którym było ostatnio. Może 20Watów trafiało do glośnika.. Gitara była strojona do D - z najniższą struną do C (DAFCGC). Efekt był taki, że na 4 przesterowywało mikrofon, a telefon, na ktorym nagrywałem się przewrócil podczas rejestracji testowego utworku.