𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Glosniki / Głośniki-monitory-odsłuchowe♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Glosniki

◀️ Poprzedni: Głośniki do gitar basowych♔
Głośniki nie do końca gitarowe♔ Następny: ▶️

Głośniki monitory odsłuchowe♔

Będzie to cykl artykułów powiązanych mam nadzieje tematycznie ze sobą o nagłośnieniu naszej malej sceny, naszego małego pubu, naszego małego wesela itp.

Głośniki gitarowe są specyficzne. Mają swoje ulubione średnice 10-12" i określone charakterystyczne brzmienie, które jest różne w zależności od typu muzyki jaką chcemy grać.

Aby nagłośnić cały zespół wyposażony we własne wzmacniacze i kolumny przeznaczone pod dany instrument: głośnik od wokalisty, głośnik basisty, kombo gitarowe od kolesia co napiernicza solówki. Trzeba mieć osobny wzmacniacz, który będzie to wszystko zbierał i nadawał do głośników odsłuchowych, słuchawek, monitorów, i przed scenę dla słuchaczy.

To jakie głośniki będą w lokalu zależy od wielu zmiennych: wielkość pomieszczenia, liczba ludzi, kształt pomieszczenia, proporcje pomieszczenia. Jeśli to jest plener to tanio tego nie nagłośnimy... Dźwięk na zewnątrz pomieszczeń znika w sinej dali i wraca po kilku sekundach odbity od drzew albo pagórków.

W pomieszczeniach małych dobrze się spisują standardowej budowy kolumny wyposażone w głośnik basowy i wysokotonowy głośnik tubowy. Im większe pomieszczenie tym trzeba albo większe głośniki postawić przed sceną lub więcej tych samych głośników. Istnieją sytuacje, że będzie nam brakowało basu - wówczas najlepiej do naszych zestawów dołożyć głośniki basowe tzw. subwoofery. Z praktyki wiadomo, że lepiej jest mieć małe nadstawki wysokotonowe i dodatkowy subwoofer niż kolumnę trzydrożną. Taki subwoofer zasila się z dodatkowego wzmacniacza przez zwrotnice aktywną.

Wróćmy do głównego tematu: monitory studyjne.

Dla głośników gitarowych nie stosuję się zwrotnic wewnątrz kolumn i piecyków. Dla głośników dla gitar basowych używa się czasami dodatkowych głośników wysokotonowych za minizwrotnicą, która rozdziela niskie tony przed spaleniem głośnika wysokotonowego, a dodatkowo scisza głośnik wysokotonowy przed zbytnim wybijaniem się przed orkiestrę.

Tak łatwo nie będzie na pewno w przypadku głośnika monitorowego, głośnika odsłuchowego i scenicznego... Taki głośnik musi być w idealnym przepadku idealnie neutralny. Przenosić dokładnie to co na niego się daje uwzględniając akustykę sali, poprawiając brzmienie piecyków każdego z muzyka, za pomocą bramek, efektów, kompresorów, efektorów, filtrów, mikserów i całej gamy sprzętu. Musi w dodatku przenosić w idealnym przypadku cale pasmo przenoszenia słyszalne przez człowieka. W rzeczywistości starczy nam 50Hz-20000Hz - to zawsze można podbić w okolicach basu, za pomocą equalizerów. Lub dobudować wielką kolumnę basową z dodatkowym wzmacniaczem... I znowu odbiegamy.

W przypadku kolumny tego typu potrzebne są co najmniej dwa głośniki (niskośredniotonowy i wysokotonowy zwany często DRIVEREM) lub jeden głośnik coaxialny (koncentryczny), zbudowany z głośnika basowego i glośnika wysokotonowego po srodku.
Może być tak, że na jeden głośnik wysokotonowy przypadać więcej basów. Zazwyczaj dwa.
Do tego potrzebna jest elektryczna zwrotnica, rozdzielająca sygnały na głośnik duży i głośnik maly w kolumnie.
Głośnik niskotonowy umieszcza się w kolumnie o odpowiednim litrażu i ewentualnym otworze rezonansowym poprawiającym bas - zwany BASS reflexem.

Zrozummy bełkot z forów dyskusyjnych o akustyce np. Elektroda.pl audiocośtam.pl


Aby głośnik nadawał się do kolumny zamkniętej czy z systemem bass reflex (dalej oznaczmy BR) bierze się pod uwagę parametry akustyczne podawane przez producenta, odpowiednio zbadane i pewne. Jeśli producent kłamał kolumna będzie grała źle. Złe parametry też spowodują kiepski efekt.
Bardzo ważne. Parametry mają dość dużą tolerancję, nawet kilka procent, gdyż nie wpływa to znacząco na brzmienie finalne. Wiadomo kiepski producent będzie miał kiepski rozrzut nawet 50% i w końcu głośniki pójdą na podpałkę do C.O.

EBP - parametr związany z doborem do glośnika systemu BASS REFLEX.

EBP liczy się z Fs i Qes

EBP=Fs/Qes - Fs- częstotliwość rezonacyjna głośnika - to wartość jak nisko głośnik brzmi uderzany na przykład palcem... Qes - dobroć elektryczna głośnika.

Dajmy na to Fs=50 Qes=0,5 - EBP=100

Jeśli EBP <50 stosujemy obudowę zamkniętą bez bass reflexów - gdyż głośnik nie zgra się nigdy z tunelem bass refleksowym wydrążonym w kolumnie.

Jesli EBP >50 stosujemy obudowę otwartą tak dobraną, aby opóźnienia dźwięku związane z akustyką obudowy nie były zbyt duże.

Wielkość otworu rezonansowego w kolumnie czyli BR się wylicza tak, aby rezonans takiego pudla rezonansowego powstałego z "dziurawej kolumny z rurami" była bliska rezonansowi głośnika i współgrała z nim Fs~Fb - gdzie Fs-rezonans głośnika Fb-rezonans tunelu BR.
Im głębszy BR - tym niższa częstotliwość rezonansowa, im szerszy, tym wyższa częstotliwość. Im większa kolumna tym niższa częstotliwość. Minimalna wielkość tunelu to około 1/3 średnicy głośnika. Wielkosć kolumny nie może przekraczać parametru Vas - objętość ekwiwalentna.

To jak to liczyć to temat rzeka. Są całe portale co pokazują jak to liczyć i jak używać programów. Tego w prostych kolumnach nie da się tego zepsuć.

Idźmy dalej głośnik wysokotonowy

To głośnik tubowy o średnicy kopułki nawet 2" - jest do dużo mocniejszy sprzęt niż to co mamy w domu jako "cykacze". To głośnik co potrafi przeżyć nawet 40Watów. Przenosi często częstotliwości około 2000 Hz, które zabiłyby głośniki wysokotonowe z domu.


Połączenie dwóch sekcji nisko- i wysokotonowej w kolumnę głośnikową

Głośnik basowy umieszcza się za zwrotnicą basowa zbudowana z kondensatora i cewki (filtr 2-rzędu), glośnik wysokotonowy umieszcza się za podobnym filtrem tyle, że kondensator z cewką zamienione są miejscami względem głośnika. A dodatkowo wkłada się tam tłumik a elementy dokładnie wylicza i porównuje z rzeczywistością - to rzeczywiście jak dany filtr czyli zwrotnica działa w rzeczywistości pod danym typem głośnika.

LICZENIE OBUDOWY
Weźmy takie prametry:
Qes=0,3 Fs=50Hz Vas=130litrów średnica 15"
Głośnik niskotonowy ma 98dB wysokotonowy 108dB.

Jak to zrobić?

Głosnik ma 15" więc wysokość i szerokość przodu kolumny musi być większa od tego wymiaru. Głębokość też, gdyż, kolumna, może się obalić.

15" x 2,54mm/" =  38,1cm - to minimum.

Wielkość kolumny damy 85 litrów - mniej więcej takie kolumny się daje.

Dajmy wymiary przodu jako 50cm x 40cm - do daje razem pole: 2000cm^2

Głębokość wyliczamy z dzielenia objętości przez pole 85 dm^3 / 2000cm^2 = 42,5cm (trzeba przypomnieć sobie jak się przeliczało jednostki).

Są to wymiary wewnęrzne zwane wymiarami netto.

Kolumna wysokość 50cm szerokość 40cm głębokość 42,5cm.
Tak to mniej więcej wygląda... 
Zwróćmy uwagę, że w powyższej kolumnie nie ma rury BR tylko zwykły tunel wydrążony konstrukcyjnie w drewnie - daje to lepszy dobór samego otworu do kolumny. Łatwiej osiągnąć minimalny przekrój otworu aby powietrze w otworze nie świszczało. 
Wymiar D im dłuższy - tym kolumna będzie miała niżej rezonans. Wysokość takiego otworu musi mieć kilka centymetrów. Jakieś 4cm przy naszym głośniku. 

Liczenie tunelu w kolumnie estradowej

Chcemy zrobić rezonans w okolicach 50Hz. Dajmy na to 48Hz - kolumna będzie miała podbity te rejestr nawet o kilka decybeli...

Trzeba najlepiej wziąć program co nam to wyliczy pod dowolny głośnik. To czysta matematyka.

Z obliczeń dla otworu 40cm x 4cm - da nam to głębokośc około 8 cm. Wylicza się to z glupiego wzoru...
Gdzie:
Dv = średnica wewnętrzna otworu (portu) (cm) Fb = częstotliwość rezonansowa wybrana przez nas (Hz) Vb = wielkosć obudowy wybrana przez nas (litry) Lv = Długość otworu obliczona (cm) Np = ilość otworów S = pole przekroju otworu (cm^2)

Lv=30 000 * 160cm^2 * 1 / 48^2 Hz^2 * 85 l - 0,9 * pierwiastek z (160) ... 

  1. Efekty gitarowe 🎛️ 📁
  2. Wzmacniacze kompletne - Top marki 📁
  3. Katalogi głośników gitarowych 📁 🔉🔉
  4. Przedwzmacniacze - preampy gitarowe - kanały wzmacniaczy 🎙️ 📁
  5. Elektronika gitarowa, przetworniki gitarowe 🎸🎸 - wewnątrz gitary - układy przystawek 📁
  6. Elektronika gitarowa 🎸 - pickupy gitarowe wg ilości - układy przystawek 📁
  7. Końcówki mocy gitarowe (różne) 📁
  8. Wzmacniacze firmowe - custom amps PA i piece gitarowe/basowe 📁
  9. Aukcje i fotki sprzętu - częsci NOS 📁
gitara elektryczna.
Wnętrze polskiej kopii wzmacniacza Marshall - RARE
Struny to poczatkowy etap naszej podróży, to tu powstaje drganie przez muśnięcie wykonane paznokciem, plektronem, kostką, piórkiem. Na skutek skomplikowanych praw spisanych przez XIX-wiecznych fizyków Faradaya, Maxwella i innych jegomości magistrów, drganie zamienia się magicznie w prąd. To tu trafiamy na pierwszy etap, jakim zajęła się nasza strona. Po krótce. Wzmacniacz wzmacnia napięcie jakie wychodzi z gitary. Mostek i podstawa gniazda JACK (sleeve) to uziemienie. Struna drga tj. jej długość i grubość oraz naciąg odpowiedają za wysokość tonu tudzież zwaną częstotliwością. Przetwornik w gitarze taki najprostszy składa się z magnesu, lub magnesów tzw. nabiegunników wokół których jest nawinięta cewka. Kilka tysięcy drobniutkich drucików lub par drucików wokół magnesów. Nie poruszają się. Nie indukuje się prąd. Z praw Maxwella tylko zmienne pole magnetyczne generuje prąd elektryczny. Magnes magnesuje strunę nad nim, struna drgając falą stojącą zakłóca pole magnetyczne magnesów. Ta różnica odkłada się na cewce przetwornika lub przetworników bo może ich być więcej, jako prąd. Co za tym idzie gdzies to musi wyjść. Te elektorny są wypychane do wyjścia... Aby trafić w końcu do głośnika. Magia by się na tym skończyła, ale tak nie jest. Wiele tysięcy zwojów posiada swój rezonans, ze względu, że w przewodach cewki odklada się urojona pojemność elektryczna. CO za tym idzie, rezonuje to z indukcyjnością. Konstrukcja gitary jest z drewna, nie jest nieskończenie sztywna. Drgania drewna powodują dodatkowe zniekształcenia i delikatne przesunięcia się przetworników. Przetworniki są na sprężynach. Drgają mechanicznie zawieszone tak jakby na resorach. Taki skomplikowany zestaw rezonansów mechanicznych i elektrycznych buduje gitarę elektryczną jako profesjonalny instrument z duszą.
Jeżeli nie interesują Cię schematy, a bardziej artykuły zapraszam do działu artykułów: tutaj - dział artykułów/poradników.

Strona główna

Nowości na stronie i strona główna..

Index

Schematy, fora i artykuły...

Przetworniki gitarowe - schematy gitar

Znajduja się pod strunami. Pod każdą struną znajduje się nabiegunnik. To w niej powstaje pole elektryczne, skad wzięła się nazwa całej gitary: elektryczna. Dział zawiera różnej maści uklady przystawek wraz z innymi częściami, które sa powkładane do gitary i sprzedawane w tym sprzętem potencjalnym ofiarom.

Wyprowadzenia Humbacker'ów HB

Rozpiska popularnych przystawek podwójnych ze względu na polaryzacje i konfiguracje wyprowadzeń. Kolory oznaczeń, wszystko co przyda się przy zamianie tanich Ibanezów na Seymoury, Gibsony itp.

Głosniki gitar elektrycznych i basowych

Jedna z nowszysch kategorii na stronie, dane głośnikow w formacie PDF - takie jak impedancja, skuteczność, średnice, wymiarowania, masa netto bez kolumny.

Efekty 🎛️

Czyli Fuzzy, distortiony, kaczki, filtratory, equalizery, imitatory lamp, tube screamery, chorusy, kompresory, limitery, zasilacze do efektów, overdrive...

To kolejna stacja naszej podróży. Jako, że dźwięk gitary wymyślonej w latach 30-tych może znudził się muzykom, wymyślono, że można zastosowac kilka zjawisk elektrycznych czy mechanicznych by zmodulować, wyostrzyć, zmienić dźwięk gitary. A gdy już urządzenie będzie gotowe: zamknąc w puszce i opatentować jako efekty gitarowe. Wszystko; aby w miarę naszych chęci i możliwości znieksztalcić, uwydatnic, uszczuplic, odszumic, upiększyc, wysublimowac dźwiek naszego wiosła.

Przedwzmacniacze gitarowe

Dział zawiera schematy i częściowo opisy kilkunastu przedwzmacniaczy gitarowych wymontowanych z konstrukcji firmowych. Chodzi o to, że sygnał z gitary ma inne poziomy, inna barwę, charakterystyke, impedancje jak sygnał z CD, adaptera czy licznika rowerowego, dlatego tez do gitary potrzebny jest coś takiego jak przedwzmacniacz, żeby to jakoś gadało wraz z wpakowaną na wyjscie końcówką mocy. Preamp może być wbudowany do całej machiny zwanej piecem, ale o tym poniżej

Wzmacniacze firmowe - markowe

Zawierają schematy najbardziej zasłużonych i ciekawych konstrukcji, głównie gitarowych, ale znaleźć można kilka ciekawostek ze świata mody, część wzmacniaczy posiada opisy brzmienia, opisy budowy i to czego można się spodziewać po budowie.
||MARKI:| AI Ampeg Ankoru CJ Copland Dynaco Eltron Fender Genelec Gibson Grant Harmakandon Heathkit Hiwatt Laney Londoncity Marantz Marshall Mcintosh MESABOOGIE Musicman Orange Peavey Radford Radmor Riviera Selmer Simms Soldano SoundCity Polish Vermona Vox

Wzmacniacze różne (losowo dobrane) - Końcowki Mocy

Dział zawiera kilka ciekawostek odnośnie wzmacniaczy nie tylko gitarowych, znajdziemy tu też schematy wzmacniaczy PA, Hi-Fi i innych rzeczy, są one opisane w miarę mozliwości technicznych. jak juz wpakowalismy w struny naszą rękę, wzmocnilismy szumy, które przeszły jak przez sito przez efekty, to warto ten sygnal wzmocnić, aby mógł zostac odtworzony na zywo w glośnikach - do tego służa wzmacniaczem czy tez końcówki mocy z wpiętymi na wejście przedwzmacniaczami (aby brzmiało madrzej PREAMPAMI).

A jeśli czegoś szukasz no to:

klikaj w ten link - spis wszystkich schematów i działów w których są od początku działania witryny - AD 2002

Głośniki i kolumny

łączenie ze sobą sprzętów grających takich jak kolumny i głośniki gitarowe.