𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Glosniki / Łączenie-paczek-gitarowych♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Glosniki

◀️ Poprzedni: Łączenie glośników gitarowych♔
Subwoofer nietypowy♔ Następny: ▶️

Łączenie paczek gitarowych♔

Do tej pory strona zajmowała się kwestią przełączania sygnałów w gitarze elektrycznej - przełączniki 2, 3, 4, 5 -pozycyjne, odwracacze fazy. Jednakże posiadając wiele kolumn i głośników - potrzeba jest zmiana impedancji głośników podpiętych do wzmacniacza - w przypadku zwiększenia liczby kolumn we wzmacniaczach gitarowych zazwyczaj i dla bezpieczeństwa kolumny podpina się równolegle. W przypadku kolumn 16Ohmowych można praktycznie do większości wzmacniaczy podpiąć i 4 wielkie kloce, paki i skrzenie zawierajace głośniki 2x 12, 4 x 12, 2 x15. Podobnie w przypadku głośników basowych.

Jednakże raz na scenie mamy ścianę Marshalli innym razem mały głosniczek 1x 12" i różne impedancje.

Jak łączyć głośniki wewnątrz kolumny za pomocą przełączników by uzyskać prawidłową impedancje


Wzmacniacz współpracujące z głośnikami 4 Ohm

Wzmacniacz tranzystorowy współpracujący z głośnikiem 4Ohm, a wzmacniacz lampowy

Wzmacniacz tranzystorowy 4Ohmowy najlepiej obciażyć przy udziale 4-ohmowej kolumny, głośnika lub zestawu o impedancji zastępczej około 4Ohm.
W przypadku głośników 8 i 16 Ohmowych pod czteroomowcem nie ma strachu przed podpieciem, przez wzmacniacz popłynie proporcjonalnie mniejszy prąd, tranzystory będą się mniej grzały, nie można natomiast łaczyć głośników tak by zejść poniżej 4 Ohm - gdyż to może spalić w najlepszym razie bezpieczniki w najgorszym tranzystory, obwody scalone itp. W przypadku wzmacniaczy lampowych trzeba sie trzymać zasady - im bliżej korzystnej i takiej samej impedancji jak napisane na obudowie wzmacniacza tym lepiej z tymże, lepiej jest użyć dla 4-ohmowego wzmacniacza lampowego głośnika o nieco mniejszej impedancji niż większej - gdyż to powoduje wzbudzenia, zmianę charakterystyki lamp (gdyż w przeciwieństwie do wzmacniaczy tranzystorowych wzmacniacze lampowe są napięciowe a tranzystory bazują na przepływie prądu. W środku lampowca znajduje się transformator głośnikowy - przekształcający napięcie wyjściowe.

Połączenia równoległe (w zasadzie tylko takie stosujemy dla kolumn 4 Ohmowych)
Wyglądają one tak (przykład dla 3 głośników:)Z jakich głośników możemy uzyskać kolumnę lub zestaw 4 Ohm:
2x głośnik 8 Ohm równolegle lub 2x kolumna 8Ohm


4x 16 Ohm równolegle  (jak wyżej tylko cztery głośniki koło siebie - głosniki lub kolumny)


4x 4 Ohm równolegle-szeregowo - lub 9x 4Ohm - lub jeszcze większe połaczenie w macierz:Wzmacniacz tranzystorowy współpracujący z głośnikiem 8Ohm, a wzmacniacz lampowy

W przypadku wzmacniacza 8 Ohmowego można używać  8 omowego lampowca lub tranzystorowca. można też podpiąć pod tranzystorowca głośniki 16 ohmowe lub 12ohmowe (takie cuda można uzyskać grając na głośnikach z Vermony z firmy RFT (dwa szeregowo wpiete głośniki 6Ohm). 

W przypadku lampowca - obowiżuje zasada 8Ohm w 8Ohm...


Z jakich głośników lub kolumn można uzyskać 8 Ohm Szeregowo 4Ohm x 2 jak poniżej:

 • Równolegle 2x 16 Ohm,
 •  równolegle-szeregowo połaczone 8 omowce (w matryce) jak w przypadku 4 omowców

Z jakich głośników lub kolumn można uzyskać 16 Ohm


 • 4 głosniki 4 Ohm szeregowo, 
 • 2 głośniki 8 Ohm szeregowo, 
 • 2x 32 Ohm (bardzo rzadkie) 
 • 16Ohm (x4) (x9) - równolegle szeregowo jak wyżej w przypadku 4 i 8 Ohm.

Przełącznik w kolumnie gitarowej

Najczęsciej zamienia układ pracy z równoległej na szeregową 

4x 16 Ohm

4x 4 Ohm

2x 8 Ohm

 1. Efekty gitarowe 🎛️ 📁
 2. Wzmacniacze kompletne - Top marki 📁
 3. Katalogi głośników gitarowych 📁 🔉🔉
 4. Przedwzmacniacze - preampy gitarowe - kanały wzmacniaczy 🎙️ 📁
 5. Elektronika gitarowa, przetworniki gitarowe 🎸🎸 - wewnątrz gitary - układy przystawek 📁
 6. Elektronika gitarowa 🎸 - pickupy gitarowe wg ilości - układy przystawek 📁
 7. Końcówki mocy gitarowe (różne) 📁
 8. Wzmacniacze firmowe - custom amps PA i piece gitarowe/basowe 📁
 9. Aukcje i fotki sprzętu - częsci NOS 📁
gitara elektryczna.
Wnętrze polskiej kopii wzmacniacza Marshall - RARE
Struny to poczatkowy etap naszej podróży, to tu powstaje drganie przez muśnięcie wykonane paznokciem, plektronem, kostką, piórkiem. Na skutek skomplikowanych praw spisanych przez XIX-wiecznych fizyków Faradaya, Maxwella i innych jegomości magistrów, drganie zamienia się magicznie w prąd. To tu trafiamy na pierwszy etap, jakim zajęła się nasza strona. Po krótce. Wzmacniacz wzmacnia napięcie jakie wychodzi z gitary. Mostek i podstawa gniazda JACK (sleeve) to uziemienie. Struna drga tj. jej długość i grubość oraz naciąg odpowiedają za wysokość tonu tudzież zwaną częstotliwością. Przetwornik w gitarze taki najprostszy składa się z magnesu, lub magnesów tzw. nabiegunników wokół których jest nawinięta cewka. Kilka tysięcy drobniutkich drucików lub par drucików wokół magnesów. Nie poruszają się. Nie indukuje się prąd. Z praw Maxwella tylko zmienne pole magnetyczne generuje prąd elektryczny. Magnes magnesuje strunę nad nim, struna drgając falą stojącą zakłóca pole magnetyczne magnesów. Ta różnica odkłada się na cewce przetwornika lub przetworników bo może ich być więcej, jako prąd. Co za tym idzie gdzies to musi wyjść. Te elektorny są wypychane do wyjścia... Aby trafić w końcu do głośnika. Magia by się na tym skończyła, ale tak nie jest. Wiele tysięcy zwojów posiada swój rezonans, ze względu, że w przewodach cewki odklada się urojona pojemność elektryczna. CO za tym idzie, rezonuje to z indukcyjnością. Konstrukcja gitary jest z drewna, nie jest nieskończenie sztywna. Drgania drewna powodują dodatkowe zniekształcenia i delikatne przesunięcia się przetworników. Przetworniki są na sprężynach. Drgają mechanicznie zawieszone tak jakby na resorach. Taki skomplikowany zestaw rezonansów mechanicznych i elektrycznych buduje gitarę elektryczną jako profesjonalny instrument z duszą.
Jeżeli nie interesują Cię schematy, a bardziej artykuły zapraszam do działu artykułów: tutaj - dział artykułów/poradników.

Strona główna

Nowości na stronie i strona główna..

Index

Schematy, fora i artykuły...

Przetworniki gitarowe - schematy gitar

Znajduja się pod strunami. Pod każdą struną znajduje się nabiegunnik. To w niej powstaje pole elektryczne, skad wzięła się nazwa całej gitary: elektryczna. Dział zawiera różnej maści uklady przystawek wraz z innymi częściami, które sa powkładane do gitary i sprzedawane w tym sprzętem potencjalnym ofiarom.

Wyprowadzenia Humbacker'ów HB

Rozpiska popularnych przystawek podwójnych ze względu na polaryzacje i konfiguracje wyprowadzeń. Kolory oznaczeń, wszystko co przyda się przy zamianie tanich Ibanezów na Seymoury, Gibsony itp.

Głosniki gitar elektrycznych i basowych

Jedna z nowszysch kategorii na stronie, dane głośnikow w formacie PDF - takie jak impedancja, skuteczność, średnice, wymiarowania, masa netto bez kolumny.

Efekty 🎛️

Czyli Fuzzy, distortiony, kaczki, filtratory, equalizery, imitatory lamp, tube screamery, chorusy, kompresory, limitery, zasilacze do efektów, overdrive...

To kolejna stacja naszej podróży. Jako, że dźwięk gitary wymyślonej w latach 30-tych może znudził się muzykom, wymyślono, że można zastosowac kilka zjawisk elektrycznych czy mechanicznych by zmodulować, wyostrzyć, zmienić dźwięk gitary. A gdy już urządzenie będzie gotowe: zamknąc w puszce i opatentować jako efekty gitarowe. Wszystko; aby w miarę naszych chęci i możliwości znieksztalcić, uwydatnic, uszczuplic, odszumic, upiększyc, wysublimowac dźwiek naszego wiosła.

Przedwzmacniacze gitarowe

Dział zawiera schematy i częściowo opisy kilkunastu przedwzmacniaczy gitarowych wymontowanych z konstrukcji firmowych. Chodzi o to, że sygnał z gitary ma inne poziomy, inna barwę, charakterystyke, impedancje jak sygnał z CD, adaptera czy licznika rowerowego, dlatego tez do gitary potrzebny jest coś takiego jak przedwzmacniacz, żeby to jakoś gadało wraz z wpakowaną na wyjscie końcówką mocy. Preamp może być wbudowany do całej machiny zwanej piecem, ale o tym poniżej

Wzmacniacze firmowe - markowe

Zawierają schematy najbardziej zasłużonych i ciekawych konstrukcji, głównie gitarowych, ale znaleźć można kilka ciekawostek ze świata mody, część wzmacniaczy posiada opisy brzmienia, opisy budowy i to czego można się spodziewać po budowie.
||MARKI:| AI Ampeg Ankoru CJ Copland Dynaco Eltron Fender Genelec Gibson Grant Harmakandon Heathkit Hiwatt Laney Londoncity Marantz Marshall Mcintosh MESABOOGIE Musicman Orange Peavey Radford Radmor Riviera Selmer Simms Soldano SoundCity Polish Vermona Vox

Wzmacniacze różne (losowo dobrane) - Końcowki Mocy

Dział zawiera kilka ciekawostek odnośnie wzmacniaczy nie tylko gitarowych, znajdziemy tu też schematy wzmacniaczy PA, Hi-Fi i innych rzeczy, są one opisane w miarę mozliwości technicznych. jak juz wpakowalismy w struny naszą rękę, wzmocnilismy szumy, które przeszły jak przez sito przez efekty, to warto ten sygnal wzmocnić, aby mógł zostac odtworzony na zywo w glośnikach - do tego służa wzmacniaczem czy tez końcówki mocy z wpiętymi na wejście przedwzmacniaczami (aby brzmiało madrzej PREAMPAMI).

A jeśli czegoś szukasz no to:

klikaj w ten link - spis wszystkich schematów i działów w których są od początku działania witryny - AD 2002

Głośniki i kolumny

łączenie ze sobą sprzętów grających takich jak kolumny i głośniki gitarowe.