𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Glosniki / Zmiana-brzmienia-głośników-gitarowych-poprzez-ich-uszkodzenie♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Glosniki

◀️ Poprzedni: Subwoofer nietypowy♔
Następny: ▶️

Zmiana brzmienia głośników gitarowych poprzez ich uszkodzenie♔

Jednak najciekawszą przypowieścią gitarową jest charakterystyczny dźwięk poprzecinanej membrany głośnikowej "wprowadzonej" do obiegu przez Jimiego Hendrixa w latach 60-tych.

Nie wiadomo kto był pierwszy. Nawcześniej udokumentowanym gitarzystą używającym przesterowania był Junior Barnard. Był to gitarzysta grający zachodnia odmiane swinga. Wikipedia wpisuje go jako pierwowzór brzmienia FUZZ. Przesterowanie osiągał dzięki wysyceniu wzmacniacza i silnym kostkowaniu.

Goree Carter również eksperymentował przy gałkologii piecowej.

Howlin' Wolf w How Many More Years osiągnął pierwszy lick gitarowy brzmiacy nowocześnie. Jest typowym czarnym przedstawicielem chicagowskiego bluesa najstarszej daty.

Z kolei Rocket 88 Jackiego Brentsona (1951 rok) jest uważany za pierwszy utwór Rock'n'rollowy. Krążą legendy o tym, że brzmienie zostało wdrożone przez przypadek. Legenda głosi o uszkodzeniu membrany głośnika. Aby nie rozleciał się na koncercie do reszty, ludzie wypchali paczkę przy pomocy kulek zrobionych z gazet.

Link Wray jeden z pionierów brzmienia gitary elektrycznej. W swojej grze jako jeden z pierwszych zastosował dźwięk przesteru. Jego największy przebój to „Rumble” z 1958, wykorzystany na ścieżce dźwiękowej takich filmów jak Pulp Fiction czy Dzień Niepodległości: Odrodzenie. Do wpływu Wraya na ich twórczość przyznawali się m.in. Jimi Hendrix, Bob Dylan, Jeff Beck, Neil Young. Chrakterystyczne brzmienie zostało osiągnięte dzieki dziurkowaniu membrany głośnika przy pomocy ołówka. Dzięki czemu kolumna gitarowa straciła stabilizacje, membrana sztywność, a do podstawowego tonu dodały się charmoniczne zniekształconego ruchu membrany. Kolumna straciła szczelnosć. Częściowe powstało częściowe zwarcie akustyczne.

Dave Davies z the Kinks - był tym pierwszym, który jeszcze przed Hendrixem przecinał w dwóch miejscach membrany głośników gitarowych na znak "=". Np w utworze You really got me, nagrany później przez Van Halen i całą plejade innych wariatów gitarowych.

Więcej info tutaj

  1. Efekty gitarowe 🎛️ 📁
  2. Wzmacniacze kompletne - Top marki 📁
  3. Katalogi głośników gitarowych 📁 🔉🔉
  4. Przedwzmacniacze - preampy gitarowe - kanały wzmacniaczy 🎙️ 📁
  5. Elektronika gitarowa, przetworniki gitarowe 🎸🎸 - wewnątrz gitary - układy przystawek 📁
  6. Elektronika gitarowa 🎸 - pickupy gitarowe wg ilości - układy przystawek 📁
  7. Końcówki mocy gitarowe (różne) 📁
  8. Wzmacniacze firmowe - custom amps PA i piece gitarowe/basowe 📁
  9. Aukcje i fotki sprzętu - częsci NOS 📁
gitara elektryczna.
Wnętrze polskiej kopii wzmacniacza Marshall - RARE
Struny to poczatkowy etap naszej podróży, to tu powstaje drganie przez muśnięcie wykonane paznokciem, plektronem, kostką, piórkiem. Na skutek skomplikowanych praw spisanych przez XIX-wiecznych fizyków Faradaya, Maxwella i innych jegomości magistrów, drganie zamienia się magicznie w prąd. To tu trafiamy na pierwszy etap, jakim zajęła się nasza strona. Po krótce. Wzmacniacz wzmacnia napięcie jakie wychodzi z gitary. Mostek i podstawa gniazda JACK (sleeve) to uziemienie. Struna drga tj. jej długość i grubość oraz naciąg odpowiedają za wysokość tonu tudzież zwaną częstotliwością. Przetwornik w gitarze taki najprostszy składa się z magnesu, lub magnesów tzw. nabiegunników wokół których jest nawinięta cewka. Kilka tysięcy drobniutkich drucików lub par drucików wokół magnesów. Nie poruszają się. Nie indukuje się prąd. Z praw Maxwella tylko zmienne pole magnetyczne generuje prąd elektryczny. Magnes magnesuje strunę nad nim, struna drgając falą stojącą zakłóca pole magnetyczne magnesów. Ta różnica odkłada się na cewce przetwornika lub przetworników bo może ich być więcej, jako prąd. Co za tym idzie gdzies to musi wyjść. Te elektorny są wypychane do wyjścia... Aby trafić w końcu do głośnika. Magia by się na tym skończyła, ale tak nie jest. Wiele tysięcy zwojów posiada swój rezonans, ze względu, że w przewodach cewki odklada się urojona pojemność elektryczna. CO za tym idzie, rezonuje to z indukcyjnością. Konstrukcja gitary jest z drewna, nie jest nieskończenie sztywna. Drgania drewna powodują dodatkowe zniekształcenia i delikatne przesunięcia się przetworników. Przetworniki są na sprężynach. Drgają mechanicznie zawieszone tak jakby na resorach. Taki skomplikowany zestaw rezonansów mechanicznych i elektrycznych buduje gitarę elektryczną jako profesjonalny instrument z duszą.
Jeżeli nie interesują Cię schematy, a bardziej artykuły zapraszam do działu artykułów: tutaj - dział artykułów/poradników.

Strona główna

Nowości na stronie i strona główna..

Index

Schematy, fora i artykuły...

Przetworniki gitarowe - schematy gitar

Znajduja się pod strunami. Pod każdą struną znajduje się nabiegunnik. To w niej powstaje pole elektryczne, skad wzięła się nazwa całej gitary: elektryczna. Dział zawiera różnej maści uklady przystawek wraz z innymi częściami, które sa powkładane do gitary i sprzedawane w tym sprzętem potencjalnym ofiarom.

Wyprowadzenia Humbacker'ów HB

Rozpiska popularnych przystawek podwójnych ze względu na polaryzacje i konfiguracje wyprowadzeń. Kolory oznaczeń, wszystko co przyda się przy zamianie tanich Ibanezów na Seymoury, Gibsony itp.

Głosniki gitar elektrycznych i basowych

Jedna z nowszysch kategorii na stronie, dane głośnikow w formacie PDF - takie jak impedancja, skuteczność, średnice, wymiarowania, masa netto bez kolumny.

Efekty 🎛️

Czyli Fuzzy, distortiony, kaczki, filtratory, equalizery, imitatory lamp, tube screamery, chorusy, kompresory, limitery, zasilacze do efektów, overdrive...

To kolejna stacja naszej podróży. Jako, że dźwięk gitary wymyślonej w latach 30-tych może znudził się muzykom, wymyślono, że można zastosowac kilka zjawisk elektrycznych czy mechanicznych by zmodulować, wyostrzyć, zmienić dźwięk gitary. A gdy już urządzenie będzie gotowe: zamknąc w puszce i opatentować jako efekty gitarowe. Wszystko; aby w miarę naszych chęci i możliwości znieksztalcić, uwydatnic, uszczuplic, odszumic, upiększyc, wysublimowac dźwiek naszego wiosła.

Przedwzmacniacze gitarowe

Dział zawiera schematy i częściowo opisy kilkunastu przedwzmacniaczy gitarowych wymontowanych z konstrukcji firmowych. Chodzi o to, że sygnał z gitary ma inne poziomy, inna barwę, charakterystyke, impedancje jak sygnał z CD, adaptera czy licznika rowerowego, dlatego tez do gitary potrzebny jest coś takiego jak przedwzmacniacz, żeby to jakoś gadało wraz z wpakowaną na wyjscie końcówką mocy. Preamp może być wbudowany do całej machiny zwanej piecem, ale o tym poniżej

Wzmacniacze firmowe - markowe

Zawierają schematy najbardziej zasłużonych i ciekawych konstrukcji, głównie gitarowych, ale znaleźć można kilka ciekawostek ze świata mody, część wzmacniaczy posiada opisy brzmienia, opisy budowy i to czego można się spodziewać po budowie.
||MARKI:| AI Ampeg Ankoru CJ Copland Dynaco Eltron Fender Genelec Gibson Grant Harmakandon Heathkit Hiwatt Laney Londoncity Marantz Marshall Mcintosh MESABOOGIE Musicman Orange Peavey Radford Radmor Riviera Selmer Simms Soldano SoundCity Polish Vermona Vox

Wzmacniacze różne (losowo dobrane) - Końcowki Mocy

Dział zawiera kilka ciekawostek odnośnie wzmacniaczy nie tylko gitarowych, znajdziemy tu też schematy wzmacniaczy PA, Hi-Fi i innych rzeczy, są one opisane w miarę mozliwości technicznych. jak juz wpakowalismy w struny naszą rękę, wzmocnilismy szumy, które przeszły jak przez sito przez efekty, to warto ten sygnal wzmocnić, aby mógł zostac odtworzony na zywo w glośnikach - do tego służa wzmacniaczem czy tez końcówki mocy z wpiętymi na wejście przedwzmacniaczami (aby brzmiało madrzej PREAMPAMI).

A jeśli czegoś szukasz no to:

klikaj w ten link - spis wszystkich schematów i działów w których są od początku działania witryny - AD 2002

Głośniki i kolumny

łączenie ze sobą sprzętów grających takich jak kolumny i głośniki gitarowe.