𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑schArtykulyGlosnikiZmiana-brzmienia-głośników-gitarowych-poprzez-ich-uszkodzenie.html

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Glosniki

◀️ Poprzedni: Subwoofer nietypowy.html
Łączenie glośników gitarowych.html Następny: ▶️

Zmiana brzmienia głośników gitarowych poprzez ich uszkodzenie.html

Jednak najciekawszą przypowieścią gitarową jest charakterystyczny dźwięk poprzecinanej membrany głośnikowej "wprowadzonej" do obiegu przez Jimiego Hendrixa w latach 60-tych.

Nie wiadomo kto był pierwszy. Nawcześniej udokumentowanym gitarzystą używającym przesterowania był Junior Barnard. Był to gitarzysta grający zachodnia odmiane swinga. Wikipedia wpisuje go jako pierwowzór brzmienia FUZZ. Przesterowanie osiągał dzięki wysyceniu wzmacniacza i silnym kostkowaniu.

Goree Carter również eksperymentował przy gałkologii piecowej.

Howlin' Wolf w How Many More Years osiągnął pierwszy lick gitarowy brzmiacy nowocześnie. Jest typowym czarnym przedstawicielem chicagowskiego bluesa najstarszej daty.

Z kolei Rocket 88 Jackiego Brentsona (1951 rok) jest uważany za pierwszy utwór Rock'n'rollowy. Krążą legendy o tym, że brzmienie zostało wdrożone przez przypadek. Legenda głosi o uszkodzeniu membrany głośnika. Aby nie rozleciał się na koncercie do reszty, ludzie wypchali paczkę przy pomocy kulek zrobionych z gazet.

Link Wray jeden z pionierów brzmienia gitary elektrycznej. W swojej grze jako jeden z pierwszych zastosował dźwięk przesteru. Jego największy przebój to „Rumble” z 1958, wykorzystany na ścieżce dźwiękowej takich filmów jak Pulp Fiction czy Dzień Niepodległości: Odrodzenie. Do wpływu Wraya na ich twórczość przyznawali się m.in. Jimi Hendrix, Bob Dylan, Jeff Beck, Neil Young. Chrakterystyczne brzmienie zostało osiągnięte dzieki dziurkowaniu membrany głośnika przy pomocy ołówka. Dzięki czemu kolumna gitarowa straciła stabilizacje, membrana sztywność, a do podstawowego tonu dodały się charmoniczne zniekształconego ruchu membrany. Kolumna straciła szczelnosć. Częściowe powstało częściowe zwarcie akustyczne.

Dave Davies z the Kinks - był tym pierwszym, który jeszcze przed Hendrixem przecinał w dwóch miejscach membrany głośników gitarowych na znak "=". Np w utworze You really got me, nagrany później przez Van Halen i całą plejade innych wariatów gitarowych.

Więcej info tutaj


Zobacz też