./menustat.html

Robert Gabor alias Tremolo

/ tremolo / sch / Artykuly / Wzmacniacze / Oprzewodowanie wzmacniaczy gitarowych [doc]

Widok ikon Widok miniatur Do artykulu

Kategoria /Artykuly/Wzmacniacze

← Lampy elektronowe diody triody i pentody [doc] | Pętla efektów jak zrobić [doc] →

Oprzewodowanie wzmacniaczy gitarowych [doc]

Kablowanie gitar elektrycznych polaga na tym, ze na podstawie schematu łączymy ze sobą poszczególne części gitary. Kablowanie wzmacniacza gitarowego to nie tylko łączenie samych przewodów, ale tez wykonanie mechanicznej obudowy, zdolnej do ergonomicznej obsługi wzmacniacza, łatwej wymiany lamp, dobrego odprowadzenia ciepła z elementów, dobrej izolacji (w środku znajdują sie bardzo wysokie napiecia), jak i dobrego ekranowania od wpływów zakłóceń zewnętrznych. Istotną sprawą jest prowadzenie masy.

Masa i buczenie

Masa to najważniejsza ścieżka w układzie jaka może być. Wystarczy pojedyńcza pętla, źle odkładające się napiecie by cały wzmacniacz przesterowywał.

Dwie metody

Kablowanie wzmacniaczy gitrarowych czyli ich montaż to dwie różne METODY. Jedna polega na wykonaniu płytki drukowanej (wersja nowocześniejsza). Dużo bardziej polecaną metodą jest tzw montaż klasyczny polegający na łączeniu wszystkich elementów ze sobą za pomocą przewodów. Aby było łatwiej - elementy przyłącza się "do drabinkowych" płytek drukowanych i pomiedzy elementami prowadzi "mostki" z przewodu elektrycznego. Taki montaż zapewnia proste serwisowanie i wymianę podzespołów. Takie wzmacniacze graja też lepiej.

Gibsony i inne ewenementu

Poniżej znajduje się schemat jednego z podstawowych wzmacniaczy GIBSONA, schemat przeróbki od samego wejścia aż po sam koniec prac związanych z końcowym okablowaniem urządzenia.


Gibson GA 5 SL JP

Elementy wzmacniacza

Co mamy we wzmacniaczu: jest tam obudowa, dwa transformatory (co najmniej), opcjonalny dławik, do tego wtyczka gniazda Jack i inne, gniazdo bezpiecznika lub najlepiej dwóch. Dwa przełączniki - jeden do zapalania żarzenia, drugi do nadawania wysokiego napiecia, pół kilo rezystorów 40 dag kondensatorów i kilka innych elementów (diody LED i prostownicze), no i przede wszystkim cokoły wraz z lampami.

Jak zacząć

Trzeba kupić lutownicę powiercić obudowe zdobyć płytke i można zacząć pracę.
Facebook Twitter Email More..
kod: heavy3

Komentarze i pytania

0 komentarzy dla tego widoku

Gitara | Wzmacniacz |Przedwzmacniacz | Gitara basowa | Pickup | Lutnik | Głosniki