Menu 🏃 / sch / Artykuly / Wzmacniacze / Pętla-efektów-jak-zrobić♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Wzmacniacze

◀️ Poprzedni: Oprzewodowanie wzmacniaczy gitarowych♔
Petla Następny: ▶️

Pętla efektów jak zrobić♔Jak zrobić pętle efektów w Twoim wzmacniaczu? Po co stosuje się je. Z czym w ogóle to się je i co to jest Pętla?

Pętla efektów jest to wyprowadzenie sygnału ze wzmacniacza lub innego efektu do zewnętrznego urządzenia. Zewnętrzne urządzenie, o którym mowa może być wzmacniaczem, dopalaczem, efektem gitarowym modulacyjnym, delay'em, linią opóźniającą, kamerą pogłosową lub innym modyfikatorem brzmienia.

Po co?

Na początku kazania powiedzmy sobie szczerze po co takie coś robimy. Sygnał z gitary posiada niski poziom w stosunku do tego, co dzieje się w piecyku gitarowym. Sygnał z gitary z niektórych przystawek niskoszumnych może być niski ze względu na przeciwsobne nawijanie zwojów w budowie przystawek (4-przewodowe single-coil). Sygnał z gitary jest też ubogi jeśli chodzi o harmoniczne w porównaniu do sygnału po przetworzeniu we wzmacniaczu.

Pętla

Wzmacniacz składa się z dwóch głównych części - preamp gitarowy i końcówka mocy do głośnika gitarowego. Ten pierwszy ma duże wzmocnienie napięcia z gitary, a druga decyduje o prądzie płynącym przez wyjście na głośnik gitarowy. Jeśli przerwać połączenie między tymi dwoma "stopniami" wzmacniacz tworzymy pętle zewnętrzną, zwaną po prostu pętlą efektów LOOP. Pętla to 2 wyjścia Jack, jedno wpiete jest na wyjście PREAMP'a a drugie na wejście WZMACNIACZA MOCY wewnątrz. Jack'i są tak okablowane, że, gdy nie wpinamy wtyczek, układ automatycznie przełącza się jako Bypass do końcówki mocy.

Klasycznie a w pętli

Różnice w brzmieniu miedzy pętlą a wpieciem przed Input. Efekt gitarowy na początku wzmacniacza ma nizszy poziom niż w pętli efektów. Toteż niektóre efekty mogą działać nieprawidłowo na niektórych gitarach wpiętych do zwykłego INPUT'a. Wpiecie do pętli daje nam zawsze idealne dopasowanie gitarki do wejścia efektu, gdyż piece lampowe czy też tranzystorowe na wejściu bedą miały zawsze tą samą impedancję. Przełączanie efektów, przepinanie, używanie efektów różnych firm, nie używanie TRUE BYPASÓW zawsze coś ujmuje od głównego brzmienia i powoduje zawężanie pasma przenoszenia.

Na schemacie

Na stronie znajdziecie przeogromną liczbę schematów przeróżnego rodzaju gitarowego osprzętowania. Znajdziecie zarówno preampy jak i końcówki mocy w formie osobnej. Znajdziecie też zintegrowane rzeczy - czyli takie jak poniżej - 2 w jednym. 

Jak zrobić pętle efektów?


Pętla efektów powstanie wtedy, gdy rozdzielimy preamp od końcówki mocy a po środku damy dwa Jacki (złącza): Jeden tak zwany EFFECTS LOOP OUT jest od strony preampu - tutaj gniazdo Jack pomiędzy oporami 10k a 15k na poniższym schemacie. Drugi Jack EFFECTS LOOP IN znajduje się w miejscu kółeczka przy kondensatorze .02 na lampie 12AX7 (ECC83) na poniższym schemacie nr 2. 

JCM 800 preamp schematic
Schemat 1 wyjście pętli znajduje się po prawej stronie między oporami 10k a 15k.
Marshall standardowa końcówkaSchemat preampu JCM 800 - słynnego marshallowskiego Stage'u./Standardowa końcówka mocy dla Marshall'ów. Schemat preampu JCM 800 - słynnego marshallowskiego Stage'u./Standardowa końcówka mocy dla Marshall'ów.

Jack najlepiej kupić takiego, by wzmacniacz działał normalnie bez wykorzystania pętli. 

Jack - Stereo Loop jak zrobić

Effects Loop tremolo.pl 2010