𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑schArtykulyWzmacniaczeRegeneracja-TEISCO-50-Checkmate-wzmacniacz-gitarowy.html

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Wzmacniacze

◀️ Poprzedni: Power break redukcja mocy pieca lampowego.html
Regeneracja kopii Marshall 1959 Plexi.html Następny: ▶️

Regeneracja TEISCO 50 Checkmate wzmacniacz gitarowy.html

Wzmacniacz kupiłem na allegro około marca/kwietnia myśle 2014 roku. Wzmacniacz był zdekompletowany dość zakurzony. Obicie materiałowe drewna odbarwione przez wiele lat pracy i działania. Wzmacniacz ma na końcówce lampy 6L6GC marki EGRO - niestety bańka podczas wyciągnięcia spadła na ziemie i stłukła się. Zmuszony zostałem do zastąpienia ich lampami BUGERA (to jakby kościelnym był muzułmanin). Wzmacniacz miał po za tym te lampy i tak pozbawione emisji - i wymagana była już ich wymiana choćby ze starości...

Tak wyglądałby oryginał


A tak wygląda mój potworek:

schemat /aukcje/Teisco-Checkmate-50-na-lampach-BUGERA-custom-vintage-1967 TEISCO CHECKMATE 50 6L6 BUGERA 004.jpg A ten Japończyk gra:

Lampy wyjściowe 6L6GC + prostownik GZ34

schemat /aukcje/Teisco-Checkmate-50-na-lampach-BUGERA-custom-vintage-1967 TEISCO CHECKMATE 50 6L6 BUGERA 026.jpg
Pierwszym dyskomfortem jaki widziałem w przypadku tego wzmacniacza był brak przedniej osłony na lampki - oryginalnie był to panel aluminiowy - podejrzewam, że oryginał zasilił skup złomu.
Jak widać na poniższym zdjęciu

schemat /aukcje/Teisco-Checkmate-50-na-lampach-BUGERA-custom-vintage-1967 TEISCO CHECKMATE 50 6L6 BUGERA 019.jpg Wzmacniacz - widok na gałki kanału drugiego oraz wewnętrzne lampy - siedzi tam znakomity prostownik firmy Valvo GZ34 - sama jego cena to ponad 100$ - na zagranicznych portalach. Pracuje idealne. Napięcie wyjściowe praktycznie bez załomów na charakterystyce (nieobciążony nawet ponad 500V).

Można przejrzeć schemacik TEISCO Checkmate 50:

Schemat TEISCO CHECKMATE 50


Schemat, obrazek: Firmowe/TEISCO-Japan/TEISCO_CHECKMATE_50.png

W środku oprócz rzeczonego prostownika GZ34 (oryginalnie 5AR4) + 5 triod 12AX7, oraz 6AQ8 + 2x6L6 - GC, jest też generator tonu E do strojenia gitary :)

Charakterystyka prostownika:
charakterystyka napięcia - II siatki 519V praktycznie stałego napięcia z prostownika.


Wzmacniacz jest w fazie początkowej naprawy - działa 1 kanał o tłustym brzmieniu, kanał drugi, wyposażony w efekt wzbudza - należało wyciągnąć lampe 6AQ8, pozbawiając pracy drugi efekt ale pozwalający nacieszyć się tłustym lampowym brzmieniem. Wspomniana wcześniej lampa 6AQ8 odpowiedzialną za efekt tremolo - dalszym postępowaniem była podmiana na zamiennik ECC85. Jednakże problem jest wzbudzanie się efektu
Teisco Checkmate 50 - Asynchroniczne błyski w 6L6 po 4 minutach pracy 

Testy

Pierwsze testy: po 2 minutach wzmacniacz strzela z rury jak F1 na przyspieszaniu; ustawienie CLEAN nagrane telefonem komórkowym (jakość głowy nie urywa - grane jedną ręką)Nagrane wszystko komórką przy zastosowaniu głośniczka komputerowego jako głośnika.

Wymiana przedniego panelu na szklany


Panel przedni doklejony do drewna za pomocą niesamowitego kleju TEROSOL 


Aktualizacja artykułu:

Udało się wreszcie otworzyć mi ten wzmacniacz - musiałem zmodyfikować umocowanie szyby, gdyż nie umożliwiało łatwej wymiany bebechów i sprawdzenia wnętrza. Musiałem zmienić zamocowanie szyby z klejonego na wkręcane. Ze względu na koszta szyby (co jest tajemnicą handlową) i niemożnosć przewiercenia się przez szkło w warunkach domowych musiałem wmontować mocowania stalowe do szyby - nie było to trudne.

AUKCJA: https://allegro.pl/show_item.php?item=3570299231 - na alledrogo!!

Nagrane telefonem komórkowym: 
dokument Harmonizer i Delay
Plik 0 Harmonizer i Delay

.mp3

dokument Optyczne tremolo teisco checkmate 50
Plik 1 Optyczne tremolo teisco checkmate 50

.mp3

dokument Teisco - Bill Lawrence - Zoom G2
Plik 2 Teisco - Bill Lawrence - Zoom G2

.mp3

dokument Teisco Ckeckmate 50 - clean Strat type guitar
Plik 3 Teisco Ckeckmate 50 - clean Strat type guitar

.mp3

dokument Teisco Clean 2 nastawy LesPaul
Plik 4 Teisco Clean 2 nastawy LesPaul

.mp3

dokument Teisco checkmate 50 and distortion Ibanez
Plik 5 Teisco checkmate 50 and distortion Ibanez

.mp3


dwa kanały - jeden bardziej basowy drugi bardziej szklankowaty - Gitara Les Paul

Superstrat z BILL LAWRENCE 500XL z dodatkowym przesterem i echem
https://www.tremolo.pl/TestyZestawowGitarowych/Teisco-Checkmate-50-external-Effects/Teisco - Bill-Lawrence - Zoom-G2.mp3Jeszcze prostsza się okazała naprawa. Co prawda zajęła długo...

Historia jest prosta - podmieniałem kondensatory, mierzyłem je - wszystkie mimo wysługi lat były dobre. W końcu Japońskie z Nicichona.

Okazało się, że fabrycznie we wzmacniaczu brakowało kondensatora katodowego lampy 6AQ8 - bo wstawieniu, wszystkie funkcje działają prawidłowo. W sumie to jak wymiana sprzęgła w samochodzie - w tym japończyku sprzęgła nie było.
Analizując schemat i korzystając z rad starszych kolegów z www.elektroda.pl babrających się starymi lampowcami wlutowałem ten układ i wszystko zadziałało prawidłowo. Montaż wzmacniacza jest klasyczny - więc dobudowanie kondensatora to kwestia kilku minut...

Obecnie wzmacniacz jest na sprzedany (jakieś 4 lata temu). Czekam, aż ktoś opowie mi dalszą jego historie.

schemat /aukcje/Teisco-Checkmate-50-na-lampach-BUGERA-custom-vintage-1967 TEISCO HEAD 50Wat Checkmate 50-1.jpg

Zobacz też