𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / Artykuly / Wzmacniacze / Wzmacniacz-Ibanez-ValBee-naprawa-i-modernizacja♔

🔎 Podejrzyj miniatury

📂 Kategoria /Artykuly/Wzmacniacze

◀️ Poprzedni: Regeneracja kopii Marshall 1959 Plexi♔
Zamienniki lamp♔ Następny: ▶️

Wzmacniacz Ibanez ValBee naprawa i modernizacja♔

Ibanez Valbee to przyzwoicie brzmiący mały piecyk treningowy bez zbędnych głupstw typu sprężyna pogłosowa. Składa się z małej paczuszki i głośnika 30Watowego 6,5" ze stajni Ibanez (miałem z tej firmy 12" i wiem co te głośniki potrafią). Ma piękną artykulacje, doskonale współpracuje z efektami cyfrowymi i analogowymi. Bas i harmoniczne są dobrze odwzorowane - może ze względu na podobne rezonanse wzdłużne co na głośniku 12". We wzmacniaczu nie działał sygnał wyjściowy - mimo mocnego wejścia (preamp Gainiac, Zoom G1...) urządzenie działało tylko w opcji podpięcia do gniazda RETURN. 

Pod koniec artykułu będzie podane - jak naprawiono.... Ale przejadę się po tym wzmacniaczu...

A teraz minusy. Wzmacniacz jest łatwy do uszkodzenia - wystarczy go otworzyć. Pewnego razu założyłem złe lampy co spowodowało przepalenie się przedwzmacniaczy scalonych z płytki głównej. Wymieniłem je i w dobrych warunkach technicznych przy okazji popalone Opampy na lepsze. W środku wzmacniacza pasuje ogólna ciasnota: Płytka na gniazdo wejściowe z kondensatorem idzie na płytkę preampu i tam jest mostek do płytki 12AX7 i 6L6GC - gdzie pół duotriody wzmacniacz stąd sygnał wraca na główną płytkę, gdzie jest modyfikowany. Guzik SPDT (Boost) w dziwny sposób przełącza kanały - nie ma tu footswitcha ani nic takiego. Stąd przedwzmocniony sygnał idzie przez moduł pętli efektów na końcówkę mocy - pół 12AX7 i 6L6GC - klasyka brzmienia - jak się da dobre NOS'y i dużą kolumnę zewnętrzną to brzmienie powala na kolana. Niestety brak wyjscia na końcówkę wyjściową. Dodatkowo jest jeszcze jedna płytka - wyjścia słuchawkowego, którą nieco zmodyfikowałem, by uzyskać wyjście nagrywające

Widok wzmacniacza:
Rozłączamy chassis od paczki:


Bagałan w środku

Plątanina wewnątrz... Po lewej gniazdo nagrywające (dziura na nie). 


Grzebiemy głębiej

Jeszcze bardziej rozwalone wnętrze.

Schemat całego urządzona, dzięki rosyjskim, hiszpańskim i francuskim stronom jest juz u mnie na stronie: 


KONSENSUS:

Popatrzcie na płytkę petli efektów - w środku ruszałem wszystko oprócz tego - okazało się ze gniazdo wyjściowe - małe złącza podobne do tych w płytach głównych PC są uszkodzone i fabrycznie przegwałcone, jak pominąć ten krok wzmacniacz ruszył. Przy okazji zmodernizowałem wzmacniacz nastepująco:

- poprawa pętli efektów - oczyszczenie, zalakowanie wtyczek. 
- wymiana opampów na lepsze
- wymiana lamp na NOS - General Electric z lat 80-tych jako zamiennik 12AX7, oraz 6L6GC z firmy EGRO. 
- wyciągnięcie opornika 5W 4Ohm z gniazda do słuchawek/nagrywającego - teraz można nagrywać i odsłuchiwać bezpośrednio (niewidoczny na w/w foto)
- dodanie gniazda na zewnętrzny głosnik - rozłącza sygnał wyjściowy lub dopałka do istniejącego głośniczka. 

  1. Efekty gitarowe 🎛️ 📁
  2. Wzmacniacze kompletne - Top marki 📁
  3. Katalogi głośników gitarowych 📁 🔉🔉
  4. Przedwzmacniacze - preampy gitarowe - kanały wzmacniaczy 🎙️ 📁
  5. Elektronika gitarowa, przetworniki gitarowe 🎸🎸 - wewnątrz gitary - układy przystawek 📁
  6. Elektronika gitarowa 🎸 - pickupy gitarowe wg ilości - układy przystawek 📁
  7. Końcówki mocy gitarowe (różne) 📁
  8. Wzmacniacze firmowe - custom amps PA i piece gitarowe/basowe 📁
  9. Aukcje i fotki sprzętu - częsci NOS 📁
gitara elektryczna.
Wnętrze polskiej kopii wzmacniacza Marshall - RARE
Struny to poczatkowy etap naszej podróży, to tu powstaje drganie przez muśnięcie wykonane paznokciem, plektronem, kostką, piórkiem. Na skutek skomplikowanych praw spisanych przez XIX-wiecznych fizyków Faradaya, Maxwella i innych jegomości magistrów, drganie zamienia się magicznie w prąd. To tu trafiamy na pierwszy etap, jakim zajęła się nasza strona. Po krótce. Wzmacniacz wzmacnia napięcie jakie wychodzi z gitary. Mostek i podstawa gniazda JACK (sleeve) to uziemienie. Struna drga tj. jej długość i grubość oraz naciąg odpowiedają za wysokość tonu tudzież zwaną częstotliwością. Przetwornik w gitarze taki najprostszy składa się z magnesu, lub magnesów tzw. nabiegunników wokół których jest nawinięta cewka. Kilka tysięcy drobniutkich drucików lub par drucików wokół magnesów. Nie poruszają się. Nie indukuje się prąd. Z praw Maxwella tylko zmienne pole magnetyczne generuje prąd elektryczny. Magnes magnesuje strunę nad nim, struna drgając falą stojącą zakłóca pole magnetyczne magnesów. Ta różnica odkłada się na cewce przetwornika lub przetworników bo może ich być więcej, jako prąd. Co za tym idzie gdzies to musi wyjść. Te elektorny są wypychane do wyjścia... Aby trafić w końcu do głośnika. Magia by się na tym skończyła, ale tak nie jest. Wiele tysięcy zwojów posiada swój rezonans, ze względu, że w przewodach cewki odklada się urojona pojemność elektryczna. CO za tym idzie, rezonuje to z indukcyjnością. Konstrukcja gitary jest z drewna, nie jest nieskończenie sztywna. Drgania drewna powodują dodatkowe zniekształcenia i delikatne przesunięcia się przetworników. Przetworniki są na sprężynach. Drgają mechanicznie zawieszone tak jakby na resorach. Taki skomplikowany zestaw rezonansów mechanicznych i elektrycznych buduje gitarę elektryczną jako profesjonalny instrument z duszą.
Jeżeli nie interesują Cię schematy, a bardziej artykuły zapraszam do działu artykułów: tutaj - dział artykułów/poradników.

Strona główna

Nowości na stronie i strona główna..

Index

Schematy, fora i artykuły...

Przetworniki gitarowe - schematy gitar

Znajduja się pod strunami. Pod każdą struną znajduje się nabiegunnik. To w niej powstaje pole elektryczne, skad wzięła się nazwa całej gitary: elektryczna. Dział zawiera różnej maści uklady przystawek wraz z innymi częściami, które sa powkładane do gitary i sprzedawane w tym sprzętem potencjalnym ofiarom.

Wyprowadzenia Humbacker'ów HB

Rozpiska popularnych przystawek podwójnych ze względu na polaryzacje i konfiguracje wyprowadzeń. Kolory oznaczeń, wszystko co przyda się przy zamianie tanich Ibanezów na Seymoury, Gibsony itp.

Głosniki gitar elektrycznych i basowych

Jedna z nowszysch kategorii na stronie, dane głośnikow w formacie PDF - takie jak impedancja, skuteczność, średnice, wymiarowania, masa netto bez kolumny.

Efekty 🎛️

Czyli Fuzzy, distortiony, kaczki, filtratory, equalizery, imitatory lamp, tube screamery, chorusy, kompresory, limitery, zasilacze do efektów, overdrive...

To kolejna stacja naszej podróży. Jako, że dźwięk gitary wymyślonej w latach 30-tych może znudził się muzykom, wymyślono, że można zastosowac kilka zjawisk elektrycznych czy mechanicznych by zmodulować, wyostrzyć, zmienić dźwięk gitary. A gdy już urządzenie będzie gotowe: zamknąc w puszce i opatentować jako efekty gitarowe. Wszystko; aby w miarę naszych chęci i możliwości znieksztalcić, uwydatnic, uszczuplic, odszumic, upiększyc, wysublimowac dźwiek naszego wiosła.

Przedwzmacniacze gitarowe

Dział zawiera schematy i częściowo opisy kilkunastu przedwzmacniaczy gitarowych wymontowanych z konstrukcji firmowych. Chodzi o to, że sygnał z gitary ma inne poziomy, inna barwę, charakterystyke, impedancje jak sygnał z CD, adaptera czy licznika rowerowego, dlatego tez do gitary potrzebny jest coś takiego jak przedwzmacniacz, żeby to jakoś gadało wraz z wpakowaną na wyjscie końcówką mocy. Preamp może być wbudowany do całej machiny zwanej piecem, ale o tym poniżej

Wzmacniacze firmowe - markowe

Zawierają schematy najbardziej zasłużonych i ciekawych konstrukcji, głównie gitarowych, ale znaleźć można kilka ciekawostek ze świata mody, część wzmacniaczy posiada opisy brzmienia, opisy budowy i to czego można się spodziewać po budowie.
||MARKI:| AI Ampeg Ankoru CJ Copland Dynaco Eltron Fender Genelec Gibson Grant Harmakandon Heathkit Hiwatt Laney Londoncity Marantz Marshall Mcintosh MESABOOGIE Musicman Orange Peavey Radford Radmor Riviera Selmer Simms Soldano SoundCity Polish Vermona Vox

Wzmacniacze różne (losowo dobrane) - Końcowki Mocy

Dział zawiera kilka ciekawostek odnośnie wzmacniaczy nie tylko gitarowych, znajdziemy tu też schematy wzmacniaczy PA, Hi-Fi i innych rzeczy, są one opisane w miarę mozliwości technicznych. jak juz wpakowalismy w struny naszą rękę, wzmocnilismy szumy, które przeszły jak przez sito przez efekty, to warto ten sygnal wzmocnić, aby mógł zostac odtworzony na zywo w glośnikach - do tego służa wzmacniaczem czy tez końcówki mocy z wpiętymi na wejście przedwzmacniaczami (aby brzmiało madrzej PREAMPAMI).

A jeśli czegoś szukasz no to:

klikaj w ten link - spis wszystkich schematów i działów w których są od początku działania witryny - AD 2002

Głośniki i kolumny

łączenie ze sobą sprzętów grających takich jak kolumny i głośniki gitarowe.