𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / gitarąbasowa♔

gitarąbasowa♔Gitara basowa CORT B4 tło Bas jest to gitara cztero, pięcio lub sześciostrunowa (a jak znasz King Crimson albo Dream Theater to możesz spotkać i 12-strunowe monstra).

Galeria z gitarami basowymi

Bas = gitara akustyczna lub elektryczna, posiadająca grube struny i pozwalająca na osiąganie niskich częstotliwości, będących uzupełnieniem gdy rytmicznej perkusji. Posiada szerokie pasmo przenoszenia i specyficzną barwę. Strojona jest jak dolne 4 struny gitary elektrycznej tylko, że oktawę niżej

Basówka

Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g1, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu.

Obecnie technika gry na basie to nie tylko akompaniament, ale tez umyślne dokładanie solówek o dość nietypowej barwie. Gitara basowa współpracuje często z akompaniującą i solową tworząc rozbudowane partię.

Dlatego tez gitary czasami basy wyposażane są o dodatkowe struny piątą i szóstą, umożliwiające rozszerzenie możliwości gry na tym instrumencie.

Elektronika gitary basowej

Wszelkie schematy zawarłem tutaj:

Przystawki gitar basowych

To zestaw najczęsciej używanych przystawek gitarowych w elektronice pasywnej do basu.

Pasma przenoszenia basu elektrycznego

Najważniejszy zakres częstotliwości dla gitar basowych mieści się w przedziale od 40 do 600 Hz, jednak składowe harmoniczne sięgają o wiele wyższych częstotliwości. Wiele nawet nowych efektów gitarowych dla basistów powoduje, że brzmienie staje się słabe i bez życia. Głośnik basowy ma dużą średnicę, mało, która paczka ma dodatkowy Tweeter.

Głośnik do gitary basowej

Jaki powienien być?

Obudowy głośników basowych to najczęściej obudowy zamknięte oraz wentylowane: Jak kablować takie kolumny jakie montować głośniki o tym w nieco większym artykule:

Głośniki gitar basowych

Baza artykułów, opisów schematów i poradników o gitarze elektrycznej: o piecach, wnętrzu elektronicznym gitar i Basów, symbiozie mechaniki i elektryki w budowaniu brzmienia gitary, nagrywaniu, akustyce renowacji, grzebaniu: Marshalli, Fenderów, nie znajdziesz drugiej takiej strony. Informacje o kablach gitarowych.

Tematyka gitarowa i basowa

wg typów urządzeń

Efekty gitarowe

Efekty gitar elektrycznych - podzielone na poszczególne podkategorie wg funkcji jakie spełniaj± w przetwarzaniu fali dĽwiekowej. Bardzo szerokie rozeznanie od efektów mechanicznych, poprzez akustyczne po typowo elektroniczne uzdrojstwa.

Patrz też schematy Efekty A-Z

Gitara i techniki grania na gitarze

W tej kategorii dowiecie się o budowie i modyfikacjach elektrycznych gitary. Znajdziecie tez sporo o technikach grania na gitarzę itp.
Patrz też schematy Gitary elektryczne, przystawki

Poradniki PDF download

Wersje co ciekawszych artykułów w PDF. WYtłumianie, gitary, akustyka.

Gitarzyści i wymiatacze

Troszkę informacji o gitarzystach,wymiataczach pokroju Petrucciego Malmsteena itp.

Głośniki gitarowe, domowe i estradowe

O głośnikach gitarowych i basowych, tworzenie wyobrazenia o pudłach gitarowych i ich symulowaniu.

Artykuły o elektronice i wzmacniaczach lampowych

Jak w tytule wzmacniacze pentodowe i tetrodowe - teoria, naprawa Marshalla 1959 (replikowanie). I wiele wiele innych ciekawostek z wnętrz wzmacniaczy gitarowych.
Patrz też schematy Wzmacniacze, amps, transistor power stages | Preamps, preamplifier, przedwzmacniacz | Firmowe, najlepsze, markowe wzmacniacze gitarowe |

Akustyka gitarowa

Praktyczne wskazówki do zbudowania sobie studio gitarowego. Dźwiękochłonnosć i dźwiękoizolacyjność materiałów. Wyciszanie pogłosu echa, walka z hałasem, ekrany akustyczne i inne takie rzeczy...

Schematy

Szybki skrót do elektroniki gitarowej na serwerze tremolo.pl.

Strona główna - powrót