𝖙𝖗𝖊𝖒𝖔𝖑𝖔.𝖕𝖑 / sch / gitarąbasowa♔

gitarąbasowa♔Gitara basowa CORT B4 tło Bas jest to gitara cztero, pięcio lub sześciostrunowa (a jak znasz King Crimson albo Dream Theater to możesz spotkać i 12-strunowe monstra).

Galeria z gitarami basowymi

Bas = gitara akustyczna lub elektryczna, posiadająca grube struny i pozwalająca na osiąganie niskich częstotliwości, będących uzupełnieniem gdy rytmicznej perkusji. Posiada szerokie pasmo przenoszenia i specyficzną barwę. Strojona jest jak dolne 4 struny gitary elektrycznej tylko, że oktawę niżej

Basówka

Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g1, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu.

Obecnie technika gry na basie to nie tylko akompaniament, ale tez umyślne dokładanie solówek o dość nietypowej barwie. Gitara basowa współpracuje często z akompaniującą i solową tworząc rozbudowane partię.

Dlatego tez gitary czasami basy wyposażane są o dodatkowe struny piątą i szóstą, umożliwiające rozszerzenie możliwości gry na tym instrumencie.

Elektronika gitary basowej

Wszelkie schematy zawarłem tutaj:

Przystawki gitar basowych

To zestaw najczęsciej używanych przystawek gitarowych w elektronice pasywnej do basu.

Pasma przenoszenia basu elektrycznego

Najważniejszy zakres częstotliwości dla gitar basowych mieści się w przedziale od 40 do 600 Hz, jednak składowe harmoniczne sięgają o wiele wyższych częstotliwości. Wiele nawet nowych efektów gitarowych dla basistów powoduje, że brzmienie staje się słabe i bez życia. Głośnik basowy ma dużą średnicę, mało, która paczka ma dodatkowy Tweeter.

Głośnik do gitary basowej

Jaki powienien być?

Obudowy głośników basowych to najczęściej obudowy zamknięte oraz wentylowane: Jak kablować takie kolumny jakie montować głośniki o tym w nieco większym artykule:

Głośniki gitar basowych